انتظار کاهشی معامله گران در بازار ارز

به گزارش بلاگ پو، بازار ارز دو سه روزی است که به سمت تعادل پیش می رود. صرافی ها کار خود را با اجازه بانک مرکزی شروع نموده و از دیروز خرید و فروش های خود را رونق داده اند. در این میان برخی خبرها هم از توزیع بخشی از درآمدهای ارزی ناشی از صادرات پتروشیمی میان صرافی ها حکایت دارد. اگرچه هنوز هم بخش عمده ای از ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و میعانات گازی ، در بازار تزریق نگشته است و عرضه بیشتر این ارز، طی روزهای آتی منجر به تعادل بیشتر بازار خواهد گشت.

انتظار کاهشی معامله گران در بازار ارز

واقعیت آن است که ارز پتروشیمی ها و تزریق بهینه آن در بازار آزادارز می تواند نقش یک تعدیل نماینده اثرگذار را ایفا نماید؛ همین چند وقتی که نه صرافی ها اجازه فعالیت داشتند و نه صادر نمایندگان پتروشیمی انگیزه ای برای توزیع ارز حاصل از صادرات خود داشتند، بازار ارز تحولات بی سابقه ای را تجربه کرد که در نهایت منجر به نوسان گشتید قیمتی گشت. حال دولت با مجموعه تدابیر تشویقی و تنبیهی، پتروشیمی ها را قانع نموده تا در بازار ارز حضور یافته و بخشی از درآمدهای خود را به بازار تزریق نمایند. به همین دلیل طی یکی دو روز گذشته که صرافی ها کار خود را رونق داده اند، با تکیه بر ارز پتروشیمی ها ، توانسته اند نقش یک تعدیل گر را در بازار ایفا نموده و شرایط رو به بهبودی را در بازار آشفته ارز رقم بزنند.

طی این یکی دو روز، رفتار دلالان نیز در بازار برای خود حکایتی دارد. آنها حاضر گشته اند تا منابعی که مدتها احتکار نموده بودند را در بازار تزریق نموده و با نرخی بعضاً کمتر از صرافی ها به مردم بفروشند اما استقبال از ارز دلالان به اندازه روزهای اوج کاسبی شان نیست. ماه ها بود که با توقف فعالیت صرافی ها، دلالان عرصه را بر بازار ارز و معاملات منطقی تنگ نموده بودند و نرخ مورد علاقه خود را به بازار تحمیل می کردند. اما دوره سودهای نجومی آنها به سرانجام رسیده است . چه بسیار افرادی که به دلیل جذابیت حاشیه قیمتی ارز، کسب و کار خود را تغییر داده و به خرید و فروش ارز روی آوردند و در سودای سود بیشتر، به آشفتگی بازار دامن زدند چرا که بر این باور بودند باید حداکثر سوء استفاده قیمتی را از بازار داشته باشند.

یکی از صرافان در مصاحبه با بلاگ پو درباره وضعیت فعلی بازار ارز گفت: دلالان به معاملات فردایی در بازار ارز با نرخی بعضاً کمتر از نرخ صرافی ها روی آورده اند و نگران این هستند که نرخ دلار طی روزهای آینده کاهش بیشتری را تجربه کند.

وی اضافه نمود: برنامه دولت آن است که نرخ را در کانال 8 تا 9 هزار تومانی قرار دهد و همین امر سبب گشته تا دلالان نسبت به کاهش منابع مالی خود هراس داشته باشند. اما به هر حال اکنون نرخ ها رو به کاهش گذاشته و همین امر واسطه گران سودجو در بازار را نگران نموده است.

یکی دیگر از صرافان در مصاحبه با بلاگ پو گفت: بانک مرکزی باید با دقت بسیار بالا تزریق ارز به بازار اعم از ارز مداخله ای و ارز پتروشیمی ها را در بازار آزاد مدیریت کند تا سوداگران دوباره هوس ننمایند که بازار را به هم ریخته و نبض آن را به دست بگیرند.

وی اضافه نمود: تحرکات دلالان در فاصله میدان فردوسی تا چهارراه استانبول کاملا مشهود است و البته کوشش آنها این است که بر روی کاهش نرخ مقاومت نمایند. در حالی که به موازات آن، بانک مرکزی برنامه هایی را تدارک دیده که بازار را مدیریت خواهد نمود.

بررسی های میدانی بلاگ پو حکایت از آن دارد که هنوز هم تب و تاب خرید و فروش ارز میان دلالان وجود دارد و حتی آنها معاملات فردایی را به نحوی مدیریت می نمایند که کمترین کاهش نرخ را متحمل شوند. اما به نظر نمی رسد این موضوع دوام زیادی داشته باگشت و بالاخره تمهیدات دولت در صورتی که به درستی اجرایی گردد، زمینه ساز کاهش بیشتر نرخ در بازار خواهد گشت.

دولت حدود یک هفته است که بسته جدید ارزی خود را رونمایی نموده و امیدوار است بر طبق آن بتواند بازار ارز را مدیریت نموده و به نیازهای بخش واقعی اقتصاد ایران پاسخ دهد.

بر این اساس شرایط به نحوی مدیریت گشته تا کالاهای اساسی، دارو و ملزومات پزشکی بتوانند با دلار دولتی یا همان 4200 تومانی تأمین ارز گشته و مابقی نیازها از بازار ثانویه تأمین اعتبار شوند.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 2 شهریور 1397 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 203

به "انتظار کاهشی معامله گران در بازار ارز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتظار کاهشی معامله گران در بازار ارز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید