اگر بیمه ندارید، برای ثبت نام بیمه اجباری سلامت اقدام کنید

به گزارش بلاگ پو، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ضمن اعلام آغاز طرح پوشش بیمه اجباری همگانی سلامت از امروز، از افرادی که فاقد هر نوع پوشش بیمه درمانی هستند، خواست تا طی شش ماه آینده تدریجا نسبت به ثبت نام در سایت و پوشش بیمه ای اقدام کنند تا بار مراجعات به سامانه قابل کنترل باشد.

اگر بیمه ندارید، برای ثبت نام بیمه اجباری سلامت اقدام کنید

به گزارش، مهندس طاهر موهبتی در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت و آغاز برنامه پوشش اجباری بیمه سلامت که با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر بهداشت، جمعی از کنندگان مجلس و ... برگزار شد، گفت: هدفمند کردن بیمه رایگان به سمت اقشار و گروه های نیازمند در جامعه یکی از مهم ترین دستاورد های سازمان بیمه سلامت است؛ در حالیکه در سال های گذشته که بیمه رایگان سلامت ایجاد شده، بسکمک از افرادی که تمکن اقتصادی داشتند از بیمه تامین اجتماعی، صندوق های بیمه سلامت، پزشکان و حتی تجار از این نعمت برخوردار شدند.

وی ادامه داد: پس از گسترش بیمه سلامت رایگان، یک استراتژی و رویکرد جدید که مراجعه به بخش دولتی ویژه افرادی بود که از بیمه رایگان بهره مند می شدند، موجب شد که بار مراجعه 44 درصد و هزینه های ما 22 درصد کاهش پیدا کند و انتظار می رفت که همه این بیمه شدگان به بخش دولتی مراجعه کنند، اما فقط نیم درصد مراجعه کردند.

وی اضافه کرد: صندوقی در سازمان بیمه سلامت وجود داشت که زمانی 4 میلیون و 300 هزار عضو بیمه پرداز داشت، اما زمانی که بیمه رایگان راه اندازی شد، همه آن ها به سمت بیمه رایگان گرایش پیدا کردند و جمعیت این صندوق 4 هزار نفر بود، اما امروز علاوه بر اینکه این افراد 50 درصد حق بیمه پرداخت می کنند، جمعیت آن ها به 700 هزار نفر رسیده که از نظر اقتصادی ارزش دو میلیون و 600 هزار نفر از جمعیت قبلی را دارند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به رفع همپوشانی بین سازمان های بیمه گر نیز گفت: مهم تر از رفع همپوشانی بین سازمان های بیمه گر، جلوگیری از همپوشانی های جدید است. در چارچوب تفاهم نامه ای که با سازمان های بیمه ای منعقد شد، همپوشانی کنترل می شود و دو میلیون و 300 هزار نفر فقط در بخش تامین اجتماعی، رفع همپوشانی شد و در زمان دریافت خدمت نیز به دلیل توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات، همپوشانی ها کنترل می شود.

موهبتی گفت: روزی در کشور ابلاغ راهنما های بالینی آرزو بود؛ اما امروز با توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات، 430 راهنمای بالینی ابلاغ و عملیاتی شده است و اگر فردی در موارد غیراورژانسی مراجعه کند، نمی تواند به فاصله یک یا دو روز، خدماتی مانند سی تی اسکن و ام آر آی را دریافت کند. با یک ویرایش در سونوگرافی زمان حاملگی باعث شد که رتبه اول خدمات تصویربرداری که مربوط به سونوگرافی زمان حاملگی بود به رتبه ششم کاهش یابد.

وی اضافه کرد: امروز در تعامل با پرونده الکترونیک سلامت به عنوان مهم ترین پروژه دولت الکترونیک در حوزه سلامت که با همت و تلاش ارزشمند وزارت بهداشت ایجاد شد، توانستیم در ایجاد سازمان الکترونیک بیمه، گام های موثری برداریم. نسخه نویسی الکترونیک به عنوان زیرساخت مهم و اصلی پرونده الکترونیک سلامت، در حال حاضر در 235 شهر کشور اجرایی شده است؛ در حالیکه در سال گذشته این پروژه به صورت آزمایشی فقط در استان کرمان اجرایی شده بود و بنا به قول وزیر بهداشت، تا خاتمه آبان ماه، زیرساخت نسخه پیچی الکترونیکی در تمام داروخانه های کشور فراهم خواهد شد. البته قرار بود این اتفاق تا یک سال و نیم آینده رخ دهد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در نسخه پیچی الکترونیک، قواعد بیمه گری کنترل خواهد شد. رسیدگی الکترونیکی به اسناد بیمارستانی از مهم ترین پروژه های سازمان بیمه سلامت است که سال گذشته به صورت آزمایشی فقط در استان اصفهان اجرایی می شد؛ اما امروز در 440 بیمارستان در تمام استان های کشور، این طرح انجام می شود.

وی از استقرار سامانه تایید خدمت، توسعه سامانه تایید دارو که 80 درصد از هزینه های دارویی کشور را کنترل می کند از برنامه های سازمان بیمه سلامت است و با اجرای این طرح ها، هیچ خدمتی کاهش پیدا ننموده است.

موهبتی تاکید کرد: خط قرمز ما کماکان محرومین و ارائه خدمت مفید و موثر و مطلوب به گروه های نیازمند و بیماران واقعی است و هر یک از این اصلاحات در صورت عدم حمایت تولیت نظام سلامت و دکتر نمکی، محقق نمی شد و با مسائل جدی روبرو بودیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای اولین بار هزینه های سازمان بیمه سلامت نسبت به سال گذشته هشت درصد کاهش پیدا کرد؛ در حالیکه از سال 90 هر سال 44 درصد هزینه های این سازمان افزایش می یافت و زیان انباشته این سازمان 50 درصد کاهش یافت و علیرغم محدودیت های اقتصادی اگر تخصیص اعتبارات انجام شود، بدون کمترین آسیب، بحران ها را پشت سر می گذاریم.

موهبتی با اشاره به طرح پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی از امروز در کشور، گفت: در زمانی که محدودیت اعتباری و وضعیت اعتباری و اقتصادی مردم با مشکل روبرو می شود، توجه به سلامت آن ها اجنتاب ناپذیر است؛ چون با اندکی هزینه مردم دچار فقر می شوند و این پوشش اجباری پاسخی به این است که مردم را در سختی ها صیانت و حفاظت اقتصادی می کنیم.

وی گفت: با این طرح، ما به جایگاه اصلی بیمه ها بازمی گردیم. نقش بیمه ها حمایتی بوده و خوشبختانه امروز با آغاز این طرح به این کار بزرگ دست پیدا خواهیم کرد. البته روزی که سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت آمد، همه از موضوعاتی مانند تضاد منافع سخن گفتند، اما باور و رویکرد وزیر بهداشت، استقلال بیمه ها است.

مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران گفت: سال گذشته در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت از عدم توازن منابع و مصارف بیمه ها به عنوان یک چالش جدی، پیشی دریافت 120 درصدی مصارف بر منابع خود، زیان انباشته 4400 میلیارد تومانی در سال 95 و 6000 میلیارد تومان زیان انباشته در سال 96 و رشد نرخ سالانه 44 درصدی هزینه ها از سال 90 تا کنون و همچنین از یک مطالعه اقتصادی و آینده پژوهی سخن گفتیم که اگر قرار بود با این راستا حرکت کنیم، باید به زودی بدهی 15 و 20 هزار میلیارد تومانی را تجربه می کردیم، اما امروز از تلاش های ارزشمند اجرا شده و گام های برداشته شده در سازمان بیمه سلامت و با فرماندهی دکتر نمکی - وزیر بهداشت سخن بگویم.

وی در حاشیه مراسم و در جمع خبرنگاران در خصوص چگونگی تامین اعتبار طرح پوشش اجباری بیمه سلامت، گفت: از آنجایی که در اواسط سال هستیم طبیعتا برای سال جاری بودجه ای برای طرح پیش بینی نشده، اما طبق فرمایشات دکتر جهانگیری و دکتر نمکی، در این شرایط خاص اقتصادی دولت توجه ویژه ای به بیمه سلامت خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در بودجه سال آینده، ممکن است بودجه این طرح از محل رایانه ها یا محل اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده تامین شود، اما در حال حاضر برای 180 روز پیش رو نمی خواهیم مردم را نگران کنیم و با کمک دستگاه های مرتبط مانند سازمان برنامه و بودجه و دولت محترم، مسائل را حل می کنیم.

وی در خاتمه از مردم خواست تا در 6ماه پیش رو تدریجا نسبت به ثبت نام در سایت و پوشش بیمه ای اقدام کنند تا بار مراجعات به سامانه قابل کنترل باشد.

منبع: ایسنا

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15007

به "اگر بیمه ندارید، برای ثبت نام بیمه اجباری سلامت اقدام کنید" امتیاز دهید

1 کاربر به "اگر بیمه ندارید، برای ثبت نام بیمه اجباری سلامت اقدام کنید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر بیمه ندارید، برای ثبت نام بیمه اجباری سلامت اقدام کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید