بازدید رسانه ای ها از غنی سازی نطنز و چند نکته: دوربین های آژانس چگونه تاسیسات ایران را رصد می نمایند؟

به گزارش بلاگ پو، اهالی رسانه روز گذشته از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز بازدید کردند. در جریان این بازدید خبر جدید هسته ای نیز اعلام شد.

بازدید رسانه ای ها از غنی سازی نطنز و چند نکته: دوربین های آژانس چگونه تاسیسات ایران را رصد می نمایند؟

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرنگاران، جمعی از اهالی رسانه اعم از خبرنگاران و سردبیران از رسانه های مختلف جمعی بعد از ظهر روز گذشته(دوشنبه 30 اردیبهشت 98) به دعوت و به همت سازمان انرژی هسته ای ایران راهی مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز شدند. بازدید از بخش های مختلف این مجتمع غنی سازی و گپ و گفت درباره بعضی ابهامات و تصورات از نکات اصلی این سفر بود. اما این سفر با اعلام یک خبر جدید هسته ای هم همراه شد؛ خبری که تا زمان اعلام آن توسط یکی از مدیران سایت نطنز، هیچکدام از رسانه ای ها اطلاع نداشت که یکی از اهداف سفر، اعلام این خبر هم هست.

خبر در شرایط فعلی اهمیّت بخصوصی داشت؛ ایران ظرفیت غنی سازی هسته ای خود در نطنز را 4 برابر نموده است؛ تاکید زیادی وجود داشت برای اینکه این خبر از نظر فنّی درست منتقل شود تا شبهه ساز نشود. کلمه ظرفیت می توانست معانی مختلفی داشته باشد، مثلاً می شد این تصور را داشت که ایران تعداد سانتریفیوژها را افزایش و یا نوع آنها را تغییر و یا حتی میزان غنای مواد را از 3.67 درصد به سطح بالاتری مثلاً 20 درصد افزایش داده باشد؛ امّا تاکید بر این بود که معنای ظرفیت هیچکدام از این سه نیست؛ بلکه در واقع سرعت غنی سازی در نطنز چهار برابر شده است. مهندسان سایت غنی سازی شهید احمدی روشن شرح می دادند که این کار به وسیله بعضی تغییرات در فرمول فراوری، به نوعی که منطبق با برجام باشد، اجرا شده است.

این مفهوِم 4 برابر شدن ظرفیت، با ذکر یک مثال ساده قابل شرح است؛ مثلاً اگر ایران تا پریروز می توانست در بازه زمانی یک هفته، 10 کیلوگرم مواد غنی شده 3.67 درصد فراوری کند، این میزان از دیروز 4 برابر شده و حالا ایران در عرض یک هفته می تواند، 40 کیلوگرم از همین مواد فراوری کند، بدون آنکه تغییری در نوع یا تعداد سانتریفیوژها داده باشد.

کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم در نشست خبری پس از این بازدید گفت که با اقدام اجرا شده، ایران ظرف چند هفته، یعنی کمتر از 2 ماه، می تواند سقف 300 کیلوگرم برجام را طی کند.

18 اردیبهشت سال جاری و در سالروز خروج آمریکا از برجام و در پی یکسال صبوری و مهلت به سایر کشورهای امضانماینده برجام برای جبران خروج آمریکا از این معاهده بین المللی و مقابله با تحریم های یکجانبه آمریکا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای گفت که این صبوری کافی است و مهلت لازم و کافی به طرفهای دیگر و بخصوص اروپا داده شده است، لذا ایران می خواهد از حقوق خود طبق ماده 26 برجام استفاده کند. ماده 26 به ایران این اجازه را می دهد که در صورتی که طرفهای دیگر به تعهدات برجامی شان عمل نکردند، ایران نیز بخشی یا همه تعهدات خود را انجام ندهد. ایران در بیانیه اخیر گفت که در گام اول سقف معین شده در برجام را حفظ نخواهد کرد و همچنین سقف آب سنگین که 130 تن اعلام شده بود را رعایت نمی نماید. و البته اینها به معنای خروج از برجام نیست بلکه این حق ایران طبق خود برجام است. ایران به اروپا گفت که در صورتی که شروط ایران یعنی بازگشت فروش نفت ایران به پیش از خروج آمریکا از برجام و مبادلات بانکی حل شود، ایران نیز به تعهدات سابق خود بازمی شود.

لذا خبر هسته ای دیروز از آن جهت اهمیت دارد که کاهش تعهدات ایران در زمینه سقف معین شده مواد با غنای 3.67 درصد را برای اروپایی ها معنادارتر می نماید. به این معنا که اروپا اینک می داند که اگر طی 2 ماه به شروط ایران عمل نکند، قطعاً سقف مواد غنی شده با سرعت فعلی به بالای 300 کیلوگرم خواهد رسید.

سالن غنی سازی اولین سالنی بود که اهالی رسانه در آن حضور یافتند؛ ماشین های IR1 به تعداد 5040 سانتریفیوژ بر اساس برجام در این سالن در حال کار است. یکی از مهندسان شرح می دهد که مابقی سانتریفیوژها با رعایت ملاحظات و احتیاطهای لازم و به طور سالم در انبار جمع آوری شده اند تا در موقع لازم به کار گرفته شوند. این انبار در گام بعدی برای اهالی رسانه به نمایش درآمد و خبرنگاران در آنجا حضور یافتند. مهندسان نطنز و کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی هسته ای کشور تاکید می کردند اینکه گفته می شود سانتریفیوژها با عجله برچیده شده بودند تا برجام زودتر شروع شود و به همین دلیل بعضی سانتریفیوژها آسیب دیدند اصلاً صحت ندارد بلکه تاکید بر این بود که هرچه زمان احتیاج است صرف شود تا این ماشینها به دقت و با صحت کامل جمع آوری شوند.

در این انبار غیر از سانتریفیوژهای نسل یک(IR1)، سانتریفیوژهای نسل 2(IR2m) هم دیده می شد. مهندسان تاکید می کردند که بعد از برجام و یا هر زمانی که مسئولان بر اساس شرایط تصمیم بگیرند، این ماشینها می توانند به سرعت به محل اولیه خود بازگشته و مشغول به کار شوند.البته تاکید بعدی مهمتر بود و آن اینکه ایران بعد از برجام احتیاجی به ماشینهای نسل یک نخواهد داشت بلکه ماشینهای پیشرفته تر IR4 و IR6 و حتی IR8 که در مرحله تحقیق و توسعه است احتمالا جایگزین آنها خواهد شد. بازدهی هرکدام از این ماشینها به تناسب چند برابر ماشینهای نسل یک است؛ مثلاً ماشین IR6(که چندی پیش زنجیره 20 تایی از آنها رونمایی شد)، حدوداً 10 برابر ماشین های IR1 خروجی دارد.

مهندسان تاکید می کردند که در همین سایت نطنز می توان تا یک میلیون سو را هم با ماشینهای پیشرفته پوشش داد و احتیاجی به سالنها یا مجتمع های جدید نیست. این موضوع از نظر کاهش هزینه اهمیت بسیار بالایی دارد.

دستگا ه هایی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان ناظر اجرای برجام توسط ایران به بعضی از تجهیزات غنی سازی متصل شده بود توجه اهالی رسانه را به خود جلب می کرد؛ مهندسان شرح می دادند که اینها برای کنترل ورودی و خروجی و بویژه کنترل غنای اورانیومی است که فراوری می شود تا از سطح مجاز در برجام فراتر نرود.

همانطور که انتظار می رفت دوربینهای متعددی در سطح سالنهای غنی سازی نصب شده بود؛ اهالی رسانه می پرسیدند که آیا تمام این دوربینها متعلق به آژانس بین المللی انرژی اتمی است و کارکرد آنها چگونه است؟ مهندسان شرح دادند که بسیاری از آنها متعلق به خود ایران است اما دوربینهای آژانس با رنگ و فرم خاصی کاملاً معین است. نکته مهمتر شرحی بود که یکی از این مهندسان راجع به نحوه عملکرد این دوربینها داد؛ او می گفت این دوربینها به جایی وصل نیستند؛ یعنی به صورت آنلاین تصاویر را مخابره نمی نمایند بلکه به صورت فریم به فریم عکسهایی از این تاسیسات می گیرند و به صورت نوبه ای توسط بازرسان آژانس دوربینها باز شده و عکس ها در همان محل بازدید می شود. این مهندسان تاکید می کردند که عکسها حتی پس از رویت بازرسان آژانس نیز از محل خارج نمی شوند بلکه همگی همانجا معدوم می شوند.

پس از سالنهای غنی سازی و انبار نگهداری سانتریفیوژها، سالنهای مربوط به اختلاط(Blending)، مونتاژ سانتریفیوژها و تحقیق و توسعه بر روی ماشینهای غنی سازی نیز به اهالی رسانه نمایش داده شد. و این بازدید نزدیک به 4 ساعته با نشست خبری کمالوندی انتها یافت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7365

به "بازدید رسانه ای ها از غنی سازی نطنز و چند نکته: دوربین های آژانس چگونه تاسیسات ایران را رصد می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید رسانه ای ها از غنی سازی نطنز و چند نکته: دوربین های آژانس چگونه تاسیسات ایران را رصد می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید