با 10 تایرساز برتر دنیا آشنا شوید

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران: تصور کنید که میزان فراوری اتومبیل توسط تمام خودروسازان دنیا به بیش از 100 میلیون دستگاه برسد. این یعنی برای هر اتومبیل به چهار لاستیک اصلی و یک لاستیک یدک احتیاج بوده و باید دانست که خودروسازان بدون لاستیک توان فروش محصولات خود را ندارند؛ بنابراین آمار فراوری تایر به بیش از 400 میلیون عدد می رسد.

با 10 تایرساز برتر دنیا آشنا شوید

این در حالی است که ما کامیون ها را در محاسبات خود نادیده گرفته ایم و با احتساب آمار مرتبط به فراوری آنها، تعداد تایر های مورد احتیاج چند برابر خواهد شد. اما سوال این است که شما در هنگام رانندگی با وسیله نقلیه خود چند بار به خاطر کیفیت پایین، ترکیدگی و... لاستیک متوقف شده اید؟ ما در ادامه 10 تایرساز برتر دنیا را به شما معرفی نموده و شما را با خبرنگارانی صنعت تایرسازی دنیا آشنا می کنیم.

میشلن (Michelin)

این کمپانی بین المللی در سال 1889 و توسط دو برادر فرانسوی به نام های ادوارد و آندره میشلن تاسیس شد. امروزه شعبه آمریکای شمالی میشلن به شهرتی دنیای رسیده و بازار فراوری و فروش لاستیک را تحت تاثیر قرار داده است.

شعبه یاد شده در سال 1950 به وجود آمد؛ اما ریشه شکل گیری آن به سال 1907 باز می گردد. در آن سال یک شرکت بین المللی فراوری تایر در نیوجرسی خریداری شد و اکنون این کمپانی (شعبه آمریکای شمالی میشلن) بیش از 19 کارخانه در آمریکا داشته و نزدیک به 23 هزار کارمند و کارگر در آن مشغول فعالیت هستند.

در دهه پنجاه بیشترین استفاده از تایر های میشلن را شاهد بودیم؛ اما میشلن با یاری کمپانی های فورد و سیزر صنعت تایرسازی را متحول نموده و اتومبیل های مسافربری را در دهه شصت هدف قرار داد. میشلن در سال 1989 کمپانی بی اف گودریچ را خرید و به یکی از بزرگترین تایرسازان دنیا تبدیل شد

گودیر (Goodyear)

در دهه 1830 یک مهندس آمریکایی به نام چارلز گودیر به زندان افتاد. او در زندان به فکر بالا بردن مقاوت لاستیک افتاد و بدین منظور تلاشی بی وقفه را شروع کرد. گودیر پس از آزادی هم زندگی خود را صرف یافتن فرمولی صحیح برای بالابردن مقاوت لاستیک کرد. فرمول او ولکانش (Vulcanisation) نام داشته که یک فرایند شیمیایی و حاصل افزوده شدن گوگرد و شتاب دهنده به مواد پایدار است.

کمپانی تایرسازی گودیر هیچ ارتباطی با چارلز زندانی و خانواده او ندارد؛ اما یاد و خاطر او را زنده نگاه داشته و امروزه با فروش سالانه 15.5 میلیارد دلار (2018) در سراسر دنیا، به عنوان یکی از محبوب ترین برند های تایرسازی شناخته شده است.

بریجستون (Bridgestone)

کمپانی تایرسازی بریجستون در سال 1931 و توسط مردی از شهر کرومه در استان فوکوئوکا ژاپن با نام شیجیرو ایشیباشی (Shojiro Ishibashi) تاسیس شد. بریجستون تفسیری از نام ایشیباشی بوده و ایشی به معنی سنگ (Stone) و باشی به معنی پل (Bridge) است.

ایشیباشی که تجارت را از خانواده خود به ارث برده بود؛ در سن 41 سالگی بزرگترین کمپانی فراوریکننده تایر در دنیا را تاسیس کرد. او یک ژاپنی واقعی بوده و امپراتوری آفتاب تابان را با تجارت خود از شرق تا غرب گسترش داد. بریجستون با خریداری کمپانی فایرستون در سال 1988 خود را به عنوان یک برند دنیای عنوان نمود و اکنون اولین گزینه برای خرید و انتخاب تایر های کامیون، موتورسیکلت، هواپیما و... است.

پیرلی (Pirelli)

پیرلی برروی فراوری تایر برای وسایل نقلیه مسافرتی متمرکز شده و به همین خاطر یک کمپانی خاص و اصیل برای مصرف کنندگان مختلف است. در حال حاضر 93 درصد میزان فروش پیرلی شامل تایر های اتومبیل های مصرفی و 7 درصد آن به موتورسیکلت ها اختصاص دارد.

پرلی در سال 1872 و توسط یک مهندس ایتالیایی به نام جیووانی باتیستا پیرلی (Giovanni Battista Pirelli) تاسیس شد. این کمپانی از سال 2007 فراوریکننده انحصاری لاستیک مسابقات FIM World Superbike Championship است. حضور پیرلی در مسابقات یاد شده رجحان آن ها در ساخت تایر های موتورسیکلت را تأیید می نماید. همچنین پیرلی برای نهمین سال پی در پی به عنوان یکی از عرضه کنندگان رسمی تایر های مخصوص مسابقات فرمول 1 شناخته شده است.

کونتیننتال (Continental)

یکی از بزرگترین فراوریکنندگان آلمانی تایر و یکی از بزرگترین کمپانی های دنیا را باید کونتیننتال آگ (Continental AG) معروف به کونتی دانست. کونتیننتال در سال 1871 در هانوفر آلمان تاسیس شد. این کمپانی 115 سال پیش نخستین تایر اتومبیل را ساخت و چهار سال بعد هم توانست اولین رینگ جدا شوند اتومبیل را به فراوری برساند.

کونتیننتال در یک قرن اخیر، مجموعه ای از کمپانی های تایرسازی را در اختیار گرفت و نه تنها در اروپا و آمریکای شمالی و در صنایع مختلفِ مرتبط با حمل و نقل اتومبیل، فناوری، پلاستیک و... سرمایه گذاری نموده است؛ بلکه در آسیا (چین و هند) هم حضوری فعال دارد.

یوکوهاما (Yokohama)

کمپانی یوکوهاما در سال 1917 تاسیس شد و سرچشمه اصلی آن شهر توکیو در کشور ژاپن است. نام دنیای این شرکت یوکوهاما رابر (Yokohama Rubber) بوده و در آمریکای شمالی فعالیت زیادی دارد.

تایر های یوکوهاما در آمریکای شمالی هم فراوری شده و این کمپانی در آنجا دو کارخانه بزرگ تاسیس نموده است. یکی از کارخانه های یادشده در ویرجینیا و دیگری در وست پوینت میسیسیپی قرار گرفته است. محصولات کارخانه جات مزبور با نوشته Made in the USA به فراوری رسیده و می توان آن ها را به راحتی تهیه کرد. یوکوهاما اکنون لاستیک های پنج گروه خودرویی را به فراوری می رساند.

دانلوپ (Dunlop)

بطور کلی کمپانی دانلوپ برروی ساخت و توسعه لاستیک های مسابقه ای متمرکز شده است. بنیانگذار دانلوپ جان بوید دانلوپ (John Boyd Dunlop) نام داشته و به خاطر عشق پسر خود به سه چرخه سواری، چرخ های سه چرخه را با لاستیکی نازک پوشاند و با چسب به یکدیگر متصل کرد. سپس دانلوپ با تلمبه توپ های فوتبال لاستیک یادشده را باد نموده و زمینه فراوری و توسعه اولین تایر های بادی را فراهم کرد! البته شخص دیگری سال ها قبل تر از دانلوپ، این اختراع را ثبت نموده بود.

به هر حال دانلوپ با استفاده از ایده مزبور، دوچرخه های مسابقه ای را به لاستیک های بادی مجهزکرد. این اقدام دانلوپ نظر همه را جلب نموده و توجه سرمایه گذاران را به همراه داشت؛ بنابراین دانلوپ در دوبلین ایرلند استقرار یافت و امروزه یکی از کمپانی های زیر مجموعه شرکت تایرسازی گودیر (Goodyear) است.

هانکوک (Hankook)

هانکوک عامل ایجاد و ورود کمپانی های هیوندای و کیا به صنعت خودورسازی دنیا است. امروزه سه شرکت مزبور، جزء رجحانن نام های تجاری در صنعت خودروسازی دنیا هستند. هانکوک ابتدا در سال 1941 و با نام چوسان (Chosun) تاسیس شد. این کمپانی اولین شرکت فراوری کننده تایر در کره جنوبی بود.

دوازده سال بعد نام چوسان به هانکوک تغییر کرد و پس از جنگ کره و پیشرفت آرام مالی و صنعتی کره جنوبی، هانکوک به یک کمپانی بزرگ تبدیل شد. در دهه هشتاد هانکوک صادرات خود به اروپا و ایالات متحده را شروع کرد. در سال 1992 هانکوک یک مرکز تحقیقاتی در آمریکا تاسیس نموده و در سال 2008 به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی تجهیزاتِ کمپانی آئودی شناخته شد.

کوپر (Cooper)

کوپر یکی از اصیل ترین تایرسازان آمریکایی بوده و هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهد. این کمپانی 104 سال پیش در شهر اکران ایالت اوهایو با نام M&M Company تاسیس شد. در سال 1919 کمپانی مزبور با شرکت دیگری ادغام شده و کمپانی Master Tire & Rubber بنیان گذاری می گردد.

پس از جنگ دنیای دوم و در سال 1946 دنیای جدیدی خلق شده و باید نام جدیدی برای کمپانی یادشده انتخاب می شد؛ بنابراین نام کمپانی مذکور یکبار دیگر تغییر کرد و به Cooper Tire & Rubber تبدیل شد. اکنون بیش از 70 سال از آن تاریخ گذشته و کوپر هنوز هم یک کمپانی آمریکایی است. دفتر مرکزی این کمپانی اکنون در شهر فیندلای قرار داشته و شعبه های زیادی در سراسر آمریکا دارد. کوپر برادر بزرگتر و آمریکایی کمپانی گودیر (Goodyear) بوده و با همراهی آن به ساخت لاستیک می پردازد.

بی اف گودریچ (BF Goodrich)

شهر اکران در اوهایو آمریکا صندلی مهمی در صنعت تایرسازی ایالات متحده داشته و از آن به عنوان پایتخت لاستیک دنیا یاد می گردد. سال ها قبل از تاسیس کمپانی کوپر در منطقه یاد شده، بنجامین فرانکلین گودریچ (Benjamin Franklin Goodric) اولین کارخانه فراوری تایر را در آمریکا تاسیس کرد.

گودریچ اولین لاستیک تیوبلس را برای اتومبیل های آمریکایی ساخت و چندی بعد پیروز به ساخت اولین تایر های آل ترین دنیا شد. کمپانی مزبور در سال 1927 به ساخت هواپیمای چارلز لیندبرگ (Charles Lindbergh) به نام روح سنت لوئیس (Spirit of St. Louis) یاری کرد. امروزه گودریچ یکی از بهترین و قابل اطمینان ترین فراوریکنندگان لاستیک در دنیا است.

منبع: hotcars

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16739

به "با 10 تایرساز برتر دنیا آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با 10 تایرساز برتر دنیا آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید