برنامه مصوب برای توسعه روستاهای گلستان

به گزارش بلاگ پو، مینارضایی - گرگان - خبرنگار: اقتصاد گلستان پشت پرده ای نازک از عرصه های جنگلی که مانند کمربندی در جنوب این استان کشیده شده، به روشنی دیده نمی شود.

برنامه مصوب برای توسعه روستاهای گلستان

کنندگان مجلس نیز از محرومیت در حوزه های انتخابیه خود گلایه دارند. در دولت گذشته گلستان جزو 8 استان محروم کشور به شمار می رفت و طبق گفته کنندگان وقت مجلس شورای اسلامی در فهرست استان های محروم، گلستان رتبه ششم را داشت. در حال حاضر مسئولان معتقدند در استان نقاط محروم زیادی وجود دارد که جمعیت ساکن در آنها بیش از 430 هزار نفر است. نکته قابل تامل مربوط به نقاط محرومی است که به تصویب هیات وزیران رسیده اند.

بر این اساس برخی شهرستان ها مانند گرگان، کردکوی، بندرگز و بندرترکمن نقاط محروم ندارند؛ این در حالی است که فارغ از آمار و ارقام، محرومیت در برخی مناطق روستایی به ویژه بندرترکمن و گرگان به وضوح دیده می شود. مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری درباره حمایت تسهیلاتی دولت از تولید و اشتغال در مناطق محروم گفت: 31 دهستان در 10 شهرستان استان جزو مناطق محروم به شمار می رود که نرخ سود تسهیلات اشتغال زایی در این مناطق 6 تا 8 درصد محاسبه می شود. علی نصیبی بیان نمود: گلستان در قالب تفاهم نامه ای که طبق آن، پست بانک عهده دار پرداخت تسهیلات است، 5 میلیارد و 50 میلیون تومان سهم بری دارد. به گفته وی، اسامی مناطق محروم از سوی استان به هیات وزیران اعلام می شود.

  • در 4 شهرستان نقاط محروم نداریم

معاون سیاسی امنیتی استاندار گلستان معتقد است: برخی از دستگاه های اجرایی استان در انعکاس شرایط موجود به نهادهای بالادستی خوب عمل نکرده اند. عبدالرضا چراغعلی با بیان این که تعاریف متفاوتی در خصوص محروم بودن یا نبودن یک شهر یا روستا وجود دارد، گفت: این تعاریف عمدتا خاص است و توسط وزارتخانه ها و سازمان های کشوری به دستگاه های متناظر استانی ابلاغ می شود.

در این تعاریف شاخص هایی همچون میزان برخورداری از آب شرب، سرانه های آموزشی و فرهنگی، درآمد، وضعیت اقتصادی و... مدنظر قرار گرفته است. وی ادامه داد: پس از این که دولت این اطلاعات را از استان ها جمع آوری کرد، آنها را با سایر نقاط کشور مقایسه و اولویت های مناطق محروم با اشکال و گرافیک های مختلف را ترسیم می کند. این مقام مسئول با بیان این که براساس اعلام دولت در 4 شهرستان هیچ نقطه محرومی نداریم یا در برخی از شهرستان ها تعداد مناطقی که دارای محرومیت بوده، اندک است، اظهار کرد: برخی دستگاه های اجرایی در انعکاس شرایط موجود و بررسی هایی که باید انجام می دادند، نتوانسته اند مقامات و نهادهای بالادستی را توجیه کنند. این امر موجب شده تا تصور شود در استان محرومیت چندانی وجود ندارد.

  • توجه به موضوع حاشیه نشینی

چراغعلی به حاشیه نشینی که یکی از پیامدهای محرومیت به ویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک است، اشاره کرد و گفت: در موضوع حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی طبق منابع موجود (اطلاعاتی که برخی دستگاه های اجرایی دارند) فقط 5 تا 6 نقطه اعلام می شود؛ در حالی که طبق آمار گرفته شده از فرمانداری ها تاکنون 62 سکونتگاه غیررسمی و حاشیه ای در استان شناسایی شده که 15 درصد جمعیت استان در آنها ساکن هستند. این موضوع نشان می دهد هنوز استان نتوانسته واقعیت ها و چالش هایی را که با آن روبه روست به مرکز انتقال دهد. این اتفاق در درازمدت بر محرومیت، آسیب ها و مسائل خواهد اضافه نمود.

  • تسهیلات برای مناطق کمتر توسعه یافته گلستان

دهستان چشمه ساران در آزادشهر، مزرعه جنوبی و شاقتصادی در آق قلا، فندرسک جنوبی و شاقتصادی-دلند و قلعه میران در رامیان، کتول در علی آباد کتول، زاوکوه-عرب داغ-آق سو- تمران و کنگور در کلاله، قراولان-گلستان-نیلکوه و ینقاق در شهرستان گالیکش، جعفربای شرقی و غربی-قزل آلان و نفتلیجه در گمیشان، اترک و کرند در گنبدکاووس، گلیداغ-شلمی-پالیزان و مراوه تپه در شهرستان مراوه تپه و همچنین دهستان های گرو-چهل چای و قلعه قافه جزو مناطق کمتر توسعه یافته استان به شمار می روند که از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و صندوق توسعه ملی مشمول دریافت تسهیلات اشتغال زایی هستند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7793

به "برنامه مصوب برای توسعه روستاهای گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه مصوب برای توسعه روستاهای گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید