تاثیر سوء نگهدارنده های صنعتی اکسایشی بر تحریک عوارض دیابت

به گزارش بلاگ پو، محققان دانشگاه تهران تاثیر سوء سوربات پتاسیم بر ناهنجاری ساختاری پروتئین ها و تحریک عوارض دیابت را اثبات کردند.

تاثیر سوء نگهدارنده های صنعتی اکسایشی بر تحریک عوارض دیابت

به گزارش خبرنگاران، محققان مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران ثابت کردند علاوه بر گلوکز که باعث بیماری دیابت می گردد، نگهدارنده های صنعتی اکسایشی مانند سوربات پتاسیم نیز می تواند ماشه فرایند تشکیل دیابت و بیماری های وابسته به آن را کشیده و جریان ایجاد این بیماری ها را تسریع نمایند.

سوربات پتاسیم یک مولکول شیمیایی کوچک و ماده ای گندزدا است. این ترکیب در واقع نمک پتاسیمی حاصل از اسید سوربیک است که به صورت گسترده و با تاثیر بسیار زیاد، در طیفی وسیع از صنایع (مانند صنایع مواد غذایی، داروسازی، بهداشتی و آرایشی) مورد استفاده قرار می گیرد.

این ترکیب را در محصولات کارخانه هایی نظیر مواد غذایی و نوشیدنی، داروها، لوازم آرایشی و لوازم بهداشتی به ویژه خمیر دندان می توان مشاهده کرد.

سوربات پتاسیم به راحتی از طریق مخاط داخل دهان، جذب و وارد جریان خون می گردد و می تواند با پروتئین های موجود در خون واکنش دهد. در اثر این واکنش، سوربات پتاسیم موجب واکنش هایی شبیه واکنش قندی می گردد و بیماری دیابت نوع 2 و عوارض آن را تشدید می نماید.

به همین علت، پرهیز از مصرف مواد غذایی صنعتی، آرایشی و بهداشتیِ دارای ترکیبات سوربات پتاسیم به ویژه خمیردندان های حاوی این ترکیبات به شدت توصیه می گردد.

محققان دانشگاه تهران ترکیبات گیاهی ضد باکتریایی مانند عصاره گیاه پرسیکا (مسواک) با نام علمی سالوادورا پرسیکا را پیشنهاد می نمایند.

این گیاه متعلق به خانواد سالوادوراسه با قابلیت رشد در مناطق خشک و گاهی شور است که از آفریفا تا جنوب شرقی آسیا و به ویژه ایران گسترش دارد. عصاره برگ، ساقه و ریشه این گیاه خاصیت ضد میکروبیِ به مراتب بالاتری از ترکیبات آنتی بیوتیک شناخته گردیده فعلی دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، این تحقیق حاصل کوشش فرشته تقوی، دانشجوی دکترای بیوفیزیک، دبیر کرسی یونسکو در تحقیقات بین رشته ای در دیابت، مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

turkeyro.ir: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

pariha.ir: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 1273

به "تاثیر سوء نگهدارنده های صنعتی اکسایشی بر تحریک عوارض دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر سوء نگهدارنده های صنعتی اکسایشی بر تحریک عوارض دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید