تازه ترین روش کلاهبرداری اینترنتی، خیلی مراقب باشید

به گزارش بلاگ پو، روزنامه شهروند: یک دیالوگ ساده بین او و فامیل دورشان شکل گرفته است. او برای یک مشکل ساده پیغام داده است که می خواهد جزوه کنکور بخرد، اما هرکاری می نماید صفحه باز نمی گردد. قیمت جزوه هم آن قدر ناچیز است که لحظه ای تردید نمی کنی که کمکش کنی، فقط 5 هزار تومان. به محض این که صفحه پرداخت را باز می کنی و اطلاعات کارتت را وارد می کنی تمام حسابت خالی می گردد!

تازه ترین روش کلاهبرداری اینترنتی، خیلی مراقب باشید

فامیل دور که روحش از هیچ چیز خبر ندارد، می گوید صفحه اینستاگرامش هک شده است. آدرس اینترنتی درگاه پرداخت را که چک می کنی متوجه می شوی واژه SADAD را که مربوط به یک درگاه پرداخت رسمی است SEDAD نوشته است. آدرس را نتوانسته است در دامنه امن تر IR ایجاد کند و برای فریب دادن دیگران در آدرسش کلمه IR را تایپ نموده است. همین سوتی های کوچک که در نگاه اول به چشم نمی آید، کافی است که کاربران سهل انگار آن را با نشانی های رسمی اشتباه بگیرند و کلاه گشادی سرشان برود.

این ماجرای یک کلاهبرداری اینترنتی با درگاه های پرداخت جعلی است. در این گزارش به شما می گوییم که درگاه های پرداخت امن چه معیناتی دارند و اگر مورد چنین کلاهبرداری هایی قرار گرفتید، چه کنید؟

روش جدید سرقت اینترنتی

یکی از روش هایی که این روزها در اینستاگرام با استفاده از آن کلاهبرداری های بزرگی می گردد، هک کردن صفحه های شخصی افراد و فرستادن پیام برای دوستان و آشنایان آنها و تقاضای خرید اینترنتی است.

به عنوان مثال دوست شما ممکن است در بخش دایرکت اینستاگرام برایتان پیامی بفرستد و بخواهد چیزی را برایش دانلود کنید که قیمت آن بسیار پایین است. وقتی شما لینک فرستاده شده را باز می کنید، صفحه پرداخت اینترنتی یکی از بانک ها را می بینید که در آن از شما اطلاعات کارت بانکی تان پرسیده شده است.

طبیعی است که برحسب اعتماد به دوست تان که این لینک را برایتان فرستاده، اطلاعات کارت بانکی تان را وارد می کنید و بعد از دقایقی کوتاه فرد کلاهبردار تمام موجودی حساب شما را خالی می نماید و پیج دوست مورد نظر هم از دسترس شما خارج می گردد. اینجاست که شما ناگهان متوجه می شوید در چه هچلی افتاده اید. وقتی با دوست مورد نظر تماس می گیرید و این پاسخ را از او می شنوید که چند ساعتی می گردد اینستاگرامش از دسترس خارج شده و حتی با وارد کردن آدرس ایمیلش هم نمی تواند به حساب کاربری اش وارد گردد، می فهمید که با یک هکر و کلاهبردار حرفه ای طرف بوده اید که از این طریق توانسته به اطلاعات کارت شما دسترسی پیدا نموده و در طول یک دقیقه حساب شما را خالی کند، بنابراین از درخواست مجازی دوستان تان برای پرداخت پول مطمئن شوید.

فروشگاه های آنلاین جعلی

کلاهبرداری به وسیله صفحه های تقلبی پرداخت های اینترنتی یکی از شایع ترین کلاهبرداری هایی است که در اینترنت رخ می دهد. فروشگاه های آنلاین تقلبی با طراحی صفحه های تقلبی پرداخت کلاه های گشادی سر مشتریان خود می گذارند و به محض دست پیدا کردن به اطلاعات کارت ها و رمزهای اینترنتی اقدام به خالی کردن حساب مشتری خود می نمایند.

این روزها خرید آنلاین یکی از جا افتاده ترین و متداول ترین خریدها در دنیاست که در ایران هم رواج زیادی پیدا نموده و همین موضوع دردسرهایی را برای علاقه مندان به این نوع از خرید ایجاد نموده است. بسیاری از شرکت های تولیدی و ارایه محصول با ایجاد وب سایت هایی که مجوز مراکز قانونی را دارند، اقدام به فروش محصولاتشان به صورت آنلاین می نمایند، اما کلاهبرداران با شگردهایی توانسته اند در داخل این سایت ها و وب سایت ها نفوذ نموده و حتی با ایجاد نوع جعلی آن به کلاهبرداری از مشتریان آنلاین بپردازند.

سرقت آدرس و دامنه های تجاری

کلاهبرداران با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز اقدام به ایجاد وب سایت های جعلی نموده و طراحی آن را به صورتی انجام می دهند که شبیه فروشگاه های آنلاین واقعی به نظر بیاید.

آنها از طرح های فریبنده، آرم های به سرقت رفته و شماره های تجاری به سرقت رفته و حتی دامنه .com.au برای واقعی نشان دادن وب سایت جعلی شان استفاده می نمایند. بزرگترین اخطاری که به شما نشان می دهد این وب سایت یک وب سایت جعلی است، وارد شدن بلافاصله به صفحه پرداخت است.

حتما می دانید که طراحی یک صفحه پرداخت اینترنتی کار سختی نیست و اغلب این کلاهبرداران هم با استفاده از آدرس های جعلی به ساختن چنین صفحاتی می پردازند.

مالباخته ها چه نمایند؟

این امکان وجود دارد حتی اگر تمام نکات ایمنی را هم رعایت کنید باز هم گیر یک هکر باهوش و حرفه ای بیفتید و مورد سرقت قرار بگیرید. در چنین مواقعی حتما اطمینان پیدا کنید که جز خودتان کسی رمز اینترنتی شما را در اختیار ندارد و حتما مورد سرقت اینترنتی قرار گرفته اید. وقتی از این موضوع اطمینان حاصل کردید هرچه زودتر باید رمزهای کارتتان را تغییر دهید تا باز هم مورد کلاهبرداری قرار نگیرید. بعد از تغییر دادن رمزهای کارت اینترنتی خود باید صورتحساب 24 ساعت اخیر خودتان را از بانک بگیرید تا میزان برداشت از کارت شما و کارتی که مبلغ برداشتی به آن واریز شده، معین گردد.

در این مرحله شما ممکن است با استفاده از شماره کارتی که پول از حساب شما به آن واریز شده، نام دارنده کارت را پیدا کنید اما بعید است که دارنده کارت همان کسی باشد که از شما سرقت نموده است. چون در چنین مواقعی معمولا کلاهبرداران از کارت های دزدی یا مفقود شده استفاده می نمایند. بعد از دریافت صورتحساب بانکی باید برای شکایت به دادسرای محل سکونت خود بروید. در دادسرا بعد از عریضه نویسی و اعلام شکایت و تمبر باطل کردن، شما را به دادیار دادسرا ارجاع می دهند. در این مرحله دادیار بعد از مطالعه پرونده و نوع شکایت، شما را به یکی از شعب کلانتری می فرستد. چنین پرونده هایی بعد از اعلام شکایت و تأیید دادیار به پلیس فتا ارجاع داده می گردد. شما با تمام مدارک و نامه دادیار، به پلیس فتا می روید. در آن جا هم اظهاراتتان به صورت کتبی نوشته شده و با امضا و اثر انگشت شما سندیت پیدا می نماید. در این مرحله پلیس فتا به استعلام از بانک مقصد می پردازد تا معین گردد مبلغ دزدی شده از شما به کدام حساب و کدام بانک واریز شده است.

از این مرحله به بعد دیگر همه چیز برعهده پلیس فتا قرار می گیرد و پرونده توسط این نهاد پیگیری می گردد. نکته امیدوار نماینده اینجاست که تاکنون تعداد زیادی از کلاهبرداران اینترنتی توسط پلیس فتا دستگیر شده و اموال دزدی شده به مالباختگان برگشته است. با این وجود و به رغم این که پلیس اغلب راه های کلاهبرداری های اینترنتی را شناسایی نموده و سارقان را دستگیر می نماید، هر روز تعداد زیادی از مراجعان به پلیس فضای تبادل اطلاعات یا همان فتا مراجعه می نمایند تا معین گردد هکرها و دزدهای اینترنتی همواره ایده های جدیدی برای کلاهبرداری دارند.

چگونه درگاه های جعلی پرداخت را بشناسیم؟

بیشترین کلاهبرداری های اینترنتی هنگام خرید اینترنتی اتفاق می افتد. یکی از مهمترین راه های جلوگیری از سرقت های اینترنتی شناختن درگاه های اینترنتی جعلی است.کافیست شما یک بار اطلاعات خود را وارد یک صفحه جعلی کنید تا زمانی که رمز اینترنتی خود را عوض کرید فرصت کلاهبرداری از شما وجود دارد. راه های تشخیص صفحه های جعلی درگاه های اینترنتی را در ادامه بخوانید.

1-یکی از راه های شناسایی این صفحات آدرس URL سایت است که باید دقت گردد همان آدرس اصلی درگاه اینترنتی باشد و حرفی کم یا اضافه نداشته باشد.

2-آدرس سایت ها و درگاه های اصلی با آدرس اینترنتی https شروع می شوند و در صورتی که درگاهی فاقد S باشد نباید به آن اعتماد کرد.

3-از راه های تشخیص صفحات جعلی، تازه کردن (رفرش شدن) صفحه است و در صورتی که شماره ها در صفحه کلید مجازی تغییر نکرد، آن صفحه جعلی است.

4-در صورتی که با تازه کردن صفحه تصویر حروف نمایش داده شده تغییر نکرد، نشان دهنده جعلی بودن صفحه است.

5-به سایت های تبلیغاتی که ناگهان در صفحات ظاهر می شوند، توجه نگردد زیرا این سایت ها معمولا شما را به درگاه های جعلی راهنمایی می نمایند.

6- هکرها هر چقدر هم بامهارت باشند بازهم تشخیص سایت های تقلبی چندان سخت نیست کافی است آدرس پرداخت الکترونیک بانک خود را به درستی بشناسید. در آن صورت دیگر امکان سرقت از شما وجود ندارد.

7- وجود علامت قفل مانند در کنار صفحات آدرس اینترنتی هم در تشخیص اعتبار سایت موثر است.

8-حواستان باشد هنگام پرداخت وجوه، آدرس صفحه درگاه بانک الکترونیکی، متعلق به همان بانکی باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می کنید.

9-آدرس درگاه اینترنتی را کاملا با آدرس اصلی بانک مربوطه مطابقت دهید و به نمادهایی مثل - (یا همان آندرلاین) توجه کنید.

10-در هر بازه ای به تعویض رموز خرید اینترنتی خود بپردازید و از یک رمز برای حساب های مختلف خود استفاده نکنید.

11-قبل از این که اطلاعات کارت عابربانک خود را وارد کنید، باید کل آدرس صفحه ای که هم اکنون در آن هستید را از نوار آدرس کپی و در یک صفحه دیگر وارد کنید تا اعتبارسنجی سایت آنالیز گردد. اگر سایتی که آدرسش را کپی نموده اید، معتبر باشد پیام معتبر بودن آن و این که به چه بانکی متعلق است، برایتان ارسال می گردد در غیراین صورت پیام نامعتبر بودن صفحه روی صفحه کامپیوتر شما ظاهر می گردد.

12-قبل از استفاده از هر درگاه اینترنتی حتما اطلاعات تماس با ما در سایت و نشان اعتماد الکترونیکی را آنالیز کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 7868

به "تازه ترین روش کلاهبرداری اینترنتی، خیلی مراقب باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه ترین روش کلاهبرداری اینترنتی، خیلی مراقب باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید