تیر خلاص به پدرخوانده؛ اموال پسر دایی بشار اسد توقیف شد

به گزارش بلاگ پو، کمتر ضرب المثلی در سوریه مانند این نمونه پرتناقض بوده است: یا مخلوفی یا هیچی؛ معنی آن هم این است که یا از خانواده مخلوفی یا هر کاری کنی، غیرقانونی است. این تکیه کلام را شاید در 20 سال گذشته می شد عینا در همه جا تکرار کرد؛ اما حالا ورق برگشته و این خود شخص رامی مخلوف است که هیچ شده.

تیر خلاص به پدرخوانده؛ اموال پسر دایی بشار اسد توقیف شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، رامی مخلوف، پدرخوانده یکی از عظیم ترین امپراتوری های اقتصادی سوریه است که برآورد می شود 60 درصد اقتصاد پیش از جنگ این کشور را در کنترل داشته. با وجود اینکه این روزها کسی از او خبر خوشی ندارد که دوباره سروکله اش در اقتصاد و جهان پس از جنگ سوریه پیدا شود، نمی توان نادیده گرفت که او هنوز هم فرد قدرتمندی در این کشور خاورمیانه ای است.این روزها که جنگ سوریه دیگر میدانی فرسایشی برای قدرت های خارجی است و همه انتظار دارند دولت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور، حالا که خیالش از ماندن در رأس قدرت راحت شده، تغییر در شرایط کشور به وجود آورد، دوباره نام رامی مخلوف در رسانه ها پیچیده است. اسد، دستور توقیف اموال و دارایی های مخلوف، پسردایی اش را صادر کرده است.اما مخلوف که بیش از یک سال است تحت پیگرد است و این روزها برای حرف زدن با رفیق کودکی اش و منصرف کردن او از این تصمیم به شبکه های اجتماعی روی آورده، فراتر از یک اسم ساده است.

آفتابی شدن میلیاردر سرشناس سوری پس از 9 سال | درخواست او از بشار اسد چیست؟

او فردی بود که کسی نمی تواند سلطه اش بر بازار سیاه سوریه را کتمان کند. او پس از آنکه وزارت ارتباطات سوریه دارایی ها و حساب هایش را به عنوان ارائه دهنده سرویس تلفن همراه این کشور، در سال های 2015 تا 2019 منتشر کرد، منزوی ترین فرد سوریه شد. حالا اما همه چیز با انتشار پیام های ویدئویی او در فیس بوک تغییری دراماتیک پیدا کرده؛ دو فیلمی که رامی در آنها به سؤالات و شایعه های بسکمک درباره خود و سرنوشت شرکت هایش پاسخ داده است. او در اولین پیام تصویری خود که 30 آوریل منتشر شد، چنین گفت: چه کسی فکرش را می کرد که نهادهای اطلاعاتی سراغ شرکت های رامی مخلوف بیایند و کارکنان ما را دستگیر کنند؛ درحالی که من عظیم ترین حامی همین نهادها بوده ام.

با انتشار فیلم دیگر به فاصله سه روز و اذعان مخلوف به آغاز فرایند بازداشت مدیران شرکت های متعلق به او، رسانه های غربی از آغاز عظیم ترین جنگ قدرت در خاندان حکومتی سوریه خبر دادند. مخلوف از سوی دولت متهم به پرداخت نکردن بدهی 334 میلیون دلاری شده است؛ بدهی هایی که رامی ادعا می کند آنها را پرداخت کرده و درحال حاضر هم پولی برای پرداخت به دولت ندارد.

  • تهدید ضمنی اسد

او در دومین پیام خود، جمله ای خطاب به آقای رئیس جمهور می گوید که هم زمان بوی ترس و تهدید می دهد: شرایط خطرناک است و به خدا قسم اگر ادامه پیدا کند، شرایط کشور بسیار سخت خواهد شد. درست است که رامی روزی یکی از حامیان سرسخت بشار و از افراد جدانشدنی حلقه او بود، اما برای مردم این کشور، مخلوف همواره روشن ترین نماد رانت خواری و فساد بوده است. درحالی که مردم در سوریه اسد را قدرت سیاسی کشور می دانستند، باور داشتند که ماهر، برادر اسد، قدرت نظامی و رامی، پسردایی آنها، قدرت اقتصادی کشور است. او که تا دیروز نگاهش رو به قدرتمندان سوری بوده، حال پیام های ویدئویی اش را با عنوان با خدا باش و اهمیت نده منتشر می کند؛ ویدئوهایی که انتظار می رود هم زمان با افزایش فشار بر او، به تعدادشان افزوده شود؛ آخرین تقلاهای فردی که نه دیگر راه پیش در سوریه دارد و نه راه پس در خارج از آن.مخلوف سال 2008 به دلیل فساد در سوریه در لیست سیاه آمریکا قرار گرفت. ادامه حمایت او از اسد در طول ناآرامی های این کشور، باعث شد اگر وجهه ای بین المللی هم داشت، این تصویر را از دست بدهد و حالا درحالی که می داند دیگر شانسی برای بازگشت به حلقه نزدیکان اسد ندارد، فقط یک راه برایش مانده است؛ حفظ وجهه داخلی. فیلم هایی که او در فیس بوک منتشر کرده، به نظر می رسد در ویلایش در سوریه ضبط شده اند، درحالی که از آزادی مردم سوریه می گوید؛ آزادی ای که مورد تعدی سرویس های اطلاعاتی قرار گرفته است و تو (اسد) اجازه نداری بگذاری دیگران به مردمی حمله کنند که از تو حمایت کرده اند.

  • نقش اسما اسد چیست؟

مخلوف برادرزاده اسما اسد، بانوی اول سوریه و همسر بشار اسد است. بااین حال، بسکمک بر این باورند که تیر خلاص را اسما به مخلوف زده است. باور این مسئله که عامل اصلی کل جریان مخالفت با مخلوف، اسما باشد، بسیار سخت است؛ اما تا این حد را می توان پذیرفت که اسما جانشین مخلوف در حلقه نزدیکان اسد و شرکت های عظیمش خواهد بود.

اگرچه خیریه اسما اسد رقیب اصلی فعالیت های بشردوستانه مخلوف بود، ولی سازمان تحت حمایت اسما به مراتب از منابع قدرت بیشتری در مقایسه با خیریه البوستان مخلوف برخوردار است. بنابراین این فرضیه که اسما برای کنترل منابع البوستان، مخلوف را حذف کرده، به هیچ وجه منطقی نیست. تام رولینز، از خبرنگاران متخصص حوزه سوریه، دراین باره می گوید: شایعه ها و فرضیه های مختلفی درباره چرایی این اتفاق (مخالفت بشار با رامی) وجود دارد. برخی از ناظران بر این باورند که اسما اسد این کمپین را علیه مخلوف رهبری می کند و برخی دیگر می گویند که این رویکرد بخشی از کمپین مبارزه با فسادی است که به دستور روسیه در سوریه در حال اجراست. در هر صورت، یک چیز کاملا واضح است و آن اینکه قسر دررفتن مخلوف از این بازی تقریبا غیرممکن است.

بااین حال، واقعیت این است که دشمنان مخلوف افرادی فراتر از بانوی اول سوریه هستند. اینکه او همواره با ماهر اسد اختلاف داشته، شهره خاص و عام است. رووان الرجاله، تحلیلگر سیاسی مستقر در واشنگتن، معتقد است عوامل متعددی پشت این بحران خانوادگی وجود دارد و مسئله چنین نیست که فقط به فرد خاصی مرتبط باشد. با وجود تمام دشمنی هایی که در این خانواده با مخلوف وجود دارد، تصمیم نهایی درباره او را شخص رئیس جمهور خواهد گرفت.

  • آیا مخلوف بیش از حد قدرتمند شده بود

مسائل میان اسد و مخلوف از سال 2018 و دقیقا از زمانی آغاز شد که جنگ در اطراف سوریه و سایر استان ها خاتمه یافت. در آن روزها، مخلوف یک ارتش، ثروتی کلان به ارزش پنج میلیارد دلار، ارتباطات گسترده رسانه ای و شبکه ای عظیم از پیوندهای تجاری و نظامی پیچیده به دست آورده بود که او را هم زمان هم به یک تهدید و هم به یک هدف سودآور تبدیل می کرد. در سال های جنگ سوریه، بشار اسد بیش از حد به قدرت و سازمان های مخلوف وابسته شده بود؛ سازمان هایی که یا به ارتش کمک می کردند یا در ضعیف ترین روزهای دولت اسد، در نقش حامیان حقوق بشر ظاهر می شدند.

سازمان خیریه البوستان همواره کلید نجات مخلوف بود؛ چراکه مخلوف می توانست روی حمایت افرادی که سازمان او روزی، چه در قالب نجات جانشان و چه به صورت پرداخت حقوق ماهانه به آنها، کمک کرده بود، حساب کند. او شاید روزی به بسکمک از مردم کشورش کمک کرده باشد؛ اما اینها آن آبی نشدند که او بتواند دستان و چهره سیاهش را با آن بشوید؛ مردم سوریه نمی توانند فراموش کنند روزهایی که آنها در جنگ و زیر توپ و موشک بودند، پسران مخلوف زندگی شاهانه خود را در اینستاگرام به نمایش می گذاشتند.

  • گزینه های جایگزین مخلوف

بخشی از شکاف ناشی از جای خالی مخلوف را ممکن است افرادی مانند طارق ابوعلی خدر یا محمد همشو و سامر فوز پر کنند؛ افرادی که بی تردید از همواره آماده تر هستند تا جای خالی نفوذ مخلوف در مخابرات، رسانه و املاک را بگیرند.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 26917

به "تیر خلاص به پدرخوانده؛ اموال پسر دایی بشار اسد توقیف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیر خلاص به پدرخوانده؛ اموال پسر دایی بشار اسد توقیف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید