جان بابایی: آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند

به گزارش بلاگ پو، معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آزمایشگاه های پزشکی کشور، گفت: آزمایشگاه های پزشکی بدون اخذ تائیدیه، مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند.

جان بابایی: آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، قاسم جان بابایی، در خصوص نحوه خدمات رسانی آزمایشگاه های پزشکی کشور در دوران کرونا، خاطرنشان کرد: فضای انتظار آزمایشگاه های پزشکی یکی از محل های تجمع مراجعین، از جمله بیماران و ناقلین احتمالی کووید 19 است. مدیریت آزمایشگاه باید، ضمن رعایت تمامی دستورات مرتبط با آلودگی زدایی و پیشگیری از انتقال ویروس در محیط کار کارکنان، ترتیبی اتخاذ کند که فاصله گذاری فیزیکی در آزمایشگاه رعایت شده و با به حداقل رساندن تراکم مراجعین و تامین تهویه مناسب، از انتقال ویروس در صف انتظار بیماران پیشگیری گردد.

وی اضافه نمود: آزمایشگاه های پزشکی بدون اخذ تائیدیه تضمین کیفیت و ایمنی زیستی برای آزمایش های اختصاصی کووید 19 از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مجاز به پذیرش و انجام آزمایش های اختصاصی مربوط به این بیماری نیستند.

جان بابایی با بیان اینکه تجویز آزمایش های اختصاصی کووید19، مانند آزمایش تشخیص مولکولی وسرولوژی و تفسیر آن ها باید با توجه به سوابق و علائم بالینی انجام گردد، توضیح داد: این فعالیت در صلاحیت پزشکانی است که از دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت آگاه بوده و آن ها را اجرا می نمایند.

وی ضمن تاکید بر اینکه آزمایشگاه های پزشکی باید از تبلیغات و پذیرش مستقیم مراجعین خودداری نمایند، بیان نمود: مراجعه مستقیم و بدون تجویز به آزمایشگاه های پزشکی، خصوصا در خصوص افراد بدون علامت، علاوه بر تحمیل هزینه غیر ضروری، باعث گمراهی و سردرگمی بیماران و مراجعین می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تمامی آزمایشگاه های پزشکی که مجوز تشخیص مولکولی بیماری کووید 19 را دریافت نموده اند، ملزم به گزارش روزانه آمار آزمایش های صورت گرفته و موارد مثبت به دانشگاه علوم پزشکی، که تحت پوشش آن بوده، هستند، بیان کرد: بیماران و مراجعینی که از خدمات آزمایشگاه های پزشکی و عدم رعایت استاندارد ها و تعرفه های مصوب ناراضی هستند، می توانند شکایت خود را به معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی منعکس و یا به وسیله شماره 190 به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گزارش نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 22 شهریور 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 30489

به "جان بابایی: آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان بابایی: آزمایشگاه ها بدون تائیدیه مجاز به انجام آزمایش کرونا نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید