خرید خانه توسط خارجیها در خوزستان چقدر واقعیت دارد؟

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، محمودزاده، روز شنبه در نشستی با خبرنگاران گفت: میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در کشور 15 میلیون و 200 هزار تومان است. در این بین استان های تهران و خوزستان به ترتیب بالاترین قیمت را دارند که علت افزایش غیرمنطقی قیمت خانه در خوزستان، سرمایه گذاری خارجی است.

خرید خانه توسط خارجیها در خوزستان چقدر واقعیت دارد؟

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

وی با بیان اینکه بین قیمت مسکن در خوزستان با سایر استان های کشور فاصله جدی دیده می گردد، توضیح داد: باید آنالیز کنیم که افزایش قیمت مسکن برای استان خوزستان چه پیامدهایی دارد و حوزه های سیاستی و پژوهشی چه اقداماتی باید در این خصوص انجام دهند.

این اظهار نظر معاون وزیر، واکنش های مختلفی از سوی فعالان مسکن خوزستان در پی داشت؛ از تکذیب خرید ملک توسط اتباع خارجی تا حساب و کتاب میانگین قیمت مسکن در اهواز.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اهواز نیز در این خصوص می گوید: بنده به عنوان رئیس اتحادیه مشاورین املاک اهواز این تحلیل را اصلا قبول ندارم.

قنبرعلی زنگنه در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: حرفی که معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان نموده اند، باید همراه با مستندات باشد؛ برابر با قانون مدنی ما، خرید و فروش ملک به اتباع خارجی ممنوع است و یک بیگانه حتی برای سرمایه گذاری نیز نمی تواند بیشتر از 49 درصد در یک ملک سرمایه گذاری کند یعنی باید 1+50 درصد ملک در اختیار یک فرد وطنی باشد و این موضوع، به دلیل مسائل حقوقی است.

فروش ملک به اتباع خارجی محال است

وی اضافه نمود: اتحادیه مشاوران املاک اهواز تا به امروز رصدی در رابطه با این موضوع نداشته و گزارشی نیز در این خصوص به ما ارسال نشده است. نقل و انتقال ملک در دفاتر اسناد رسمی انجام می گردد و اطلاع از آن، به استعلام دارایی و شهرداری و تاییدیه ثبت احتیاج دارد که بر اساس کد ملی و شماره شناسنامه انجام می گردد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اهواز گفت: چگونه می گردد که اتباع بیگانه این فرایند را طی نمایند؟ به دفترخانه اسناد رسمی بفرایند و احراز هویت نمایند و سند به نام شان بخورد این قضیه یک چیز محال است و بر فرض این قضیه انجام گردد هم دفاتر اسناد رسمی و ثبت کل باید جوابگو باشند.

وی اعلام کرد: خرید و فروش برای اتباع بیگانه در کشور ما ممنوع است و راجع به رهن و اجاره اگر موردی صورت پذیرد به اذن نهادهای دولتی است. اگر از اتباع خارجی، کسی به دنبال سرمایه گذاری باشد باید به وسیله وزارت امور خارجه و نهادهای ذیربط تایید گردد تا بتواند به عنوان یک سرمایه گذار اقدام کند و اگر اقدام کرد نیز برای این فرد، حداکثر 49 درصد از سهام قابل واگذاری است و این ممنوعیت واگذاری کامل، اعم از هرگونه ملک است.

زنگنه اضافه نمود: اگر هم موردی در مورد فروش ملک به اتباع خارجی وجود داشته است، شک نکنید که به صورت غیرمجاز و به اصطلاح زیرپله ای اجرا شده است.

موارد فروش به خارجی ها را معرفی کنید تا برخورد کنیم

وی توضیح داد: اگر به شبکه های خارجی مراجعه کنید می بینید که همگی در حال تبلیغ برای فروش آپارتمان در کویت و امارات و دیگر کشورهای خلیج فارس و ترکیه در ازای اقامت آن کشور هستند؛ در این معامله نیز هر چند سند به این خانواده تخصیص می یابد ولی اقامت دائم برای آن ها وجود ندارد؛ یعنی فرد اقامت موقت اخذ می نماید تا به عنوان یک سرمایه گذار پول هزینه کند و ارز وارد آن کشور کند و در ازای آن، از یک تا 10 سال می تواند در آن کشور ساکن باشد اما این گزینه که مقیم آن کشور بگردد، وجود ندارد زیرا اخذ اقامت دائم شرایط خاص خودش را دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اهواز در مورد صحت فروش ملک به اتباع خارجی در استان خوزستان گفت: ما در اتحادیه مشاورین املاک اهواز گزارشی در این خصوص دریافت ننموده ایم و اگر موردی وجود دارد، جناب معاون وزیر به ما معرفی کند تا ما برخورد کنیم.

ماجرای میانگین قیمت 23 میلیون

وی اضافه نمود: ایشان اعلام نموده است که اهواز بعد از تهران، گران ترین شهر ایران از نظر قیمت مسکن است و قیمت میانگین را متری 23 میلیون تومان اعلام نموده است؛ ایشان بر چه اساسی این قیمت را اعلام نموده است؟

زنگنه توضیح داد: حرف های ایشان باعث ایجاد تورم و گرانی در مسکن شده و خواهد شد؛ قیمت ملک در منطقه کیانپارس اهواز که برخوردارترین نقطه استان خوزستان است، متفاوت است؛ آپارتمان اکازیون در کیانپارس متری 40 میلیون تومان است و در همین کیانپارس، آپارتمان متری 15 میلیون تومان هم پیدا می گردد.

قیمت ملک در مناطق مختلف اهواز

وی اعلام کرد: البته کیانپارس بهترین نقطه شهر اهواز است؛ دیگر مناطق اهواز همچون زرگان، کوی فرهنگیان، منبع آب، حصیرآباد، ملاشیه و کمپلو هم از مناطق اهواز هستند و قیمت ملک در مناطق مختلف زیر 10 میلیون تومان است. در مهرشهر نیز که پشت کیانپارس است و در حال به روز شدن است، ارتش در حال واگذاری زمین با قیمت هر متر 4 تا 5 میلیون تومان است. با محاسبه این قیمت ها، آقای محمودزاده بر چه اساسی 23 میلیون تومان میانگین قیمت را اعلام نموده اند؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اهواز گفت: برخوردارترین نقطه استان خوزستان، کیانپارس غربی است که اکنون در این منطقه، آپارتمان فول امکانات متری بین 30 تا 40 میلیون تومان است که البته بستگی به تعداد واحدها و ترتیب خیابان و امکاناتی که در ساختمان به کار رفته است، دارد ولی در مناطق شرقی کیانپارس همچون خیابان های مارون و کارون، قیمت آپارتمان متری 18 تا 22 میلیون تومان است.

وی اضافه نمود: اگر میانگین این قیمت ها را محاسبه کنید، قیمت میانگین کیانپارس نیز در حدود متری 26 تا 27 میلیون تومان می گردد. معاون وزیر راه و شهرسازی میانگین قیمت ملک در کل اهواز را 23 میلیون تومان اعلام نموده است؛ بنده به عنوان رئیس اتحادیه مشاورین املاک اهواز این تحلیل را اصلا قبول ندارم.

زنگنه گفت: به عنوان مدیر این بخش، میانگین قیمت در دست ما است و اگر بخواهید، قیمت نقطه به نقطه شهر را نیز آنالیز می کنیم.

وی توضیح داد: بحث روی قیمت مسکونی است؛ اگر معاون وزیر بخواهد ملک تجاری را در نظر بگیرد، با عذرخواهی عرض می کنم که ایشان با دید تاجر نگاه نموده و دارند نرخ معین می نمایند. آیا این گونه اعلام قیمت، باعث ایجاد تورم در بازار و لجام گسیختگی قیمت مسکن نمی گردد؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اهواز اعلام کرد: اگر واقعا می خواهند از شعار دادن خارج شوند و وارد میدان عمل بشوند، باید به عنوان مثال هزینه های خرید فولاد را تسهیل نمایند. رکن اصلی تشکیل یک مجتمع یا آپارتمان، فولاد است که قیمت آن تا سال 95 هر کیلوگرم 1200 تا 1300 تومان بود؛ اکنون چه اتفاقی افتاده است که به قیمت هر کیلوگرم 18 هزار تومان رسیده است؟

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط با مسکن را در صفحه اختصاصی مسکن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 39506

به "خرید خانه توسط خارجیها در خوزستان چقدر واقعیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید خانه توسط خارجیها در خوزستان چقدر واقعیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید