درمان های خانگی و ساده برای برطرف یبوست

به گزارش بلاگ پو، یبوست مشکل فوق العاده شایع است و حدود 20 درصد مردم ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد در نتیجه سالانه 8 میلیون ویزیت در این زمینه انجام می گردد. افراد احتمال می رود به دلیل مصرف بعضی یا حتی اجتناب از مصرف مود غذایی، انتخاب ناسالم سبک زندگی، داروهای مصرفی یا بیماری زمینه ای با یبوست دست و پنجه نرم نمایند.

درمان های خانگی و ساده برای برطرف یبوست

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ شکلاتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، برای بسیاری از افراد علت یبوست مزمن آنها هنوز ناشناخته است که به عنوان یبوست مزمن ایدیوپاتیک شناخته می گردد. از علائم یبوست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کمتر از 3 بار اجابت مزاج در هفته

مدفوع سفت، خشک یا گلوله ای

مشکل یا درد هنگام دفع مدفوع

احساسی که همه مدفوع دفع نشده است

یبوست بر کیفیت زندگی و سلامت جسمی و روانی تاثیر منفی جدی می گذارد. درمان های طبیعی زیادی برای یاری به رفع یبوست وجود دارد که به راحتی در خانه قابل انجام هستند و بیشتر آنها نیز توسط علم مورد حمایت قرار می گیرند. در اینجا چند درمان طبیعی خانگی برای رفع یبوست آورده شده است.

آب فراوان بنوشید

کمبود آب بدن به طور منظم باعث یبوست فرد می گردد، بنابراین برای جلوگیری از این امر نوشیدن مقدار کافی آب و هیدراته ماندن مهم است. هنگامی که شخص یبوست دارد ممکن است با نوشیدن آب گازدار از شر آن خلاص گردد. این کار ضمن یاری به آبرسانی بدن باعث دفع مدفوع می گردد.

بعضی مطالعات نشان می دهند آب گازدار در رفع یبوست موثرتر از آب لوله کشی است. این مورد در افراد مبتلا به سوءهاضمه و افراد مبتلا به یبوست مزمن ایدیوپاتیک توصیه می گردد.

با این حال، نوشیدن نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه ایده خوبی نیست زیرا این نوشیدنی ها اثرات مضر بر سلامتی دارند و یبوست را بدتر می نمایند. بعضی از افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) دریافتند نوشیدنی های گازدار علائم آنها را بدتر می نماید، بنابراین این افراد از نوشیدن آب و سایر نوشیدنی های گازدار خودداری می نمایند.

بیشتر فیبر بخورید

برای درمان یبوست پزشکان اغلب به مردم توصیه می نمایند مصرف فیبر غذایی خود را افزایش دهند به این دلیل که افزایش فیبر دریافتی باعث افزایش حجم و ثبات حرکات روده و دفع راحت آنها می گردد، همچنین به آنها در حرکت سریع در دستگاه گوارش یاری می نماید.

در حقیقت، یک آنالیز در سال 2016 نشان داد 77 درصد از افراد مبتلا به یبوست مزمن از مکمل های فیبر استفاده می نمایند.

با این حال، بعضی مطالعات نشان می دهند افزایش مصرف فیبر در واقع می تواند مشکل را بدتر کند. بعضی دیگر گزارش می دهند فیبر غذایی باعث بهبود دفعات مدفوع می گردد، اما ممکن است در سایر علائم یبوست مانند قوام مدفوع، درد، نفخ و گاز یاریی نکند.

دلیل این امر آنست که انواع مختلف فیبرهای غذایی تاثیرات متفاوتی بر هضم غذا دارند. فیبرهای غذایی مختلفی وجود دارد، اما به طور کلی آنها به دو گروه الیاف نامحلول و محلول تقسیم می شوند. فیبرهای نامحلول موجود در سبوس گندم، سبزیجات و غلات سبوس دار فله را به مدفوع اضافه می نمایند و به آنها در سرعت و سهولت حرکت در دستگاه گوارش یاری می نماید.

الیاف محلول موجود در سبوس جو دوسر، جو، آجیل، دانه ها، لوبیا، عدس و نخود فرنگی، همچنین بعضی میوه ها و سبزیجات آب را جذب می نمایند و با ایجاد یک خمیر ژل مانند مدفوع را نرم می نماید و قوام آن را بهبود می بخشد. الیاف محلول غیرقابل تخمیر بهترین گزینه برای درمان یبوست هستند.

مطالعات آنالیز اثرات فیبر نامحلول به عنوان درمانی برای یبوست نتایج متفاوتی را به همراه داشته است. این امر تا حدی به این دلیل است که فیبر نامحلول مشکل را در بعضی از افراد مبتلا به مشکل عملکرد روده مانند IBS یا یبوست مزمن ایدیوپاتیک تشدی می نماید.

بعضی از فیبرهای محلول قابل تخمیر نیز ممکن است در درمان یبوست بی اثر باشند زیرا توسط باکتری های روده تخمیر می شوند و ظرفیت نگهداری آب خود را از دست می دهند. برای جلوگیری از بروز یبوست افراد باید هدف خود را مصرف ترکیبی از فیبرهای محلول و نامحلول قرار دهند. میزان کل فیبر توصیه شده در روز برای زنان 25 گرم و برای مردان 38 گرم است.

بیشتر ورزش کنید

مطالعات تحقیقاتی مختلف گزارش می دهند ورزش به بهبود علائم یبوست یاری می نماید. مطالعات سبک زندگی کم تحرک را با افزایش خطر یبوست مرتبط دانسته است به همین دلیل بعضی از متخصصان توصیه می نمایند برای حرکت دادن مدفوع انجام ورزش را افزایش دهند.

همه مطالعات موافق نیستند ورزش در درمان یبوست موثر باشند، بنابراین تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

مطالعات دیگر نشان می دهند اگرچه ورزش همواره تعداد دفعات مراجعه به دستشویی را بهبود نمی بخشد، اما ضمن کاهش بعضی علائم نمرات کیفیت زندگی افراد را بهبود می بخشد. در افراد مبتلا به IBS، ورزش متوسط (پیاده روی سریع) می تواند علائم هضم و نمرات کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

با این حال، ورزش شدید مانند آهسته دویدن می تواند علائم را برای بعضی تشدید کند. ورزش هایی مانند پیاده روی منظم، شنا، دوچرخه سواری یا آهسته دویدن را انجام دهید.

قهوه به ویژه قهوه کافئین دار بنوشید

برای بعضی افراد نوشیدن قهوه مراجعه به دستشویی رفتن را افزایش می دهد زیرا قهوه ماهیچه های سیستم هضم را تحریک می نماید.

در حقیقت، یک مطالعه در سال 1998 نشان داد قهوه کافئین دار باعث تحریک روده به همان روش مشابه یک وعده غذایی می گردد.

این اثر 60 درصد قوی تر از آب آشامیدنی و 23 درصد قوی تر از نوشیدن قهوه فاقد کافئین بوده است، همچنین قهوه همچنین حاوی مقادیر کمی فیبرهای محلول است که با بهبود تعادل باکتری های روده به جلوگیری از یبوست یاری می نماید. کیفیت تحریک روده با نوشیدن کافئین در افراد مبتلا به IBS قوی تر است، همچنین می تواند علائم هضم را تشدید کند.

افراد مبتلا به IBS می توانند کافئین را از رژیم غذایی خود حذف نمایند تا ببینند یاری نماینده است یا خیر.

سنا، ملین گیاهی را بخورید

سنا یک ملین گیاهی ایمن و موثر است که به درمان یبوست یاری می نماید. این دارو به صورت بدون نسخه و با نسخه در دسترس است و به صورت خوراکی و شیاف مورد استفاده قرار می گیرد. سنا حاوی ترکیبات گیاهی به نام گلیکوزیدها است که با تحریک اعصاب روده به تسریع حرکات روده یاری می نماید.

پزشکان استفاده از سنا را برای مدت طولانی برای بزرگسالان بی خطر می دانند، اما در صورت رفع نشدن علائم طی چند روز فرد باید به پزشک مراجعه کند. به طور معمول سنا برای زنان باردار و شیرده و افراد دارای بیماری هایی ماندد بیماری التهابی روده تجویز نمی گردد.

غذاها و مکمل های پروبیوتیک بخورید

پروبیوتیک ها به جلوگیری از یبوست مزمن یاری می نمایند. پروبیوتیک ها به عنوان باکتری های زنده و مفید به طور طبیعی در روده وجود دارند که شامل بیفیدوباکتریوم و لاکتوباسیلوس هستند.

افراد با خوردن غذاهای پروبیوتیک سطح آن را در بدن خود افزایش می دهند. بعضی از افراد مبتلا به یبوست مزمن از عدم تعادل باکتری در روده خود رنج می برند، بنابراین مصرف بیشتر غذاهای حاوی پروبیوتیک به بهبود این تعادل و جلوگیری از یبوست یاری می نماید.

یک آنالیز در سال 2019 نشان داد مصرف پروبیوتیک به مدت 2 هفته به درمان یبوست، افزایش دفعات خروج و قوام مدفوع یاری می نماید، همچنین با فراوری اسیدهای چرب زنجیره کوتاه به درمان یبوست یاری می نمایند زیرا حرکات روده را بهبود می بخشد و دفع مدفوع را آسان تر می نماید.

روش دیگر امتحان مکمل پروبیوتیک است زیرا بعضی مطالعات نشان می دهند افراد پس از 4 هفته از مزایای این مکمل ها بهره مند خواهند شد. مواد غذایی حاوی پری بیوتیک شامل:

ماست

کلم ترش

کیمچی

استفاده از ملین های بدون یا با نسخه

فرد می تواند در خصوص انتخاب ملین مناسب با پزشک خود مشورت کند. انواع مختلف آنها روش های مختلفی برای اثربخشی دارند، اما در کل همه آنها برای درمان یبوست موثر هستند. پزشک یکی از انواع زیر را توصیه می نماید:

مواد حجیم نماینده: ملین های مبتنی بر فیبر که محتوای آب مدفوع را افزایش می دهند.

نرم نماینده های مدفوع: این روغن ها برای نرم شدن مدفوع و سهولت عبور آنها از روده حاوی روغن هستند.

ملین های محرک: این مواد باعث تحریک اعصاب روده برای افزایش حرکات روده می شوند.

ملین های اسموتیک: اینها با کشیدن آب از بافت های اطراف به سمت سیستم گوارش مدفوع را نرم می نمایند.

با این حال، این ملین ها نباید بیش از حد و به صورت منظم بدون مشورت پزشک مصرف شوند..

رژیم غذایی فودمپ را امتحان کنید

یبوست یکی از علائم IBS است که رژیم فودمپ به عنوان رژیم درمانی به درمان آن یاری می نماید و احتمال می رود یبوست مربوط به IBS را رفع کند. فودمپ مخفف الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلیول ها است.

این رژیم شامل محدود کردن غذاهای زیاد فودمپ برای مدت زمانی قبل از معرفی مجدد آنها برای معین اینکه بدن کدام یک را تحمل می نماید. البته در افراد مبتلا به IBS غالب یبوست رژیم فودمپ گزینه کافی نیست.

چنین افرادی به احتمال زیاد برای رهایی از علائم خود باید به جنبه های دیگر رژیم غذایی خود مانند مصرف آب و فیبر کافی نیز توجه نمایند.

مکمل گلوکومانان مصرف کنید

گلوکومانان نوعی فیبر محلول از ریشه گیاه کنجاک است. بعضی تحقیقات نشان می دهد در برابر یبوست موثر است، همچنین با بهبود حرکات روده گلوکومنان به عنوان یک پروبیوتیک برای بهبود تعادل باکتری های خوب در روده عمل می نماید.

یک مطالعه روی بچه ها نشان داد 45 درصد از افرادی که گلوکومانان مصرف می نمایند از شر یبوست شدید خلاص می شوند در حالی که این فقط در گروه کنترل 13 درصد است. با این حال، یک مطالعه کنترل شده دیگر هیچ اثر قابل توجهی را مشاهده نکرد.

غذاهای پری بیوتیک بخورید

پری بیوتیک ها به عنوان فیبر کربوهیدرات قابل هضم شامل الیگوساکارید و اینولین هستند. اگرچه فیبرهای غذایی با بهبود قوام و مقدار زیاد مدفوع یبوست را کاهش می دهند، اما پری بیوتیک ها با بهبود سلامت دستگاه گوارش اثرات خود را دارند.

فیبرهای پری بیوتیک با تغذیه باکتری های مفید روده باعث تقویت پروبیوتیک ها و بهبود تعادل باکتری های روده می شوند و سلامت هضم را بهبود می بخشند. در حقیقت بعضی از پری بیوتیک ها به افزایش دفعات حرکات روده و نرم شدن مدفوع یاری می نمایند. غذاهای پری بیوتیک شامل:

چیچوری

کنگر فرنگی اورشلیم

سیر

پیازها

موز

تره فرنگی

نخود

منیزیم سیترات را امتحان کنید

منیزیم سیترات یک داروی محبوب خانگی برای درمان یبوست است. مصرف مقادیر متوسط مکمل های منیزیم به رفع یبوست یاری می نماید. پزشکان از دوزهای بالاتر برای آماده سازی و تمیز کردن روده قبل از جراحی یا سایر اقدامات پزشکی استفاده می نمایند.

آلو بخورید

مردم غالبا آلو خشک و آب آلو را به عنوان داروی طبیعی یبوست بسیار استفاده می نمایند. آلو خشک در دسترس ترین ماده غذایی طبیعی موجود تلقی می گردد. آلو خشک علاوه بر فیبر حاوی سوربیتول، نوعی الکل قندی دارای اثر ملین است. بعضی مطالعات نشان می دهند آلو خشک از الیافی مانند پسیلیوم موثرتر هستند.

دوز موثر مصرف حدود 50 گرم یا 7 عدد آلو خشک 2 بار در روز است. با این حال، افراد مبتلا به IBS ممکن است بخواهند از آلو خشک استفاده ننمایند زیرا الکل های قندی غذاهای فودمپ زیاد هستند.

از مصرف لبنیات خودداری کنید

در افراد دارای عدم تحمل خوردن لبنیات به دلیل تاثیر آن بر حرکات روده باعث یبوست می گردد. این این شامل بچه های است که تحمل پروتئین شیر گاو را تحمل ندارند و بزرگسالانی که عدم تحمل لاکتوز دارند. اگر فردی مشکوک به عدم تحمل لبنیات باشد می تواند برای تشخیص به پزشک مراجعه کند.

پزشک حذف لبنیات را از رژیم غذایی به طور موقت توصیه می نماید در حالی که مصرف سایر غذاهای غنی از کلسیم را افزایش می دهید تا مشاهده کنید آیا علائم بهبود یافته یا خیر.

چیز دیگری مد نظر دارید؟

یبوست عارضه ای ناخوشایند است و چندین دلیل اصلی باعث بروز آن می شوند. با این حال، بسیاری از درمان های خانگی و روش های طبیعی به شما در درمان آن یاری می نمایند. در صورت ادامه یبوست فرد باید با پزشک درباره علت بروز آن و پیش دریافت فرایند درمانی مناسب صحبت کند. بسیاری از درمان های خانگی طبیعی در این مقاله به طرز چشمگیری تسکین دهنده هستند.

منبع: دکتر سلام

پریها

پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی

مجله سرگرمی و گردشگری
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 50312

به "درمان های خانگی و ساده برای برطرف یبوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان های خانگی و ساده برای برطرف یبوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید