دولت در سال جاری چقدر ارز 4200 تومانی می دهد؟

به گزارش بلاگ پو، اظهارات سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش تعداد کالاهای اساسی دریافت کننده ارز 4200 تومانی از 25 به 5 قلم، نشان می دهد امکان کاهش 20 تا 50 درصدی میزان ارز 4200 تومانی پیش بینی شده برای واردات کالاهای اساسی در سال جاری وجود دارد.

دولت در سال جاری چقدر ارز 4200 تومانی می دهد؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز در گفت وگو با روزنامه دنیای اقتصاد با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران به ارز 4200 تومانی نیاز ندارد و باید این ارز به صورت کامل حذف شود، گفت: این همه که رسانه ها از ارز 4200 تومانی صحبت می کنند، باید گفت که این ارز فقط به پنج قلم کالای اساسی اختصاص می یابد. کالاهای اساسی شامل ذرت، جو، سویا، روغن و دانه روغنی پنج قلم کالایی هستند که ارز 4200 تومانی می گیرند. جز این موارد دیگر به هیچ کالای دیگر داده نمی شود.

اظهارات دیروز سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، اولین اظهار نظر رسمی یکی از مقامات ارشد دولتی درباره کاهش چشمگیر تعداد کالاهای دریافت کننده ارز 4200 تومانی در سال جاری است؛ به عبارت دیگر، تعداد کالاهای دریافت کننده ارز 4200 تومانی که در ابتدای سال 98، بالغ بر 25 رقم بود، در ظرف یک سال و سه ماه، به 5 رقم رسیده است (به جز دارو و کالاهای پزشکی).

حال این سؤال مطرح می شود که آیا همچنان قرار است مطابق با اظهارات مقامات ارشد دولتی در ماه های پایانی 98 و بهار سال جاری، رقم ارز 4200 تومانی اختصاص یافته به کالاهای اساسی به علاوه دارو و کالاهای پزشکی حدود 10.5 میلیارد دلار باشد یا شاهد کاهش رقم مذکور خواهیم بود؟

اهمیت بررسی این موضوع وقتی افزایش خواهد یافت که بدانیم بانک مرکزی حدود نیمی از ارز 4200 تومانی اختصاص یافته به کالاهای اساسی در سال گذشته را با خرید ارز از بازار ثانویه یا همان نیما تأمین کرده است، اتفاقی که منجر به افزایش پایه پولی و نهایتاً افزایش تورم خواهد شد. از طرف دیگر هم انتظار می رود حداکثر درآمد ارزی دولت در سال 99، حدود 6.5 میلیارد دلار باشد.

با توجه به نکات مذکور، در این گزارش به این سؤال مهم و کلیدی پاسخ خواهیم داد که برای واردات 5 قلم کالای اعلام شده توسط سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بعلاوه دارو و کالاهای پزشکی که همچنان ارز 4200 تومانی می گیرند، چه مقدار ارز مورد نیاز است؟

*برای واردات 5 قلم کالای اساسی بعلاوه دارو و کالاهای پزشکی در سال 98 چقدر ارز 4200 تومانی اختصاص یافت؟

دقیق ترین آمارهای موجود درباره این موضوع، آمارهای اعلام شده در گزارش شماره 16929 مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با عنوان بررسی لایحه بودجه سال 1399 کل کشور 70. واردات کالاهای اساسی با ارز ترجیحی است که اسفندماه پارسال منتشر شد و حاوی اطلاعات دقیق درباره جزئیات واردات کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی در 9 ماه ابتدایی سال 98 (تا تاریخ 16 آذر) است.

بر اساس این گزارش، در 9 ماه ابتدایی پارسال، میزان کل ارز 4200 تومانی تخصیص یافته بابت واردات کالاهای اساسی بعلاوه دارو و کالاهای پزشکی، حدود 10 میلیارد دلار بوده و ارزش واردات ذرت، جو، سویا، روغن و دانه روغنی (5 قلم کالای مورد اشاره مدرس خیابانی) بعلاوه دارو و کالاهای پزشکی با ارز 4200 تومانی، مجموعاً حدود 5.3 میلیارد دلار بوده است.

با توجه به اینکه بر اساس آمارهای اعلام شده توسط رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور در بهار سال جاری، کل میزان ارز تخصیص یافته به کالاهای اساسی به علاوه دارو و کالاهای پزشکی در سال 98 بالغ بر 15 میلیارد دلار بوده است، ارزش واردات ذرت، جو، سویا، روغن و دانه روغنی بعلاوه دارو و کالاهای پزشکی با ارز 4200 تومانی در سال گذشته، مجموعاً حدود 8 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

از طرف دیگر، همان طور که اشاره شد مطابق با اظهارات مقامات ارشد دولتی در ماه های پایانی 98 و بهار سال جاری، قرار بود رقم ارز 4200 تومانی اختصاص یافته به کالاهای اساسی بعلاوه دارو و کالاهای پزشکی حدود 10.5 میلیارد دلار باشد؛ به عبارت دیگر، قرار بود رقم ارز 4200 تومانی اختصاص یافته به این کالاها از 15 میلیارد دلار در سال 98 با کاهشی 30 درصدی، به 10.5 میلیارد دلار در سال جاری برسد.

با توجه به نکات فوق، حداکثر ارز 4200 تومانی مورد نیاز برای واردات ذرت، جو، سویا، روغن و دانه روغنی بعلاوه دارو و کالاهای پزشکی در سال جاری حدود 8 میلیارد دلار و حداقل ارز 4200 تومانی مورد نیاز برای واردات آن ها، بالغ بر 5.6 میلیارد دلار (کاهش 30 درصدی نسبت به پارسال) تخمین زده می شود؛ به عبارت دیگر، انتظار می رود میزان ارز 4200 تومانی اختصاص یافته برای واردات کالاهای اساسی در سال جاری حدود 20 تا 50 درصد نسبت به رقم اولیه اعلام شده (10.5 میلیارد دلار) کاهش یابد.

گفتنی است برخی رسانه های نزدیک دولت هم اخیراً از تصمیم دولت مبنی بر کاهش تخصیص ارز 4200 تومانی در سال جاری از 10.5 به 8 میلیارد دلار خبر داده بودند.

درصورتی که دولت نسبت به کاهش میزان ارز 4200 تومانی اختصاص یافته به کالاهای اساسی به حدود 5.6 میلیارد دلار در سال جاری اقدام نماید، به نظر می رسد دیگر نیاز نباشد که بانک مرکزی بخشی از ارز مذکور را با خرید ارز از بازار ثانویه یا همان نیما تأمین کند و درنتیجه، دیگر شاهد افزایش پایه پولی و نهایتاً افزایش تورم به خاطر اجرای این سیاست نخواهیم بود.

پ

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

turkeyro.ir: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

pariha.ir: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 29325

به "دولت در سال جاری چقدر ارز 4200 تومانی می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت در سال جاری چقدر ارز 4200 تومانی می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید