راهکارهای موثر برای افزایش عمر باتری آیفون

به گزارش بلاگ پو، از زمانی که اپل ابزار Battery Health یا سلامت باتری را برای آیفون و آیپد معرفی نموده، کاربران زیادی همیشه با نگرانی به فرایند نزولی درصد موردنظر نگاه می نمایند. در این مقاله می خواهیم بگوییم که لازم نیست در این مورد نگرانی چندانی داشته باشید و همچنین راهکارهایی را مطرح می کنیم که برای افزایش عمر باتری آیفون مثمر ثمر خواهند بود.

راهکارهای موثر برای افزایش عمر باتری آیفون

مهم ترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که باتری های لیتیوم یونی موجود در گوشی های هوشمند، حین استفاده دچار فرسودگی می شوند. به همین خاطر نمی توانید شرایط باتری موبایل را همیشه در شرایط 100 درصدی اولیه نگه دارید. اما حتی با کاهش درصد مربوط به شرایط باتری، آیفون شما می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد و پیروی از نکات زیر به شما یاری می نماید که برای مدت طولانی تری باتری آیفون خود را در شرایط بهینه نگه دارید.

ابزار سلامت باتری آیفون چیست؟

ابزار سلامت باتری در سال 2018 همراه با iOS 11.3 معرفی گردید و به کاربران اجازه می دهد شرایط سلامت باتری و ظرفیت حقیقی آن را آنالیز نمایند. در صفحه مربوط به Battery Health می توانید اطلاعات مختلفی برای شرایط باتری را مشاهده کنید. در بخش Settings به Battery سر بزنید و سپس می توانید گزینه مربوط به Battery Health را مشاهده کنید. در این صفحه، گزینه ای به نام Maximum Capacity وجود دارد که ظرفیت حقیقی باتری نسبت به روز اول را نشان می دهد و با استفاده از این عدد، می توانید ببینید عمر باتری آیفون موردنظر در چه شرایطی قرار گرفته است.

در قسمت Peak Performance Capability به شما گفته می گردد که آیا هنگام انجام پردازش های سنگین، باتری موردنظر از پس انجام وظایف خود برمی آید یا نه. اگر عمر باتری آیفون و در کل شرایط آن تا حد زیادی افت کند، در این بخش هشداری نمایش داده می گردد.

قابلیت بهینه سازی شارژ باتری چیست و آیا باید آن را فعال نگه دارم؟

معینه Optimized Battery Charging زمانی مثمر ثمر واقع می گردد که می خواهید شب تا صبح آیفون خود را به شارژر متصل کنید. این سیستم با الگوی رفتاری شما منطبق می گردد و بعد از رسیدن شارژ آیفون به 80 درصد، این فرایند متوقف خواهد شد. سپس قبل از اینکه از خواب بیدار شوید، باقی شارژ موردنظر تامین می گردد و به 100 درصد می رسد. بر اساس اعلام متخصصین، چنین کاری عمر باتری آیفون را افزایش می دهد.

قابلیت Optimized Battery Charging به طور پیش فرض فعال است و هنگام بهره گیری از آن، نوتیفیکیشنی نمایش داده می گردد. در بیشتر اوقات، لازم نیست این قابلیت را غیرفعال کنید مگر اینکه بدانید در نیمه شب به باتری کاملا شارژ شده احتیاج دارید.

چگونه عمر باتری آیفون را افزایش بدهیم؟

حالا باید به راهکارهایی بپردازیم که با بهره گیری از آن می توانید عمر باتری آیفون را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که اگر قرار است برای سال های زیادی از آیفون خود استفاده کنید، پس در نهایت این گوشی به تعویض باتری احتیاج خواهد داشت. متأسفانه، با بهره گیری از راهکارها نمی توانید شرایط باتری را به حالت اولیه برگردانید.

از گرمای بیش از حد دوری کنید

اپل در سایت خود اعلام نموده که بهترین دما برای باتری آیفون و به طور کلی خود آیفون، بین 17 تا 22 درجه سانتی گراد است. اما روی هم رفته بین دمای 0 تا 35 درجه سانتی گراد، آیفون می تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد اما بالاتر از دمای 35 درجه، فارغ از اینکه آیفون در حال شارژ، استفاده یا حتی بلااستفاده باشد، این دما تاثیر منفی بر عمر باتری آیفون خواهد داشت.

بنابراین مراقب باشید آیفون خود را زیر آفتاب رها نکنید و همچنین هنگام شارژ به این نکته توجه کنید که بعضی کیس های محافظ می توانند دمای آیفون را بیش از حد افزایش دهند. اگر احساس می کنید آیفون شما در زمان شارژ بیش از حد داغ شده، کیس محافظ را در بیاورید. همچنین هنگام شارژ آیفون، از آن استفاده نکنید که این موضوع به خصوص برای کارهای سنگین مانند استریم ویدیو و بازی ها صدق می نماید.

مراقب استفاده از شارژرهای بی سیم و شارژرهای سریع باشید

روی هم رفته سعی کنید استفاده از شارژرهای بی سیم را محدود کنید زیرا این شارژرها به دلیل گرمای فراوری شده می توانند سلامت باتری را به خطر بیندازند. به طور کلی، اگر گاهی اوقات از شارژرهای بی سیم استفاده کنید مشکل خاصی پیش نمی آید فقط دقت کنید که این کار را بیش از حد انجام ندهید. خوشبختانه، شارژرهای بی سیم مجهز به فن ها هم وجود دارند که می توانند به طور قابل توجهی گرمای فراوریی را کاهش دهند.

همین برای شارژرهای سریع هم صدق می نماید. به عنوان مثال اگر برای آیفون 11 پرو و پرو مکس مرتبا از شارژر 18 وات استفاده کنید، احتمالا باتری آیفون سریع تر دچار فرسودگی می گردد. البته باید خاطرنشان کنیم این روزها تقریبا تمام گوشی ها از شارژ سریع پشتیبانی می نمایند و اگرچه این فناوری می تواند عمر باتری را کاهش دهد، ولی این تاثیر چندان هم زیاد نیست. به همین خاطر بابت شارژرهای سریع لازم نیست نگرانی چندانی داشته باشید.

چالش ها و محدودیت های پنهان شارژ سریع باتری گوشی های هوشمند

بهره گیری از شارژر اصلی یا دارای استاندارد MFi

در کل برای گوشی های مختلف از جمله آیفون توصیه می گردد که از شارژرهای اصلی استفاده کنید تا به باتری گوشی آسیبی نرسد. اپل در این زمینه استانداردی موسوم به MFi معرفی نموده که آن را برای شرکت های سازنده شارژر ارائه می دهد. این شرکت ها برای دریافت این استاندارد، باید بتوانند آزمایش های موردنظر اپل را پشت سر بگذرانند تا بتوانند مجوز MFi را دریافت نمایند. بنابراین اگر عمر باتری آیفون برای شما اهمیت دارد، هنگام استفاده از شارژر به این موضوع توجه کنید.

چگونگی افزایش عمر باتری آیفون

باتری های لیتیوم یونی با هربار شارژ و تخلیه شارژ، به صورت محدود دچار فرسایش می شوند. بنابراین اگر تعداد شارژ باتری کاهش پیدا کند، طول عمر آن هم افزایش می یابد. در ادامه توصیه های عمومی برای افزایش عمر باتری آیفون ذکر شده است:

  • آیفون خود را به جدیدترین نسخه iOS به روزرسانی کنید.
  • در زمان کمبود انرژی باتری، از حالت Low Power استفاده کنید.
  • اگر می خواهید انرژی باتری را برای مدت بیشتری حفظ کنید، روشنایی نمایشگر را کاهش دهید.
  • بلوتوث و جی پی اس گوشی را خاموش کنید (با مراجعه به تنظیمات و بخش Privacy و در نهایت Location می توانید سرویس موقعیت مکانی برای اپلیکیشن های مختلف را تنظیم کنید)
  • قابلیت رفرش اپلیکیشن های پس زمینه را برای مواردی که احتیاجی ندارید، غیرفعال کنید (با مراجعه به General در بخش تنظیمات و سپس Background App Refresh)*
  • برای iOS و اپلیکیشن های سازگار، از حالت تاریک استفاده کنید.
  • شرایط مصرف باتری اپلیکیشن ها را آنالیز کنید و سپس تغییرات موردنظر را لحاظ کنید.
  • از قابلیت بهینه سازی شارژ آیفون استفاده کنید.
  • زمانی که می خواهید برای مدت طولانی آیفون را خاموش کنید، شارژ باتری را به 50 درصد برسانید و سپس آن را خاموش کنید.

*مراقب باشید که رفرش اپلیکیشن های پس زمینه را به طور کامل غیرفعال نکنید زیرا این موضوع برای اپلیکیشن های مربوط به ایمیل و پیغام رسان ها اهمیت زیادی دارد.

سخن آخر: چندان نگران عمر باتری آیفون نباشید

احتیاجی به گفتن نیست که گوشی ها برای آسان کردن زندگی ما ساخته شده اند نه اینکه دغدغه های ما را افزایش بدهند. معین است که سلامت باتری برای طول عمر آیفون اهمیت زیادی دارد. با این حال به یاد داشته باشید که هرچقدر هم مراقب باتری آیفون باشید، بالاخره ناچار می شوید باتری آن را تعویض کنید یا اینکه در نهایت باید گوشی جدیدی خریداری کنید. سلامت باتری گوشی اهمیت زیادی دارد، ولی در کل اجازه ندهید این موضوع مانع لذت استفاده از آیفون گردد.

هر آنچه درباره باتری گوشی باید بدانید

منبع: Phone Arena

tafreh.ir: وبلاگ خبری، تحلیلی طفره

namasho.ir: وبلاگ فناوری، گردشگری و مسافرت نماشو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 27414

به "راهکارهای موثر برای افزایش عمر باتری آیفون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای موثر برای افزایش عمر باتری آیفون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید