سروش: دولت برای ماندن مردم در خانه ها برنامه داشته باشد

به گزارش بلاگ پو، یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی استفاده از قوه قهریه برای ماندن مردم در خانه ها جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا را ضروری خواند و در عین حال گفت: دولت باید با اتخاذ تدابیری همچون برطرف فیلتر از شبکه های اجتماعی دارای محبوبیت، مردم را برای ماندن در خانه ها تشویق کند.

سروش: دولت برای ماندن مردم در خانه ها برنامه داشته باشد

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

ابوالفضل سروش در گفت وگو با بلاگ پو اظهار کرد: ویروس کرونا، ویروس وحشی بیماری زا از رده کرونا ویروس هاست که دیگر فقط بعد بیماری زایی آن مدنظر نیست، در حال حاضر این ویروس در کنار ویژگی های بیولوژیک و بیماری زایی خود به یک پدیده اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی تبدیل شده است. ویروسی که به تنهایی توانسته با تحت تاثیر قرار دادن بسیاری از تعاملات اجتماعی و اقتصادی جوامع، خطوط مرزی را از مرزهای بین المللی به مرزهای استانی و شهری جابجا کند و حتی بین اعضای یک خانواده نیز مرز جغرافیایی ایجاد نموده است.

وی اضافه نمود: این ویروس به تنهایی توانسته با جابجایی مرز اعمال و شعائر دینی، بسیاری از آنها از جمله حج، نمازجمعه، نماز جماعت، آداب کفن و دفن و حتی مراسمات ختم و ترحیم و یادبود را تعطیل کند به طوری که امروزه بسیاری از فعالیت های اقتصادی در ایران و دنیا تحت اثرات این ویروس به شدت آسیب دیده و به مرز ورشکستگی رسیده اند.

نماینده تهران در ادامه در تبیین چرایی ضرورت ماندن در خانه جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا گفت: با وجودی که در تمام امور سیاستگذاری ها بر پایه تامین نفع عمومی بوده، اما قادر نیست همه آحاد جامعه را بطور مطلق راضی کند به همین دلیل همیشه منتقدانی دارد، این شامل توصیه مسوولان برای ماندن در خانه جهت پیشگیری از شیوع کرونا نیز می گردد چون با این شرایط بسیاری از کسب و کارها و مشاغل دچار خسارت اقتصادی و زیان و بعضا دچار ورشکستگی شده اند.

سروش در عین حال گفت: دولت باید با اتخاد تدابیر و راهکارهایی از مشاغل و اقشار ضعیف جامعه بیشتر از قبل و کارگران روز مزد و خدماتی حمایت کند تا تبعات اقتصادی منفی ماندن در خانه ها کم شده و مردم با ماندن در خانه ها از شیوع و جابجایی جغرافیایی بیماری جلوگیری نمایند لذا موفقیت یا عدم موفقیت سیاست ماندن در خانه نیازمند زیرساختها و الزاماتی است که باید سنجیده و سریع فراهم گردد.

وی با تاکید بر لزوم داشتن سرعت، شفافیت و صداقت در اطلاع رسانی به مردم در همه ابعاد بیماری با هدف جلب اعتماد عمومی اضافه نمود: توسعه و گسترش سریع زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری دولت الکترونیک جهت کاهش مراجعات حضوری با ارایه خدمات دولتی و عمومی در بستر اینترنت و اینترانت و برطرف فیلتر از شبکه های اجتماعی دارای محبوبیت و اقبال عمومی که در حال حاضر بار عمده اطلاع رسانی در فضای مجازی را بر عهده دارند، از جمله تدابیر لازم است که دولت باید برای ماندن مردم در خانه ها اتخاذ کند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تهیه و توزیع پکیج های بهداشتی در درب منازل و تعویق تعهدات مردم به دولت، تمامی بانک ها و نهادهای عمومی و دولتی آن هم حداقل به مدت سه ماه را نیز برای پیشگیری از خروج مردم از منزل ضروری خواند.

وی همچنین تهیه و پخش کلیپ ها و فیلم های مستند و کوتاه از شرایط بیماران و فرایند درگیر شدن آن ها به کرونا، تهیه انیمیشن های آموزشی ویژه بچه ها با مشاوره و راهنمایی روانشناسان کودک و متخصصین امور تربیتی برای بهره گیری از قدرت اثرگذاری و بازدارندگی بسیار بالای بچه ها در کنترل رفتار بزرگسالان، پخش فیلم ها، سریال های محبوب، مسابقات ورزشی، مسابقات تلفنی و اینترنتی و سایر برنامه های سرگرم نماینده از رسانه ملی و شبکه های مجازی، ترویج و آموزش راه اندازی کسب و کارهای موقت خانگی، مشاغل اینترنتی، فعالیت های هنری، ترویج کتابخوانی، مسابقات کتابخوانی و راه اندازی سامانه دریافت نظرات، پیشنهادات و ایده های مردمی در این زمینه و اعطای جوایز ارزشمند به ایده های برتر را از جمله سیاستها و تدابیر فرهنگی برای ماندن مردم در خانه بیان کرد.

سروش در انتها با بیان اینکه باید از قوه قهریه برای پیروی همه از سیاست عمومی ماندن در خانه ها جهت پیشگیری از گسترش کرونا ویروس استفاده کرد، اضافه نمود: اصولا جامعه ایران جامعه ای فرهیخته و با فرهنگ اصیل و ریشه دار است که در امتحان هایی این چنینی معدل عملکرد خوبی داشته اما در عین حال ممکن است افرادی به دلیل ناآگاهی یا مسائل اقتصادی شدید و حتی لجبازی با حاکمیت و ناسازگاری اجتماعی، بعضی سیاست ها را جدی نگرفته و به آنها عمل ننمایند، سهل انگاری که تا حدودی در همه کشورها دیده می گردد. برای این دسته از افراد ناآگاه یا ناسازگار که سلامت عمومی را به خطر می اندازند باید سیاستی مبتنی بر دو بعد تشویق و تنبیه در نظر گرفت تا ضمن آگاهی بخشی، در صورت عدم رعایت منافع عمومی با قوه قهریه آنان را ملزم به اطاعت از سیاست عمومی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 19414

به "سروش: دولت برای ماندن مردم در خانه ها برنامه داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سروش: دولت برای ماندن مردم در خانه ها برنامه داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید