شایع ترین اتهام های آنالیز شده در هیات منصفه مطبوعات ، احراز جرم 46 نفر در دو سال

به گزارش بلاگ پو، دبیر هیات منصفه مطبوعات به تشریح عملکرد دو سال گذشته این هیات پرداخت.

شایع ترین اتهام های آنالیز شده در هیات منصفه مطبوعات ، احراز جرم 46 نفر در دو سال

ایسنا نوشت: علی اکبر کساییان در مراسم معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات، اظهار کرد: اعضای هیات منصفه جرایم سیاسی و رسانه ای در دو سال گذشته 186 جلسه در دادگاه تشکیل داده و در سرانجام هر محاکمه، پس از شور و مشورت، آراء را تقدیم رییس قوه قضاییه نموده است.

وی اضافه نمود: در این 186 جلسه، تنها 46 مورد متهمان مجرم شناخته شدند و در بیش از 120 محاکمه دیگر متهمان را مجرم ندانسته و در 35 مورد متهمان را مستحق تخفیف تشخیص داده است. این امر گویای دیدگاه ارشادی و رافت اسلامی هیات منصفه است.

کساییان ادامه داد: از بین عناوین اتهامی، اتهام نشر اکاذیب با 107 مورد در صدر و سپس نشر مطالب خلاف واقع با 61 مورد دومین فراوانی را داشته است. اتهام افترا 39 مورد و توهین 26 مورد و فعالیت تبلیغی علیه نظام 9 مورد و تخلف از مصوبات شورای امنیت ملی 8 مورد و اتهامات انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی و دامن زدن به اختلافات قومی و انتشار مطالب خلاف عمومی و انتشار مطالب دادگاه قبل از قطعیت حکم هر کدام 4 مورد و استفاده ابزاری از تصویر زنان 3 مورد و نقل مطالب معاندان و پخش شایعات و استنکاف از اوامر قضایی 2 مورد و فاش کردن مسایل محرمانه 1 مورد بوده است.

وی اضافه نمود: عنوان اتهام نشر اکاذیب و درج مطالب خلاف واقع در رسانه ها اندکی افزایش داشته است اما استفاده ابزاری از تصاویر زنان و درج مطالب خلاف عفت عمومی کاهش یافته است. این امر نشان می دهد نگاه نشریات به سمت و سوی رسالت اخلاقی و حرفه ای گرایش پیدا نموده است.

دبیر هیات منصفه مطبوعات اضافه نمود: تذکرات ارشادی هیات منصفه و تنبیهات قانونی کارساز بوده و از بین سه شعبه 83 پرونده در شعبه 6 دادگاه کیفری یک استان تهران و 63 پرونده در شعبه 9 دادگاه کیفری و 36 پرونده در شعبه 3 دادگاه کیفری رسیدگی شد.

وی اضافه نمود: در 23 مورد با درخواست مهلت (استمهال) موافقت شد و 18 پرونده با معاضدت قضات شاکیان اعلام رضایت کردند و پرونده مختومه شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 2 دی 1398 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 14721

به "شایع ترین اتهام های آنالیز شده در هیات منصفه مطبوعات ، احراز جرم 46 نفر در دو سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین اتهام های آنالیز شده در هیات منصفه مطبوعات ، احراز جرم 46 نفر در دو سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید