طرز تهیه ترشی خیار چنبر به 3 روش شکم پر، ساده و لیته

به گزارش بلاگ پو، ترشی خیار چنبر از است. همان طور که از نام این ترشی پیداست، از خیار چنبر به عنوان ماده اصلی ترشی استفاده می گردد و می توان سبزی ها و صیفی جات دیگری را هم در آن به کار برد. ترشی خیار چنبر ساده، ترشی خیار چنبر قزوینی، ترشی خیار چنبر شکم پر و ترشی لیته خیار چنبر از جمله انواع پرطرفدار این ترشی است. در صورت نگهداری صحیح از ترشی خیارچنبر می توان از طعم خاص آن در کل سال لذت برد. در این مقاله از سرویس در طرز تهیه ترشی خیار چنبر به 3 روش را به شما آموزش می دهیم و فوت و فن های تهیه ترشی خیار چنبر را نیز خواهیم گفت.

طرز تهیه ترشی خیار چنبر به 3 روش شکم پر، ساده و لیته

طرز تهیه ترشی خیار چنبر به روش ساده

زمان مورد احتیاج برای آماده سازی مواد: 15 دقیقه

مواد لازم برای تهیه ترشی خیار چنبر با سبزی معطر

خیار چنبر: 1 کیلوگرم

سیر: 5 حبه

سبزی معطر خشک: 2 قاشق غذاخوری

فلفل سبز تند: 5 عدد

نمک، فلفل سیاه و سرکه: به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه ترشی خیار چنبر به روش بروجردی

برای درست کردن ترشی خیار چنبر ساده به روش بروجردی باید مواد ترشی را بشویید و خرد کنید. سپس سرکه، ادویه و سبزیجات ترشی را اضافه نموده و درب بطری را ببندید. اضافه کردن زردچوبه و سیاه دانه هم اختیاری است. ترشی باید 2 هفته در جای خشک و به دور از آفتاب باشد تا آماده گردد. برای آموزش روش تهیه، مراحل طرز تهیه ترشی خیار چنبر را انجام دهید.

مرحله اول: مواد ترشی را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه ترشی خیار چنبر، ابتدا خیارها را بشویید و آن ها ساقه آنها را جدا کنید. سپس خیار چنبرها را با یک دستمال حوله ای تمیز کاملا خشک کنید تا رطوبت نداشته باشد. می توانید خیارها را به صورت حلقه ای یا نگینی هم خرد کنید. سپس پوست سیرها را بگیرید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: مواد را در بطری بریزید

فلفل های تند را بشویید، کاملا خشک کنید و در صورت دلخواه خرد کنید. می توانید آنها را به صورت درسته هم در ترشی به کار ببرید. شیشه ترشی مناسب را تمیز و با یک دستمال خشک کنید. سپس خیار چنبرها را به همراه سیر و فلفل های تازه در آن بریزید. روی مواد را سبزی های معطر خشک بریزید.

مرحله سوم: سرکه را به مواد ترشی اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه ترشی خیار چنبر، سرکه را تا حدی روی مواد ترشی بریزید که سطح آن ها را بپوشاند. نمک، فلفل و در صورت دلخواه زردچوبه و سیاه دانه هم اضافه کنید. درب شیشه ترشی را ببندید و آن را تکان دهید تا مواد با هم میکس شوند. شیشه ترشی را در جای خشک، خنک و به دور از آفتاب قرار دهید تا آماده گردد. 10 روز تا 2 هفته زمان برای آماده سرو شدن ترشی احتیاج است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی انبه به روش بندرعباسی

طرز تهیه ترشی خیار چنبر با تمبر هندی و رب انار

زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه ترشی خیار چنبر قزوینی

خیار چنبر: 2 کیلوگرم

تمبر هندی: 2 بسته

رب انار: 2 قاشق غذاخوری

سرکه: 2 لیوان دسته دار فرانسوی

آب جوشیده: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

گلپر: 3 قاشق غذاخوری

نمک: 3 قاشق چای خوری

مراحل طرز تهیه ترشی خیار چنبر با تمر هندی

در این روش از تهیه ترشی خیار چنبر قزوینی، بعد از آماده کردن خیار ها باید مایه ترشی را درست کنید و در آخر همه مواد را با هم در بطری بریزید و درب آن را ببندید. البته در بعضی از دستورات ترشی خیار چنبر قزوینی شوید خشک، نعناع خشک و ترخون خشک هم اضافه می نمایند که اختیاری است. با دنبال کردن این دستورالعمل می توانید بعد از 2 هفته از طعم ترشی تان لذت ببرید.

مرحله اول: خیار چنبرها را آماده کنید

برای طرز تهیه ترشی خیار چنبر با تمبر هندی و ، خیار چنبرها را بشویید و خرد کنید. می توانید آنها را رنده درشت خرد کنید و ترشی خیار چنبر رنده شده داشته باشید (اگر خیار چنبر را ریز رنده کنید ترشی لیته خیار چنبر خواهید داشت) در غیر این صورت خیار چنبر را به صورت نگینی ریز خرد کنید. سپس آن ها را در یک کاسه بریزید و روی آن ها نمک بپاشید تا آب خیارها بیرون بیاید.

مرحله دوم: تمبر هندی و رب انار را آماده کنید

در یک ظرف دیگر، تمبر هندی را با آب و سرکه مخلوط و صبر کنید تا هسته و پوسته تمبرها جدا گردد. سپس آن را از صافی رد کنید. رب انار، نمک و گلپر را به مایه صاف شده اضافه کنید. خیار چنبرها را که آماده نموده بودید، در صافی بریزید تا آب اضافی آنها خارج گردد. سپس خیارها را در شیشه خشک و تمیز بریزید.

مرحله سوم: مایه ترشی را اضافه کنید

در این مرحله از طرز تهیه ترشی خیار چنبر، مایه ترشی را روی خیارچنبرها بریزید تا حدی که کاملا روی آنها پوشانده گردد. اگر مایه ترشی کم است، می توانید کمی آب جوشیده یا سرکه به آن اضافه کنید. در آخر درب شیشه ترشی را ببندید و آن را در یخچال یا جای خنک قرار دهید تا آماده سرو گردد.

طرز تهیه ترشی خیار چنبر شکم پر

زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه ترشی خیار چنبر شکم پر

خیار چنبر: 500 گرم

هویج: 500 گرم

شیره خرما: 5 قاشق غذاخوری

سرکه: به مقدار لازم

نمک: به مقدار دلخواه

مراحل طرز تهیه ترشی خیار چنبر شکم پر با شیره خرما

برای درست کردن ترشی خیار چنبر شکم پر، باید وسط خیار چنبرها را خالی کنید و با هویج پر کنید. می توانید از قالب های ستاره ای، قالب با طرح گل یا اشک هم بهره ببرید. سپس آنها را در شیشه ترشی بریزید و روی مواد ترشی را با سرکه و دیگر مواد بپوشانید. برای آموزش جزییات بیشتر، مراحل طرز تهیه این ترشی مجذوب کننده را بخوانید.

مرحله اول: خیار چنبر و هویج را آماده کنید

در این روش از تهیه ترشی خیار چنبر، ابتدا خیار چنبرها و هویج ها را بشویید و اجازه دهید خشک شوند. آنها را به صورت حلقه هایی با ضخامت 1 تا 1/5 سانتی متر برش بزنید. داخل خیار چنبر را با کاتر یا قالب، جدا کنید. داخل هویج هم همان قالب را بزنید. هویج را داخل قسمت خارج شده خیار چنبر فرو کنید. طوری که قسمت وسط هویج باشد و اطراف آن را خیار چنبر گرفته باشد. همه خیار چنبرها را با هویج، به همین شکل پر کنید.

مرحله دوم: مایه ترشی خیار چنبر را اضافه کنید

سرکه و شیره خرما و نمک را در یک ظرف با هم مخلوط کنید و هم بزنید تا یکدست شوند. می توانید شیره خرما را حذف کنید. سپس خیار چنبرهای شکم پر آماده شده را در شیشه های تمیز و خشک بریزید و روی آن را با سرکه و شیره خرما که آماده نموده بودید پر کنید. درب بطری را ببندید و 2 هفته صبر کنید تا ترشی خیار چنبر شکم پر آماده گردد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه آش خیار چنبر اراکی و همدانی

فوت و فن های طرز تهیه ترشی خیار چنبر

*برای اینکه ترشی سرکه گلوی شما را نزند، می توانید آن را با مقداری آب مخلوط کنید و بجوشانید. سپس آن را به مواد ترشی خیار چنبر اضافه کنید.

*برای طرز تهیه ترشی لیته خیار چنبر، باید خیار چنبرها را بعد از شستن رنده کنید. از هویج رنده شده هم در طرز تهیه این مدل ترشی استفاده می گردد.

*در طرز تهیه ترشی خیار چنبر قزوینی، علاوه بر تمبر هندی از شوید هم برای معطر کردن ترشی استفاده می گردد.

*برای متعادل تر شدن طعم ترشی سرکه، می توانید کمی شکر یا شیره خرما به سرکه اضافه کنید.

*برای جلوگیری از کپک زدن ترشی خیار چنبر، حتما ترشی را در بطری های تمیز و خشک بریزید و درب آن را محکم ببندید.

*از سالم بودن و زنگ نزده بودن درب شیشه ترشی مطمئن شوید و تا زمان آماده شدن ترشی، درب شیشه ترشی را باز نکنید تا هوا به آن نفوذ نکند.

*ترشی خیار چنبر برای آماده سرو شدن، به حدود یک تا دو هفته زمان احتیاج دارد.

سوالات متداول

سبزی معطر ترشی خیار چنبر چیست؟

در ترشی خیار چنبر می توانید از سبزی های معطر خشک دلخواه خود بهره ببرید. ترخون و جعفری تازه از برترین گزینه ها هستند. ولی می توانید از سبزی های خشک محلی هم در آن به کار ببرید؛ مثل خالواش، چوچاق، نعناع خشک، شوید، گلپر و …

در ترشی لیته خیار چنبر از چه موادی استفاده می گردد؟

هویج، خیار، سیر تازه و سبزی های معطر مخصوصا شوید و ترخون از مواد اصلی ترشی لیته خیار چنبر هستند. می توانید از چاشنی هایی مثل رب انار یا تمبر هندی و یا حتی شیره انگور هم به همراه سرکه بهره ببرید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 66341

به "طرز تهیه ترشی خیار چنبر به 3 روش شکم پر، ساده و لیته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ترشی خیار چنبر به 3 روش شکم پر، ساده و لیته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید