علت منتفی شدن صندوق دارا دوم چیست؟

به گزارش بلاگ پو، از حدود یک هفته قبل خبر عرضه قطعی ای تی اف دوم در روز دوم شهریور در بسیاری از رسانه های رسمی و غیررسمی باعث شد موجی از ورود نقدینگی به سمت 4 سهم پالایشی (پالایشگاه های بندرعباس، تهران، تبریز و اصفهان) صورت گیرد. نکته جالب توجه اینکه به هیچ عنوان این خبر از سوی سازمان خصوصی سازی یا وزارت اقتصاد به عنوان متولی اصلی عرضه ای تی اف ها تکذیب نشد.

علت منتفی شدن صندوق دارا دوم چیست؟

به گزارش تسنیم، پیش از این بار ها عرضه ای تی اف های دوم و سوم به تعویق افتاده بود، اما این بار با توجه به اینکه هیچ واکنشی در عدم تأیید روز دوم شهریور ماه انجام نشد متأسفانه بسیاری وجوه نقد مردم به سمت این سهام روانه شد.

اما امروز اعلام شد، بر اساس اعلام قبلی سازمان خصوصی سازی قرار بود سهام دولت در چهار پالایشگاه در قالب دومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (etf) عرضه گردد لیکن با توجه به عدم اقدام وزارت نفت در تأسیس صندوق مذکور، هیئت واگذاری در آخرین جلسه خود و با توجه به عرضه قبلی سهام شرکت پالایش نفت تبریز، عرضه باقی مانده بلوک سهام متعلق به دولت در سه شرکت پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان را نیز مصوب نمود، لذا بر همین اساس آگهی عرضه عمده و بلوکی سهام این شرکت ها هفته گذشته منتشر شده است که پس از هماهنگی با بورس تاریخ دقیق عرضه آن در بازار سرمایه تعیین خواهد شد.

این گزارش می افزاید: سازمان خصوصی سازی مجری مصوبات هیئت محترم واگذاری است و چنانچه در این خصوص مصوبه جدیدی به این سازمان ابلاغ گردد بر آن اساس اقدام خواهد شد، لذا تأکید می گردد اخبار منتشره در سایت سازمان خصوصی سازی مبنا و مأخذ اقدامات مربوط به عرضه سهام دولت در بازار خواهد بود و شایسته است که با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان خصوصی سازی به نشانی www.ipo.ir اطلاع رسانی صحیح انجام گیرد.

مجلس همچنان پیگیر ارائه سهام عدالت به جاماندگان

نکته جالب توجه دیگر اینکه به غیر موضوع عدم عرضه ای تی اف دوم مجلس شورای اسلامی و در رأس آن کمیسیون مالی نیز به شدت پیگیر ارائه سهام باقیمانده های سهام عدالت می باشد. ظاهراً تنها منابع باقی مانده برای ارائه سهام عدالت به جاماندگان سهام موجود و دارایی همین ای تی اف ها می باشد.

بر این اساس هنوز تکلیف سهامی که مجلس برای جامانده ها در نظر گرفته روشن نشده که موضوع بلاتکلیفی ای تی اف دوم نیز خبرساز شده است.

آیا پای دعوای عظیم در مدیریت پالایشگاه ها در میان است؟

یکی از برآورد های جدی نیز به موضوع مدیریت سهام پالایشگاه های در معرض عرضه اشاره دارد، بر این اساس به نظر می رسد در خصوص پالایشگاه ها دعوای اصلی بر سر مدیریت این صندوق باشد. اگر سهام موجود به صورت ETF عرضه شوند به نظر می رسد مدیریت صندوق به عهده وزارت اقتصاد باشد و اگر عرضه به صورت بلوکی انجام گردد احتمالاً با انجام خرید از سوی زیرمجموعه های وزارت نفت مدیریت در نهایت در وزارت خانه مذکور باقی بماند.

جزئیات اختلاف نظر وزارت اقتصاد و وزارت نفت

لازم به ذکر است، طبق اعلام رسمی دژپسند وزیر اقتصاد دستگاه مربوطه (وزارت نفت) در روز های اخیر گفت آمادگی نداریم، بر این اساس، دارادوم به صورت بلوکی عرضه می گردد و اگر هم نتوانستیم، آن را شناور می کنیم.

این درحالی است که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی توقف عرضه دارادوم را تصمیم وزیر اقتصاد دانست و تأکید کرد در صورت تغییر این تصمیم برای تشکیل صندوق ETF، این شرکت و وزارت نفت آماده بوده و هستند که تمامی اختیارات خود را در این خصوص به وزیر اقتصاد تفویض کنند.

در اطلاعیه شرکت مذکور آمده است، طبق آخرین نظر جناب آقای دژپسند وزیر محترم امور مالی و دارایی، قرار شد سهام پالایشگاه ها به صورت بلوکی فروخته گردد و لذا با انتخاب این روش عرضه، دیگر لزومی به تشکیل صندوق ETF نبوده است.

احتمال عرضه سهام پالایشگاه ها در قالب ای تی اف همچنان وجود دارد؟

هرچند شرکت پخش و پالایش تمام تقصیر را بر دوش وزیر اقتصاد انداخته است، اما بایستی منتظر ماند تا جزئیات بیشتر از موضوع روشن گردد. به هر حال پیگیری ها نشان می دهد ظاهراً در صورت عدم اقدام وزارت خانه متولی برای عرضه سهام در قالب ای تی اف و عدم استقبال در عرضه بلوکی وزارت اقتصاد می تواند رأساً نسبت به عرضه سهام در قالب ای تی اف اقدام کند. هنوز جزئیات این خبر تأیید نشده است، اما پیگیری های لازم از سوی خبرنگاران تسنیم در این خصوص انجام خواهد شد.

مجله گرگانلند

مجله گرگانلند | وبلاگ خبری گرگانلند، مجله خبری گرگان

مجله دانلود و سرگرمی

مجله دانلود و سرگرمی | معرفی بازی ها و سرگرمی های رایانه ای
منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 31897

به "علت منتفی شدن صندوق دارا دوم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت منتفی شدن صندوق دارا دوم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید