مراقبت های 8 گانه از دندان های شیری

به گزارش بلاگ پو، اگر شما دختر کوچولو و یا پسرکوچولوی شیطانی داشته باشید، حتما می دانید که گاهی دندان های شیری اش درد می گیرد و احتمالا یک جهان سوال درباره دندان های شیری او در فکر تان است و دنبال یک دندانپزشک خوب می گشت که این پرسش ها را از او بپرسید. ما در اینجا 8 نکته مهم درباره دندان های شیری را برای شما جمع آوری نموده ایم. بگشت، ببینید

مراقبت های 8 گانه از دندان های شیری

مراقبت های 8 گانه از دندان های شیری

نویسنده: دکتر شکوفه شجاعی

اگر شما دختر کوچولو و یا پسرکوچولوی شیطانی داشته باشید، حتما می دانید که گاهی دندان های شیری اش درد می گیرد و احتمالا یک جهان سوال درباره دندان های شیری او در فکر تان است و دنبال یک دندانپزشک خوب می شد که این پرسش ها را از او بپرسید. ما در اینجا 8 نکته مهم درباره دندان های شیری را برای شما جمع آوری نموده ایم. بشد، ببینید جواب سوال هایتان را پیدا می کنید یا نه.

هر 6 ماه فلوراید را نباید فراموش کنید: فلوراید ماده ای مغذی است که با نفوذ به ساختمان دندان می تواند به استحکام آن یاری نموده و از پوسیدگی آن جلوگیری کند. فلوراید، می تواند به صورت خوراکی و یا موضعی وارد ساختمان دندان گردد. فلورایدتراپی روشی است که به یاری آن در مطب دندانپزشکی، فلوراید روی دندان بچه ها شما قرار گرفته و به استحکام آنها یاری می نماید. این عمل از حدود 3 سالگی برای بچه ها توصیه می گردد.

شما می توانید برای این درمان کوچولویتان را هر 6 ماه یکبار پیش دندانپزشک ببرید.

برای زیر 2 ساله ها مسواک انگشتی خریداری کنید: دندان های شیری از هنگام رویش در دهان احتیاج به مراقبت دارند. از زمانی که دندان های شیری در دهان رویش پیدا می کنند، باید تمیز شوند تا امکان پوسیدگی آنها کاهش یابد.

برای بچه ها زیر 2 سال امکان مسواک زدن به روش های معمول وجود ندارد. دندان های بچه ها زیر 2 سال باید به یاری یک تکه گاز یا پارچه تمیز مرطوب، تمیز گردد و یا از مسواک های مخصوصی به نام مسواک انگشتی که در انگشتان والدین قرار گرفته و به یاری موهای نرم آن، دندان های کودک تمیز می گردد، استفاده کرد.

حواستان باشد کوچولوها با شیشه شیر و قندداغ نخوابند: شیر، چه شیرخشک، شیر مادر یا شیرهای پاستوریزه، به خصوص اگر شیرین شده باشند، می توانند موجب ایجاد پوسیدگی های دندانی در بچه ها شوند بنابراین مراقبت باشید که کوچولویتان به خوابیدن با شیشه شیر و یا باقی ماندن پستان مادر در دهان عادت نکند زیرا ماندن طولانی مدت شیر روی دندان های شیری موجب ایجاد پوسیدگی دندانی می گردد.

در صورت امکان بعد از آنکه کودکتان شیر نوشید، دندان هایش را تمیز کنید و یا برای پاک شدن بقایای شیر از روی دندان هایش به او مقداری آب بخورانید.

هرگز شیرکودکتان را به یاری، قند، شکر، نبات، عسل و یا موادی مانند اینها شیرین نکنید.

بعد از آنکه کودکتان شیر خورد، دقت کنید تا حتما آروغ بزند زیرا برگشت شیر به همراه گاز معده هنگام خواب به دهان و باقی ماندن شیر روی دندان های شیری، موجب پوسیدگی دندان هایش خواهد شد. از دادن آب میوه های شیرین به کودک هنگام خواب پرهیز کنید.

پستانک ارتودونتیک خریداری کنید: بی نظمی های دندانی در بچه های که از شیشه های شیر و یا پستانک استفاده می کنند بیشتر است.

در صورت اجبار کوچولوی شما به تغذیه با شیشه یا استفاده از پستانک، بهتر است از نوعی سرشیشه های مخصوص به نام سرشیشه های ارتودونتیک استفاده گردد تا احتمال ایجاد مسائل بی نظمی دندانی کاهش یابد.

مواظب باشید قطره آهن دندان های شیری را سیاه نکند: حتماً شما هم دیده اید که دندان های برخی بچه ها به دلیل مصرف قطره آهن، بدرنگ و تیره می گردد.

برای اینکه چنین اتفاقی برای دندان های فرزند شما پیش نیاید، از کودک بخواهید دهانش را کاملاً باز کند و قطره آهن را با قطره چکان در حلقش بچکانید تا با دندان هایش تماسی نداشته باشد. برای اینکه مطمئن شوید این قطره در تماس با دندان ها قرار نگرفته است با یک پارچه مرطوب و تمیز دندان های کودک را پس از چکاندن قطره آهن تمیز کنید.

وقتی دندان شیری را می کشید، فضای نگه دارنده را نباید فراموش کنید: اگر کودکتان دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری وسیله ای به نام فضانگه دار قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا را برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می نماید.

در غیراین صورت دندان های شیری کناری به سمت فضای دندانی خم شده و جلوی رویش دندان دایمی را می گیرند و دندان های کودک شما نامنظم می شوند.

خداحافظی با دندان شیری؛ سلام به دندان دائمی: هنگامی که اولین دندان آسیای دایمی در سن 6 سالگی در دهان فرزندتان پیدا شد او را نزد دندانپزشک ببرید تا این درمان را برای او انجام دهد.

فیشورسیلانت، ماده ای همرنگ دندان است که داخل شیارهای عمیق سطح دندان را پر و مسدود می نماید بنابراین دیگر به جای مانده مواد غذایی در این شیارها گیر نخواهند کرد که ایجاد پوسیدگی کند. این روش، مناسب ترین روش برای پیشگیری از پوسیدگی این دندان استراتژیک است.

جدول زمانی رویش دندان های شیری را بدانید: نخستین دندان کودک معمولاً در ? ماهگی و آخرین دندان شیری او در ? سالگی در می آید. بعد از تولد دندان های شیری به تدریج در فک فوقانی و تحتانی نمایان می شوند. نخستین دندان شیری در ? ماهگی نیش می زند و تا سن ? سالگی کلیه ?? دندان شیری در می آیند.

بیرون آمدن دندان های پیش اغلب با ناراحتی کمی همراه است ولی دندان های نیش و آسیا برای کودک ناراحتی بیشتری ایجاد می کنند. اولین علامت دندان درآوردن، قرمزی تدریجی لثه در محل خروج دندان و قرمزی چانه است. در این حالت کودک احتمالاً بداخلاق شده و غذاخوردن او با مشکل همراه خواهد شد.

تعدادی از بچه ها با گازگرفتن اشیای سفت و سخت مانند نان برشته یا حلقه های لاستیکی مخصوص، آرام می شوند و این وسایل به بیرون آمدن دندان یاری خواهد کرد. قطره استامینوفن برای تسکین درد مفید است. به خاطر داشته باشید که علایمی مانند اسهال و تب را نشانه دندان درآورن تلقی نکنید زیرا هیچ دلیل علمی برای ارتباط این دو پدیده وجود ندارد.

منبع: http://salamat.com

ae

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: راسخون
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 54535

به "مراقبت های 8 گانه از دندان های شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقبت های 8 گانه از دندان های شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید