ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به انتصابات غیرقانونی دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش بلاگ پو، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: متاسفانه هیچ یک از مصوبات شورا ها و مجامع عالی دانشگاه اعم از هیات امنای مرکزی، استانی، هیات رئیسه و ... هیچگاه منتشر نشده و در دسترس عموم نبوده است.

ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به انتصابات غیرقانونی دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، علی خضریان، نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس پیرامون طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگویی گفت: اصل دغدغه نمایندگان طراح و امضاء نمایندگان این طرح، ساماندهی حقوقی و نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی است. در حال حاضر به دلیل شناسایی ماهیت حقوقی دانشگاه، این دانشگاه تحت پوشش سایر قوانین کشور قرار نگرفته و همین مساله باعث شده است که از حداقل نظارت برخوردار نباشد.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس با بیان اینکه سیستم حقوقی قضایی به دلیل ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص این دانشگاه مستاصل است، ادامه داد: در حال حاضر دیوان عدالت اداری به دلیل ابهام در ماهیت حقوقی دانشگاه آزاد صلاحیت ورود به مسایل این دانشگاه را ندارد. همچنین مرجع رسیدگی نهایی به اختلافات میان دانشگاه و کارکنان استخدامی، خود دانشگاه آزاد اسلامی است؛ بنابراین دستگاه قضایی و هیات های حل اختلاف وزارت کار به مسائل کارمندان این دانشگاه ورود نمی نمایند.

وی عنوان کرد: از این رو چنین سوالی مطرح می گردد آیا این مسئله ظلم در حق کارکنان شریف این دانشگاه نیست؟ اگر بخواهند از ظلم مسئولان این دانشگاه شکایت نمایند، باید به کجا شکایت ببرند؟ چرا دانشگاه آزاد باید در این قضیه تافته جدا بافته باشد؟

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس بیان نمود: متاسفانه دانشگاه آزاد اسلامی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را به راحتی زیر پا می گذارد و به هشدار ها توجه نمی کند. به عنوان مثال تعدادی از مسئولان ارشد این دانشگاه خلاف ضوابط و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب شده اند. زیرا مسئولان دانشگاه خیالشان راحت است که کسی سراغشان نمی آید. البته کمیسیون اصل نود بر اساس گزارش های ارسالی به مسئله انتصابات غیرقانونی دانشگاه آزاد ورود نموده و در حال آنالیز است.

خضریان با تاکید بر اینکه نمایندگان در این مجلس بنا دارند نظارت دقیقی بر مسایل دانشگاه آزاد اسلامی صورت گیرد، گفت: در خصوص اینکه یکی از مسئولان ارشد دانشگاه آزاد اخیرا اظهار داشته است که این دانشگاه از شفافیت برخوردار است، باید پرسید دقیقا منظور ایشان از شفافیت چیست؟ اگر منظور مقررات و دستورالعمل های این دانشگاه در حوزه های آموزشی و پژوهشی است، باید گفت متاسفانه هیچ یک از مصوبات شورا ها و مجامع عالی دانشگاه اعم از هیات امنای مرکزی، استانی، هیات رئیسه و ... هیچگاه منتشر نشده و در دسترس عموم نبوده است.

* هیچ نهادی در حوزه اقتصادی دانشگاه آزاد نظارت ندارد

خضریان عنوان کرد: در خصوص عملکرد اقتصادی این دانشگاه نیز هیچ شفافیتی وجود ندارد. هیچ کس از جزئیات بودجه مصوب هیات امنا و نتایج حسابرسی این دانشگاه اطلاعی ندارد. حقوق مدیران این دانشگاه نیز شفاف نبوده اینکه مدیران دانشگاه مدعی شفافیت در این دانشگاه هستند، جای تعجب است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص نظارت حاکمیتی نیز باید گفت هیچ نهادی در حوزه اقتصادی بر این دانشگاه نظارت ندارد و موسسات حسابرسی که مسئولان مدعی آن هستند فقط به هیئت امنا دانشگاه جوابگو بوده و به نوعی نظارت از نوع نظارت داخلی و درونی است، متاسفانه نتایج همین حسابرسی هم تا به امروز منتشر نشده است.

منبع: خانه ملت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 43332

به "ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به انتصابات غیرقانونی دانشگاه آزاد اسلامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به انتصابات غیرقانونی دانشگاه آزاد اسلامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید