وقتی تکلیف مجلس در دفاع از حقوق مردم تعیین نیست

به گزارش بلاگ پو، کشور را خاموشی های پیاپی در بر گرفته و قطع برق با خشک سالی بی مانند در این گرمای طاقت فرسا همراه شده تا زندگی از آنچه تا قبل از تابستان بر مردم می گذشت، تحمل ناپذیرتر شود. کندشدن اینترنت در چند روز گذشته به خصوص هم زمان با قطعی برق، توسعه کرونا دلتا و قرمزشدن شهرها بسیاری از کسب وکارها را به تعطیلی کشانده و باعث اعتراض شهروندان در نقاط مختلف کشور شده است.

وقتی تکلیف مجلس در دفاع از حقوق مردم تعیین نیست

به گزارش شرق؛ غم نان و آب و برق و درمان توان تحمل مردم را چنان کاهش داده که نمی توان انتظار تحمل در سکوت را از آنها داشت و حداقل کار همدلی با مردمی است که بیش از دو دهه تحت سخت ترین تحریم ها برای داشتن انرژی هسته ای تاب آورده اند و همراه خوبی بودند و امروز با داشتن انرژی هسته ای و توانایی غنی سازی 60 درصد، از داشتن برق محروم هستند.

به این شرایط کمبود واکسن کرونا و به تعویق افتادن چندباره وعده توزیع واکسن ایرانی را هم باید اضافه نمود. حال صف مرغ و گوشت و روغن و شکر و... بماند. در این شرایط کنندگان مردم در مجلس همچنان مشغول طرح هایی هستند که منافع مردم عادی و عاری از قدرت و نفوذ را نادیده گرفته است و این گونه جز افزایش نگرانی ها و ترس های مردم و در نهایت اعتراض به وضع موجود نتیجه ای نخواهند گرفت.

مردم امروز کلافه هستند، مسئولان هم که پاسخ گو نیستند

هرچند برخی از کنندگان به شرایط بی آبی و بی برقی موجود نقد وارد کرده اند؛ مانند کننده مردم گنبد کاووس در مجلس که با اشاره به مسائلی که امروز مردم در حوزه آب و برق شاهد آن هستند، گفته است: این مسئولان برای همین مملکت هستند. چرا اقدامی نمی کنند؟ امانقلیچ شادمهر ادامه داده است: امروز شرایط شهرهایی مانند سیستان و بلوچستان، قسمت هایی از کردستان و شمال مازندران، گلستان و ترکمن صحرا هم در دسترسی به آب و برق بسیار بحرانی است.

کننده مردم گنبد کاووس با بیان اینکه برخی از منطقه ها حاشیه شهر حوزه انتخابیه را با تانکر آب رسانی می کنیم، گفت: برخی از این مسئولان حتی عرضه عذرخواهی هم ندارند و خیالشان هم نیست، ما از این شرایط متعجب هستیم؛ مگر اینکه از آسمان کسی به کمک مان بیاید. این مسئولان برای همین مملکت هستند. چرا اقدامی نمی کنند؟

شادمهر همچنین خاطرنشان کرد: چندین بار وزیر نیرو را برای شرایط برق و آب منطقه حوزه انتخابیه به مجلس خواستیم، امروز نمی دانیم باید چه کنیم! مردم امروز کلافه هستند، مسئولان هم که پاسخ گو نیستند یا پاسخ های سربالا به مردم می دهند، حداقل پاسخ گو باشند و پاسخ قانع کننده بدهند. گاهی مردم با ما کنندگان تماس می گیرند و گلایه می کنند که دو ماه است که به آب دسترسی نداریم.

زمستان هم وزارت نفت در تأمین گاز نیروگاه ها کم آورد

مالک شریعتی نیاسر، کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، هم با هشتگ وزارت انرژی در صفحه شخصی خود در توییتر، نوشت: زمستان وزارت نفت در تأمین گاز نیروگاه ها کم آورد. وزارت نیرو اورهال چند نیروگاه را عقب انداخت و تعمیرات اول 1400، با گرما و کمبود تولید برق همراه شد. فاز 1 نیروگاه اتمی مدتی از مدار خارج و در راه اندازی فاز 2 و 3 تأخیر شده است. این دولت گذشت؛ اما یکپارچگی سیاست گذاری؛ رفع یک دلیل خاموشی است .

قطع شدن برق موجب نگرانی از سوختن لوازم برقی شده است

کننده سنندج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خسارات وارد شده به مردم و کسب وکارها به دلیل قطعی برق گفت که مردم با قطع برق نگران سوختن لوازم برقی خود هستند.

محسن فتحی در مطلبی در صفحه توییتر خود با اشاره به قطعی گسترده برق در سراسر کشور نوشت: از کسب وکارهای تولیدی و صنعتی تا اصناف مختلف تجاری و بازاری متحمل خسارت زیاد به خاطر قطع برق شده اند. برآورد دقیقی از میزان خسارت وجود ندارد؛ اما ارزیابی اولیه میلیاردها تومان خسارت را نشان می دهد. همچنین قطع برق موجب کلافگی شهروندان در اوج گرما و نگرانی از سوختن لوازم برقی شده است.

به طور میانه شاهد 5 ساعت خاموشی در سطح کشور هستیم

هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم تأکید کرد: امروز با کمبود حدود 10 هزار مگابایتی برای پاسخ گویی به نیاز زندگی روزمره مردم روبرو هستیم و راهی جز افزایش تولید نداریم. او در ادامه اظهار کرد: اگر بخواهیم جلوی خاموشی ها را بگیریم و به نیازهای روزمره زندگی مردم پاسخ دهیم، باید تولید خود را حدود 10 هزار مگابایت افزایش دهیم و به 65 هزار مگابایت برسانیم و اگر بخواهیم به همه نیازهای کشور اعم از مصرف خانگی و مصرف صنعتی پاسخ دهیم، باید تولید خود را به حدود 75 هزار مگابایت برسانیم.

او اضافه نمود: اکنون به طور میانه شاهد پنج ساعت خاموشی در سطح کشور هستیم که قطعا مردم را در ایام روز با مشکل روبرو می کند؛ اما اطلاع رسانی دقیق به مردم از زمان خاموشی ها امری ضروری است که باید از پیش اعلام شود و اگر تخلفی در این زمینه رخ داده، قطعا آن را دنبال خواهیم کرد.

انتقاداتی از این دست کم نیست؛ اما خبری از پیشنهاد عملی برای حل مشکل نیست و حتی کنندگان مجلس یازدهم که دست به قلم برای نوشتن طرح هستند، تا به امروز در این زمینه تلاشی انجام نداده اند؛ اما با تعصبی مثال زدنی برای مسدود سازی اینترنت و امنیتی کردن فضای مجازی در تلاش هستند.

طرح ساماندهی فضای مجازی که در مجلس در دست بررسی است

نصیرایی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، در سخنانی تکراری برای چندمین بار دیروز در گفت وگو با ایسنا گفته است: از جمله شرایط طرح ساماندهی فضای مجازی این است که هر شخصی که می خواهد در فضای مجازی سکوی ارائه خدمت ایجاد کند، ابتدا باید در سامانه ای که ما تعریف می کنیم، ثبت نام کند، باید مجوز دریافت کند و طبق مقررات فعالیت کند.

باید متعهد باشد که اطلاعات کاربران ایرانی از کشور خارج نشود و یک دفتر کنندگی از مجموعه خود چه ایرانی باشد و چه خارجی باشد و یک کننده ایرانی الاصل در کشور معرفی کند که پاسخ گوی آنچه در مجموعه می گذرد، باشد. این موضوع صرفا به توییتر یا اینستاگرام اختصاص ندارد؛ بلکه هر مجموعه چه ایرانی و چه خارجی قصد فعالیت داشته باشد، باید این شرایط را رعایت کند.

سیدعلی یزدی خواه، دیگر کننده مجلس هم در گفت وگویی که با فارس داشته، با تأکید بر موضوع ساماندهی فضای مجازی که در مجلس در دست بررسی است، گفته بود: افرادی که در فضای مجازی فعالیت می کنند، علاوه بر اینکه احراز هویت می شوند، باید اطلاعات شان محفوظ باشد. این در حالی است که بسکمک از افراد به صورت ناشناس وارد این پیام رسان ها می شوند و با ایجاد حساب های غیرواقعی و جعلی امکان سوءاستفاده وجود دارد یا اینکه الان برخی از پلتفرم ها و شبکه های داخلی و خارجی اطلاعات افراد را حفظ نمی کنند و اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی پخش می شود. یزدی خواه با تأکید بر اینکه فضا و بستر برای حضور شرکت های پیام رسان خارجی در کشور وجود دارد، اظهار کرد: هر شرکتی که قوانین کشور را محترم بشمارد و در داخل دفتر راه اندازی کند، امکان فعالیت دارد و هیچ محدودیتی در این زمینه نداریم.

مصطفی میرسلیم، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس هم درباره علل و ضرورت تدوین طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، گفت: فعالیت های فرهنگی و به ویژه رسانه ای خوراک روحی انسان را آماده می کند و هدف مهم و اصلی آن آگاهی رسانی است. همان گونه که برای تولید و توزیع مواد غذایی باید نظارت دقیق اعمال شود تا به سلامت مردم خسارت وارد نشود، برای تولیدات فرهنگی هم باید قائل به مراقبت باشیم تا در پوشش فعالیت هایی با ظواهر فریبا به کیان فرهنگی جامعه خیانت نشود و به بهانه آگاهی رسانی، تضعیف روحیه و تشویش اذهان عمومی صورت نگیرد و با لجن پراکنی سلامت اجتماعی لطمه نخورد. میرسلیم گفت: هدف اصلی طرح ساماندهی فضای مجازی قانونمندکردن فعالیت ها در فضای مجازی و دفاع از حقوق عمومی در زمینه آگاهی رسانی و ساماندهی پیام رسان هاست.

در حالی که حامیان این طرح در حال افزایش هستند و نگرانی از حاکمیت فضای امنیتی در اینترنت و کندشدن اینترنت شدت گرفته، همچنان مردم با سایر نگرانی های معمول یعنی تأمین مایحتاج اولیه زندگی دست به گریبان اند و خبری از طرح نویسی برای رفع این مسائل نیست.

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 50956

به "وقتی تکلیف مجلس در دفاع از حقوق مردم تعیین نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی تکلیف مجلس در دفاع از حقوق مردم تعیین نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید