پایین بودن پلاکتهای خون

به گزارش بلاگ پو، تعداد پلاکت های خون بایستی در محدوده خاصی قرار داشته باشد. چنانچه این تعداد از محدوده مورد نظر به طور غیر طبیعی بیشتر و یا کمتر گردد، آنگاه می تواند منجر به بروز پیامدهای ناخوشایند گردد. این مقاله در

پایین بودن پلاکتهای خون

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

تعداد پلاکت های خون بایستی در محدوده خاصی قرار داشته باشد. چنانچه این تعداد از محدوده مورد نظر به طور غیر طبیعی بیشتر و یا کمتر گردد، آنگاه می تواند منجر به بروز پیامدهای ناخوشایند گردد. این مقاله در مورد علل، علائم و درمان عارضه پایین بودن پلاکتهای خون اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهد.

پلاکتها بافتهای کوچکی بوده که در بدن گردش دارند. اصطلاح پزشکی پلاکت، ترومبوسیت است، و وجود آنها جهت مبارزه با عفونتها و لخته شدن خون لازم است. سطح پلاکت از فردی به فرد دیگر تفاوت نموده و تعداد طبیعی آنها در میان 150000 تا 400000 در میکرولیتر واقع شده است. چنانچه این تعداد از 150000 کمتر گردد، به اسم تعداد پایین پلاکت خون در نظر گرفته می گردد و این عارضه بعلاوه تحت اسم ترومبوسیتوپنی شناخته می گردد. این شرایط بر اساس تعداد، در سه سطح تحت عناوین خفیف، میانه یا میانه و شدید رخ می دهد. هنگامی که پلاکتها در محدوده 100000 تا 150000 در میکرولیتر، 50000 تا 100000 میکرولیتر و کمتر از 50000 باشد آنگاه این عارضه را به ترتیب خفیف، میانه، شدید در نظر می گیرند. با توجه به سطح، داروهای مناسب تجویز می گردد.

علل

به طور کلی، زمانی که به گزارش آزمایش خون می نگریم، ارقامی در آن مشاهده می گردد. بایستی به منظور اجتناب از تفسیر اشتباه نتایج، این گزارش و برگه آزمایش را به پزشک نشان دهید. آنگاه پزشک به مختصرترین راه ممکن این گزارش را برای شما شرح خواهد داد.

 پلاکتها به وسیله مغز استخوان در بدن فراوری می شوند. چنانچه فرد مبتلا به اختلال مغز استخوان گردد، آنگاه مغز استخوان به قدر کافی پلاکت فراوری ننموده و این امر منجر به کاهش تعداد پلاکت می گردد.

 علت احتمالی دیگر بزرگ شدن طحال است. این شرایط در میلوفیبروز و بعضی از انواع سیروز دیده می گردد. در صورت بزرگ شدن طحال، پلاکتهای خون در داخل به دام افتاده، منجر به کم شدن تعداد آنها در جریان خون می گردد.

 ایدیوپاتیک پورپورای ترومبوتیک (ITP) نوعی بیماری است که تعداد غیر طبیعی آنتی بادی به وسیله سیستم ایمنی فراوری می گردد. این آنتی بادی ها، پلاکتهای بدن را از بین می برند. علت فراوری این آنتی بادی ها هنوز ناشناخته است.

 هپارین بعلاوه می تواند موجب کم شدن تعداد پلاکتها گردد. هپارین دارویی است که در درمان عوارضی مانند ترومبوز تجویز می گردد. گرچه این دارو جهت جلوگیری از لخته شدن خون تجویز می گردد، اما گاهی اوقات می تواند به طور نامساعد عمل نموده و در عوض تشکیل لخته خون را تحریک سازد. در صورت وقوع چنین شرایطی، تعداد زیادی از پلاکتها مورد استفاده قرار گرفته که این موجب کاهش تعداد آنها می گردد.

 در بیماری هایی مانند لوپوس و اچ آی وی (HIV)، بدن ممکن است تعداد زیادی از پلاکتها را از بین برده و یا مورد استفاده قرار دهد، در نتیجه به کم شدن تعداد پلاکت خون می انجامد.

 آنمی آپلاستیک، نوعی اختلال خونی است که در آن بدن فراوری اندازه کافی سلولهای خونی تازه را متوقف می سازد.

 عفونت ویروس هپاتیت C یکی دیگر از علل تعداد کم پلاکتها است، به این علت که پلاکتها را در جریان خون کاهش می دهد.

 علاوه بر این، علل احتمالی دیگر شیمی درمانی، بیماری مزمن کبدی، لوسمی لنفوسیتی مزمن، و اعتیاد به الکل را شامل می گردد.

علائم

 یکی از بارزترین نشانه های پایین بودن پلاکت خون، خونریزی است. بینی، لثه، و یا گونه در قسمت داخل دهان، بی هیچ علتی آغاز به خونریزی می نمایند. بعلاوه، چنانچه فردی حتی دچار یک زخم کوچک گردد، خونریزی برای مدت زمان طولانی متوقف نمی گردد.

 خونریزی داخل بدن (خونریزی داخلی) هم امکان پذیر است. علامت اصلی خونریزی داخلی ناشی از پورپورا وجود لک یا رنگ قرمز یا بنفش بر روی پوست است.

 لکه های بنفش قرمز بر روی بدن، که شبیه به بثورات پوستی به نظر می رسند، هم یکی از نشانه ها است. این لکه ها پتشی (petechiae) نامیده می شوند.

 خانمهایی که از اندازه پلاکت خون پایینی برخوردارند، دچار خونریزی شدید در طول دوران قاعدگی می شوند.

 خستگی، به راحتی کبود شدن بدن، و شک یا ترس غیر ضروری بعلاوه می توانند از علائم دیگر باشند.

درمان

 درمان ترومبوسیتوپنی به علت آن بستگی دارد. چنانچه شمارش پلاکتها در دسته شدید قرار گیرد، بیمار با استفاده از انتقال پلاکت در بیمارستان تحت مداوا قرار می گیرد.

 چنانچه تعداد آن به علت مصرف بعضی داروها پایین آمده باشد، پزشکتان مصرف داروی جایگزین را تجویز می نمایند. در مواردی که آنتی بادی ها پلاکتها را از بین می برند، داروهای کورتیکواستروئیدی ماننده پردهمولون به طور موقت تجویز می شوند. و هنگامی که تعداد پلاکت به علت به دام افتادن در طحال پایین آمده باشد، آنگاه طحال را می توان با عمل جراحی برداشت.

می توانید از یک افت شدید در سطح پلاکت با مصرف سبزیجات برگدار و میوه هایی مانند موز و پرتقال، اجتناب کنید. قویتر ساختن مغز استخوان با افزودن کلسیم به رژیم غذایی به وسیله شیر و محصولات لبنی راه بسیار خوب دیگری جهت پیشگیری از وقوع چنین مسئله ای است.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: راسخون
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 55825

به "پایین بودن پلاکتهای خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایین بودن پلاکتهای خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید