پیش بینی قیمت لیر 4 بهمن 1400

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، امروز دوشنبه 4 بهمن ماه قیمت لیر ترکیه در ساعات پایانی معاملات رشد 1.46 درصدی داشت. هر لیر ترکیه با قیمت دو هزار و 90 تومان در بازار معامله می گردد.

پیش بینی قیمت لیر 4 بهمن 1400

هر لیر ترکیه در روز مشابه هفته گذشته، یعنی 28 دی ماه با رقم دو هزار تومان معامله شد، که در مقایسه با امروز افزایش 4.5 درصدی معادل 90 تومانی را تجربه نموده است.

تورم ترکیه افزایش پیدا می نماید؟

برابری لیر و دلار نیز طی روزهای اخیر تغییر چندانی نداشت و به 13.4 رسید.

بر اساس گزارش دنیای اقتصاد دولت ترکیه از سقف سود سپرده های لیر چشم پوشی نموده و بانک ها به جای 14 درصد سود، بین سه تا پنج درصد سود اضافه نیز به این سپرده ها پرداخت می نمایند.

این تصمیم برای جذب سپرده گذاران بانکی به طرح اردوغان رئیس جمهوری این کشور صورت گرفته است.

دولت ترکیه در حالی که با کاهش نرخ بهره سپرده گذاران را با چوب افزایش نااطمینانی تنبیه می نماید، همزمان سعی می نماید. نرخ های ترجیحی به جذب سپرده های ارزی این سرمایه گذاران بپردازد.

باید منتظر ماند که آیا ارزش دلار در ترکیه از سقف تاریخی خود عبور می نماید یا خیر. با شرایط کنونی و عدم عقب نشینی اردوغان از سیاست های اقتصادی خود چنین رخدادی محتمل به نظر می رسد.

اگر چنین گردد علاوه بر تشدید التهاب در اقتصاد ترکیه و احتمال افزایش اعتراض ها به دولت حاکم شاید تنها راه چاره انتظار برای یاری های خارجی یا یک سیاست انقباضی سنگین برای جلوگیری از ارزش لیر باشد.

نورالدین نباتی، وزیر امور اقتصادی ترکیه اعلام نموده که انتظار دارد نرخ تورم طی ماه های آینده به 40 درصد برسد. در سال 2022 از مرز 50 درصد عبور نکند.

نباتی آخرین جزئیات منظره خود از قیمت مصرف نماینده در سال 2022 را در نشست با 60 اقتصاددان و تحلیلگر ارائه داد. وزیر اقتصاد ترکیه خاطرنشان کرد که نرخ تورم در امسال به زیر 30 درد هم نخواهد آمد.

آخرین اخبار لیر را در صفحه طلا و ارز خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 61411

به "پیش بینی قیمت لیر 4 بهمن 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی قیمت لیر 4 بهمن 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید