چند درصد ایرانی ها کرونا گرفته اند؟

به گزارش بلاگ پو، حسین عرفانی اضافه کرد: میزان بروز بیماری کووید 19 در ایران اکنون حدود یک در هزار نفر است در حالی که برای ایمنی گله ای یا ایمنی انبوه که بعضی مطرح می نمایند باید 70 تا 75 درصد جمعیت گرفته باشند. آمار وزارت بهداشت نشان می دهد که کمتر از یک دهم درصد از افراد جامعه به کرونا مبتلا شده اند و اگر بخواهیم موارد خفیف شناسایی نشده را هم در نظر بگیریم می توانیم این عدد را در پنج ضرب کنیم که می گردد پنج در هزار یا نیم درصد جمعیت، پس حتی یک درصد جمعیت کشور هم به ویروس کرونا مبتلا نشده اند.

چند درصد ایرانی ها کرونا گرفته اند؟

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، تا به امروز 99 هزار و 970 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده است. از این تعداد 6340 نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید 19 جان خود را از دست داده و 80 هزار و 475 نفر نیز بهبود یافته اند.

رئیس اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت در تبادل نظر با ایرنا ادامه داد: هنوز با ایمنی گله ای یا انبوه در ایران خیلی فاصله داریم؛ بنابراین اینکه عده ای از مردم فکر نمایند ایمنی پیدا نموده اند و می توانیم وارد شرایط عادی زندگی شویم درست نیست.

وی گفت: اکنون با توجه به اینکه این بیماری هنوز واکسن و داروی اختصاصی ندارد، ایمنی انبوه هم در جامعه ایجاد نشده است، اکثریت قریب به اتفاق جامعه هنوز در معرض خطر هستند. حتی افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند نیز ممکن است دوباره مبتلا شوند و احتمال عفونت مجدد در افراد مبتلا وجود دارد. زیرا در بدن بعضی افرادی که به بیماری مبتلا شده اند، ممکن است پادتن درست نگردد، ضمن اینکه وجود پادتن نیز به معنای ایمنی قطعی نیست.

رئیس اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به احتمال عفونت و ابتلای مجدد به کرونا در افراد کمی که مبتلا شده اند و اکثریت جامعه که مبتلا نشده و ایمنی ندارند و همچنان به بیماری حساس هستند و با توجه به اینکه بیماری کووید 19 واکسن و داروی اختصاصی هم ندارد؛ تنها راه پیش رو رعایت توصیه های بهداشتی و پیشگیری است.

سال جاری منتظر واکسن کرونا نباشید

وی در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا ممکن است همزمان با واکسن سال جاری آنفلوانزا که حدود شهریور به بازار می آید، واکسن بیماری کووید 19 هم به بازار بیاید، گفت: هنوز واکسن بیماری کووید 19 در جهان فراوری نشده، بعد از فراوری آن هم بین 6 ماه تا یکسال طول می کشد تا به فراوری انبوه برسد، بنابراین با توجه به شواهد موجود پاییز سال جاری به واکسن این بیماری دسترسی نخواهیم داشت مگر اینکه معجزه ای اتفاق بیفتد.

عرفانی در پاسخ به این پرسش که آیا سال جاری با توجه به همزمانی این دو بیماری در پاییز آیا میزان واکسن آنفلوانزای بیشتری وارد می گردد، گفت: درخواست واردات بیشتر واکسن آنفلوانزا را به سازمان غذا و دارو داده ایم تا حداقل تعداد بیشتری از مردم نسبت به آنفلوانزا خیالشان راحت تر باشد و میزان واردات واکسن آنفلوانزا را سازمان غذا و دارو اعلام می نماید.

رئیس اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: واکسن آنفلوانزا دو نوع سه ظرفیتی و چهارظرفیتی دارد که صرفا نوع آنفلوانزای A. و B. را پوشش می دهد و هیچ ربطی به کرونا ندارد. هیچ یک از انواع قدیمی ویروس کرونا نیز تا به امروز واکسن نداشته اند. چهار نوع غیر خطرناک ویروس قدیمی کرونا که نیازی به واکسن نداشت، سارس و مرس هم واکسن ندارند، کرونای جدید که عامل کووید 19 هست هم که تازه پیدا شده و واکسن ندارد.

عرفانی درباره دارو های موثر در درمان کرونا از جمله رمدسیور اضافه نمود: آمپول رمدسویر جزو دارو های است که در کارآزمایی های بالینی در کشور مورد آزمایش قرار گرفته و به عنوان کار تحقیقاتی در حال آنالیز است، اما هنوز نتایج آن به صورت قطعی منتشر نشده است و هنوز جزو پروتکل درمانی کووید 19 کشور ما نیست.

وی گفت: بیماری کووید 19 هنوز داروی اختصاصی ندارد، اما برای موارد سرپایی داروی کلرکین تجویز می گردد، برای موارد بستری خفیف کلرکین را با کلترا می دهیم و در موارد شدید بستری در آی سی یو نیز ممکن است داروی ریباویرین نیز به این ترکیب اضافه گردد.

رئیس اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه نمود: تا به امروز 6 نسخه از دستورالعمل های کشوری تشخیص، مراقبت، کنترل و درمان بیماری کووید 19 را به جامعه پزشکی برای بخش دولتی وغیر دولتی، سرپایی و بستری ارائه نموده ایم و با توجه به تجارب و دانش درمان این بیماری که ممکن است هر روز تغییر کند در کمیته علمی کشور تجارب جدید آنالیز می گردد و ممکن است این پروتکل ها تغییر کند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 14 تیر 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 25790

به "چند درصد ایرانی ها کرونا گرفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد ایرانی ها کرونا گرفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید