کمترین نرخ طلاق کشور در سیستان و بلوچستان

به گزارش بلاگ پو، کم نیستند خانواده هایی که در معرض از هم پاشیدگی قرار دارند و برای دریافت طلاق به دادگاه های خانواده رجوع می نمایند.

کمترین نرخ طلاق کشور در سیستان و بلوچستان

با این حال به گفته مسئولان ذی ربط، سیستان و بلوچستان کمترین نرخ طلاق را در مقایسه با دیگر نقاط کشور دارد. هرچند به دلیل آمار بالای بیکاری در سیستان و بلوچستان که در نتیجه خشکسالی های سال های گذشته بوده است، نمی توان پدیده طلاق را در این استان کم برخوردار منکر شد. به گزارش خبرنگاران، مدیر یک مرکز مشاوره و مشاور خانواده استان با اشاره به موقعیت خاص و محرومیت شدید سیستان و بلوچستان، شرایط زندگی را در این استان استثنایی و متفاوت با دیگرمناطق می داند و می گوید: شرایط خاصی در استان حکم فرماست. نه تنها از نظر کمبود امکانات و کم برخوردار بودن آن، بلکه از نظر شرایط فرهنگی و اقلیمی موقعیت استان با سایر نقاط متفاوت است.

محبوبه قویدل حیدری همچنین با اشاره به آمارهای منتشرشده در خصوص طلاق می افزاید: این آمارها نشانگر تفاوت استان ما با دیگر استان هاست. وی درباره روحیه گذشت و فداکاری زنان و مردان استان می گوید: در گذشته زنان و مردان دوشادوش یکدیگر با هم و در کنار هم برای تامین معاش خود کار می کردند، اما با خشکسالی های پی درپی دیگر این خانواده ها مثل قبل نمی توانند نیازهای خود را رفع نمایند، پس به سمت مشاغل کاذب می روند. مشاغلی که هیچ آینده ای برای آن ها متصور نیست. به همین دلیل گاهی بیکاری سبب جدایی زوجین می گردد. وی ادامه می دهد: گاهی بعضی طلاق ها به صورت غیررسمی هستند و در هچ کجا ثبت نمی شوند.

  • رسوم غلط در ازدواج

این دکترای روان شناسی ادامه می دهد: همچنین رسوم غلطی در بعضی نواحی استان در زمینه ازدواج وجود دارد که اقدامات مثبتی برای جلوگیری از انجام این رسوم انجام شده است. مشاور مرکز پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ادامه می دهد: آموزش های مداوم و مشاوره های ازدواج و همچنین مداخله در فرآیند طلاق توانسته تا حد زیادی از آمار طلاق استان بکاهد. برای این کار، کارگاه های تربیت مدرس هم برگزار کردیم تا این آموزش ها به صورت علمی ارائه گردد.

یکی از این کارگاه ها از 25 تا 28 شهریور در تهران برگزار گردید که طرح مهر نام داشت. طرح مهر برنامه مشاوره ای است که طی آن مهارت های زوجین در معرض طلاق و مثلث من، همسرم، رابطه ام به عنوان 3 عامل اصلی در دعاوی زناشویی آنالیز می گردد. وی همچنین از اقدامات معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه در تربیت مشاوران و آموزش های زناشویی خبر می دهد و اظهار امیدواری می نماید که در آینده ای نه چندان دور، شاهد پیشرفت هرچه بیشتر استان در زمینه کاهش آمار طلاق باشیم.

  • اورژانس های اجتماعی

یکی دیگر از مشاوران خانواده استان می گوید: برای کاهش آمار طلاق باید تعداد اورژانس های اجتماعی را در استان افزایش داد. اورژانس اجتماعی مرکزی است که می تواند در مسائل و مسائل خانوادگی و اجتماعی دخالت کند. محمد شهری آبادی می افزاید: علت عمده دلایل زوج ها برای طلاق، اعتیاد به مواد مخدر، دخالت اطرافیان و اختلالات روانی است. برای کاهش طلاق باید زوجین آموزش مهارت های زندگی را برای استحکام زندگی ببینند. این در حالی است که ما در استان هنوز ازدواج های زودهنگام داریم؛ بنابراین زوجین به دلیل نداشتن مهارت زندگی دچار اختلاف می شوند.

  • آمار دقیقی نداریم

مدیر کل ثبت احوال سیستان و بلوچستان می گوید: در این استان به ازای هر 12 ازدواج، یک مورد به طلاق منجر می گردد؛ این در حالی است که در سایر نقاط کشور، به طور میانگین از هر 5 ازدواج، یک طلاق ثبت می گردد و از این لحاظ سیستان و بلوچستان رکورددار است. رضا راحت دهمرده با اشاره به این که آمار طلاق رو به افزایش است، می افزاید: گرچه نسبت به سایر شهرها وضعیت استان ما بهتر است اما در مقایسه با وضعیت حال و گذشته می توان گفت آمار طلاق در استان سال به سال در حال افزایش است که این روند نگران نماینده است.

مدیر کل ثبت احوال استان با اشاره به رتبه پایین سیستان و بلوچستان در سن ازدواج می گوید: میانگین استانی سن ازدواج برای مردان 25 سال و برای زنان 21 سال است؛ در حالی که این عدد در مقیاس کشور برای مردان 29 سال و برای زنان 24 سال به ثبت رسیده محسوب می گردد. دهمرده می گوید: علی رغم اقدامات فرهنگی گسترده و کاهش چشمگیر تعداد ازدواج و طلاق های شرعی، هنوز تعداد اندکی از این وقایع ثبت نمی شوند که این مساله باعث شده رقم کاملاً دقیقی از درصد ثبت ازدواج و طلاق در استان معین نباشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 12621

به "کمترین نرخ طلاق کشور در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمترین نرخ طلاق کشور در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید