گرینلند در واکنش به خواسته ترامپ: فروشی نیستیم

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، وزیر خارجه گرینلند در واکنش به گزارش رسانه آمریکائی مبنی بر تمایل ترامپ برای خریدن این جزیره توضیح داد: ما فروشی نیستیم.

گرینلند در واکنش به خواسته ترامپ: فروشی نیستیم

وزیر خارجه گرینلند در این خصوص به رویترز گفت: برای تجارت آماده ایم؛ اما فروشی نیستیم.

این در حالیست که روزنامه وال استریت ژورنال چندی پیش به نقل از منابعی در درون کاخ سفید اعلام نموده بود که رئیس جمهوری آمریکا میخواهد گرینلند را خریداری کند.

به گزارش بی بی سی، گرینلند بزرگترین جزیره دنیا، قلمروی دانمارک است که به صورت خودمختار اداره می گردد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که پیش از رسیدن به ریاست جمهوری، در کار ساخت و ساز بود، گویا خیلی جدی به دنبال این خرید است.

دو منبع آگاه از درون کاخ سفید به این روزنامه آمریکایی گفته بودند که ترامپ در مصاحبه با دستیارانش این سوال را مطرح نموده که چطور می توانند گرینلند را بخرند و خیلی با دقت به صحبت ها و دلایل موافقان و مخالفان گوش می دهد.

این منابع حتی گفته بودند که ترامپ با وکیل کاخ سفید هم درباره این خرید و موانع پیش روی آن صحبت نموده است.

گرینلند بخشی از قاره آمریکا به حساب می آید؛ اما پس از قرن نوزدهم مستعمره دانمارک بوده و کم و بیش اروپائی است. بیشتر مردمان گرینلند از نژاد بومیانی هستند که قرن ها پیش از کانادا به این جزیره نقل مکان نموده اند.

گرینلند از سال 2008 خودمختاری اش بیشتر شد. اما از آنجا که هنوز بخشی از کشور پادشاهی دانمارک است، بسیاری از تصمیم های بین المللی اش را آن کشور اختیار می نماید.

آمریکا با دانمارک یک قرارداد نظامی دارد و بر اساس به آن پایگاهی در گرینلند دارد. تجهیزات ردیابی موشکی آمریکا در گرینلند است. تجهیزاتی که علیه روسیه می تواند به کار رود.

به گزارش بی بی سی، آمریکا همچنین پیروز شد در سال 2018 گرینلند را متقاعد کند که ساخت فرودگاه هایش را به چین ندهد. اقدامی که برای جلوگیری از نفوذ چین در این کشور قلمداد شد.

آمریکا پیشتر در سال 1946 هم قصد خریدن گرینلند را داشته است. قیمت آن موقع 100 میلیون دلار بوده که دانمارک نمی پذیرد. یک بار هم در 1867 آمریکا قصد خرید گرینلند و آیسلند را داشته است.

لازم به ذکر است، آمریکا در سال 1867 توانسته بود آلاسکا را به مبلغ 7 میلیون و 200 هزار دلار از روسیه بخرد.

بخش عمده ای از هزینه های گرینلند را دانمارک می پردازد و گفته می گردد که رئیس جمهوری آمریکا تصور می نماید که هزینه های بالای نگهداری این جزیره ممکن است دانمارک را به فکر فروش بیندازد.

دونالد ترامپ قرار است که تا 2 هفته دیگر از دانمارک دیدار کند.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 10373

به "گرینلند در واکنش به خواسته ترامپ: فروشی نیستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرینلند در واکنش به خواسته ترامپ: فروشی نیستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید