157 شرکت از 187 شرکت، تنها 10 درصد سود شستا را می دهند

به گزارش بلاگ پو، مدیرعامل شستاگفت:اگربنابودمحمدرضوانی فربه عنوان مدیرعامل استراتژی های سرمایه گذاری این مجموعه رابنویسدوشرکت را ازنوبسازد،احتمالا به جای 187 شرکت، در حدود 30 شرکت سرمایه گذاری می کردیم؛ چون90درصد سود مجموعه شرکت های شستا را همین 30 شرکت می دهند.

157 شرکت از 187 شرکت، تنها 10 درصد سود شستا را می دهند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، مجموعه شستا پس از گذشت بیش از سه دهه حالا شامل 187 شرکت مدیریتی و ده ها شرکت کنترلی است. یکی از مباحث پرتکرار در دولت های مختلف این بود که این مجموعه عظیم اقتصادی در نبود شفافیت به حیاط خلوت سیاسیون تبدیل شده و منابع مازاد بیمه شدگان به جای یاری به سازمان تامین اجتماعی، عملا صرف ریخت وپاش سیاسیون می گردد. همچنین ورود سیاسیون به مجموعه های سرمایه گذاری تامین اجتماعی سبب شده بود این منابع عظیم عملا بهره وری قابل توجهی نیز نداشته باشند، به طوری که در سال های اخیر که نسبت پشتیبانی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی به کمتر از عدد پنج رسیده بود و دولت نیز بخش قابل توجهی از تعهدات خود به سازمان را که گفته می شد حدود 150 هزار میلیارد میلیاردتومان است، به صندوق پرداخت ننموده بود، عملا 95 تا 98درصد از کل هزینه های سالانه سازمان تامین اجتماعی بر دوش بیمه شدگان بود و سرمایه گذاری های سازمان کمتر از پنج درصد هزینه های سالانه سازمان را تامین می کردند. حالا با تحولات مدیریتی که طی دو سال اخیر در بازوی سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (شستا) صورت گرفته، در اواخر فروردین امسال شرکت اصلی شستا وارد بورس شده که این عرضه اولیه به عنوان عظیم ترین عرضه اولیه تاریخ بورس ایران نام گرفته است. مدیران شستا معتقدند عرضه شستا در بورس مهم ترین اقدام تاریخی برای ایجاد شفافیت در این تاریکخانه و بهترین راهکار برای دور نگه داشتن این منابع بیمه شدگان از دخالت های دولت و سیاسیون است. اما از سویی دیگر، با این عرضه، نقدهای زیادی به چگونگی و سازوکار ورود این مجموعه به بورس از سوی کارشناسان اقتصادی و اقتصادی مطرح شد که محمد رضوانی فر، مدیرعامل شستا در گفت وگو به این ابهامات و نقدها پاسخ داده است.

گفت و گو در یک نگاه

در عرضه اولیه شستا دو میلیون و 70 هزار نفر سهام ما را خریداری نموده اند، لذا ما قرار است به جای اینکه مجمع را در یک اتاق کوچک چندنفره برگزار کنیم، تحت نظارت حداقل دو هزار نفر سهامدار قرار گرفته و مجمع را برگزار کنیم. به نظر شما در این شرایط پاسخگویی افزایش پیدا می نماید یا خیر؟

از کل شرکت های شستا، 90 شرکت در قالب رد دیون به سازمان تامین اجتماعی واگذار شده است. به عبارت دیگر مفهوم این جمله این است که اصلا شستا خودش ساختار لایه لایه (تودرتو) فعلی را انتخاب ننموده است.

اگر بنا بود محمد رضوانی فر به عنوان مدیرعامل شستا استراتژی های سرمایه گذاری این مجموعه را بنویسد و شرکت را از نو بسازد، احتمالا به جای 187 شرکت، در حدود 30 شرکت سرمایه گذاری می کردیم؛ چون90درصد سود مجموعه شرکت های شستا را همین 30 شرکت می دهند.

در راستای ایجاد شفافیت و بهره وری در زیرمجموعه شستا پنج برنامه کلی را انجام داده ایم: 1- برنامه ساماندهی (متشکل از ادغام، انحلال، واگذاری و بورسی کردن شرکت ها) 2- ارتقای عملکرد و افزایش راندمان شرکت ها 3- توسعه سامانه های هوشمند برخط در راستای شفاف سازی عملکرد 4- اصلاح ساختار اقتصادی و 5- مولدسازی دارایی ها به ویژه دارایی های غیرمولد.

در راستای ساماندهی شرکت ها، 14 شرکت را در هم ادغام کردیم. 29 شرکت را منحل و 3 شرکت را واگذار کردیم که مراحل نهایی این کار درحال انجام است.

در سال گذشته 38درصد ارزش ریالی یا 35درصد تعدادی عرضه اولیه های بورس ایران مربوط به زیرمجموعه های شستا بود. اما شاه بیت بورسی کردن شرکت ها، بورسی شدن شستا بود که امسال انجام شد.

استراتژی دوم ما در شستا، ارتقای عملکرد و افزایش راندمان شرکت ها بود. در سال 97 سود تجمیعی شرکت های مدیریتی شستا حدود 7 هزار میلیاردتومان بود که این میزان در سال 98 به حدود 18 هزار میلیاردتومان رسیده است.

درخصوص افزایش راندمان و بهره وری شرکت ها در سرانجام سال اقتصادی منتهی به 31 خرداد سال 97 شرکت اصلی شستا1200میلیاردتومان سود ایجاد کرد که باید به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شد. در 31 خرداد سال 98 که بنده (رضوانی فر) 8-7 ماه افتخار حضور در این مجموعه را داشتم، سود خالص شرکت ها به چهار هزار و 500 میلیاردتومان رسید. برآورد من این است که در 31 خرداد امسال سود خالص شرکت اصلی حدود 18 هزار میلیاردتومان باشد.

در سال های گذشته سود پرداختی شستا به سازمان تامین اجتماعی بین 2 تا 3 هزار میلیاردتومان بود که در سال 98 میزان پرداختی شستا به سازمان تامین اجتماعی حدود 11 هزار میلیاردتومان شد.

سال 1396 شستا40 شرکت زیان ده داشت و این40 شرکت در سال 1397 به 28 شرکت و در سال 1398 به 14شرکت کاهش پیدا کرد و امسال برنامه ریزی کردیم که تعداد شرکت های زیان ده را به سه شرکت برسانیم.

یکی از اقداماتی که طی سال گذشته انجام دادیم، انتقال دفاتر مرکزی شرکت ها بود. در این راستا دفتر مرکزی 27 شرکت از تهران به محل کارخانه انتقال یافتند. در حال حاضر همه این دفاتر خالی بوده و آماده فروش هستند.

الان بهترین راه چاره برای تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت همین است که این سازمان به جای مطالبات خود از دولت سهم یا شرکت دریافت کند و سپس این سهم یا شرکت را به قیمت منصفانه روز به شستا بدهد، منابع حاصل از آن را دریافت کند و اگر برای این دارایی در شستا ارزش افزوده ایجاد گردد، بازهم 85 تا 90درصد منابع برای سازمان تامین اجتماعی خواهد بود.

منبع : فرهیختگان

بازگشت به صفحه رسانه ها

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 27890

به "157 شرکت از 187 شرکت، تنها 10 درصد سود شستا را می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "157 شرکت از 187 شرکت، تنها 10 درصد سود شستا را می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید