8 برنده تکنولوژی در 2020

به گزارش بلاگ پو، بعد از آن این آمازون بود که 700 میلیارد دلار بر ارزشش افزوده شد؛ شرکتی که گویا خدمات آنلاینش که مسیری برای دورزدن کرونا بود، نقش مهمی در پایدار ماندن تجارت در این روز ها برعهده داشت.

8 برنده تکنولوژی در 2020

به رغم آنکه در سال 2020 کرونا اقتصاد جهان را فشرده کرد، برخی شرکت ها ازجمله غول های تکنولوژی با رشد های خیره نماینده روبرو شدند و همین، ارزش این شرکت ها را به طرز باورنکردنی افزایش داد. در سال 2020 بازار تکنولوژی 8 برنده داشت؛ به طوری که یک تریلیون دلار فقط به ارزش اپل اضافه شد و بزرگ ترین برنده پاندمی بود. آمازون دوم شد.

سال بد برای ما و سال خوب برای آنها! سال 2020 درحالی به خاتمه رسید که جهان به خاطر ویروس کرونا به خاموشی اقتصادی وسیعی فرو رفت؛ اما این اساسا به معنای سال بدی برای اپل و هفت شرکت برتر صنعت تکنولوژی نبود. این شرکت ها نه تنها از شرایط اقتصادی ناشی از کرونا آسیب چندانی ندیدند، بلکه رشد غیرقابل تصوری را هم نشان دادند که در برخی از آن ها کرونا یا تشدید نماینده یا عامل اصلی این رشد بود.

اپل به تنهایی بالغ بر یک تریلیون دلار نسبت به سال قبل به ارزش خود اضافه کرد. این درحالی بود که شرکت از ابتدای شیوع کرونا مجبور به بستن کارخانه های فراوری محصولاتش در چین شد و بعدا فروشگاه هایش در سراسر جهان را تعطیل کرد که این تعطیلی هنوز هم در برخی نقاط ادامه دارد.

بعد از آن این آمازون بود که 700 میلیارد دلار بر ارزشش اضافه نموده شد؛ شرکتی که گویا خدمات آنلاینش که مسیری برای دورزدن کرونا بود، نقش مهمی در پایدار ماندن تجارت در این روز ها برعهده داشت. تسلا و اینودیا نیز دیگر شرکت هایی هستند که امسال را به نیکی به یاد خواهند آورد.

گوگل و مایکروسافت هم به لطف محبوب شدن تبلیغات و برخی محصولاتشان جزو برندگان این سال بودند و البته شرکت های ارائه دهنده خدمات ویدئوکنفرانس و در راس آن ها Zoom را می توان خوش اقبالان این سال نامید که ابتدای سال اساسا تصور چنین حجم تقاضایی را روی سرویس هایشان نداشتند.

درنهایت سرویس های استریم ویدئو و بازهم در صدر آن ها نتفلیکس هم از برندگان خانه نشینی مردم و احتیاج به سرگرمی بودند. در ادامه نگاهی داریم به هشت برنده تکنولوژی در سال 2020.

1- اپل؛ همیشه برنده

اپل را می توان عجیب ترین و پیروز ترین شرکت در بین برندگان سال 2020 دانست. درحالی که این شرکت عملا در لایه فراوری و فروش به دلیل ویروس کرونا به مسائل متعددی برخورد؛ اما سهام این شرکت با رشد خیره نماینده یک تریلیون دلار به ارزش این شرکت اضافه کرد.

نکته عجیب اینکه در ابتدای سال به دلیل توقف فراوری در کارخانه های چین توان فراوری اپل 30 تا 50 درصد کاهش پیدا کرد؛ اما در پاییز این میزان جبران شد.

از ماه مارس 2020 اپل مجبور به بستن کل فروشگاه های خود در سراسر جهان شد و این هم ضربه دیگری به اقتصاد این شرکت بود. این شرکت، اما در ادامه با پخش رویداد های آنلاین به عرضه محصولات جدیدش ادامه داد که از جمله آن ها می توان به نسل های جدید آی پد، کامپیوتر های مک با پردازنده M 1 و آی فون های سری 12 اشاره نمود.

در تابستان شرکت خاطرنشان کرد که درآمد فصلی آن افزایشی11 درصدی داشته است. منبع اصلی درآ مد اپل همچنان فروش گوشی است؛ ولی رشد قابل توجه همه محصولات و سرویس های اپل چنان به مذاق بازار خوش آمد که قیمت سهام اپل به بالاترین میزان خود رسید.

در روز های خاتمهی سال خبر ساخت خودروی اپل بسیاری را شگفت زده کرد؛ چراکه چند سال قبل اعلام شده بود اپل از خیر فراوری خودرو گذشته، اما به نظر می رسد اپل می خواهد محصول شگفت انگیزش را طی چند سال آینده روانه بازار کند.

2- آمازون؛ غول در غول

اگرچه واکسن کرونا در اواخر سال 2020 آغاز به توزیع در کشور های مختلف کرد؛ اما شاید تجارت الکترونیکی نسخه نجات بخش اقتصاد در این دوران قرنطینه و فاصله گذاری بود. خرید آنلاین در سراسر جهان با انفجار تقاضا روبرو شد و طبیعتا بزرگ ترین کسب وکار خرید و فروش آنلاین جهان سود فراوانی از این جهت دید.

آمازون در روز های نخست شیوع پاندمی جزو معدود کسب وکار هایی بود که تعطیل نشد و حتی مجبور به استخدام بیشتر نیرو برای ساماندهی به فرآیند های توزیع خود شد.

رشد عملکرد اقتصادی شرکت باعث رشد قیمت سهام آن (65 درصد در 9 ماه نخست) شد و تا خاتمه سال 700 میلیارد دلار در این سال بر ارزش آمازون اضافه نموده شد موضوعی که باعث شد جف بزوس بنیان گذار شرکت (که از قضا سال پرحاشیه ای را از نظر خانوادگی پشت سر گذاشته بود) همچنان در صدر لیست ثروتمندان جهان قرار داشته باشد.

براساس آمار ها آمازون در 9 ماه اول سال 2020 بالغ بر 35 درصد رشد فروش داشت؛ اما آمازون علاوه بر تجارت الکترونیک از بازار های دیگری درحال منتفع شدن است که (همانند بازار رایانش ابری و بخش تبلیغات آنلاین) فروش هنگفتی را به سمت شرکت سرازیر خواهد نمود. به این ترتیب می توان انتظار داشت غول های دیگری در این غول فروش آنلاین ظهور نمایند.

3- تسلا؛ شگفتی سال

تسلا را باید شگفت انگیزترین شرکت سال 2020 نامید. اگر شما اول امسال هرمقدار سهام این شرکت را می خریدید تا آخر سال 695 درصد سود نموده بودید! شرکتی که زمانی به گفته ایلان ماسک درحال ورشکستگی بود و او قصد داشت آن را به یک دهم قیمت به اپل بفروشد.

در این سال چنان رشد سهامی داشت که تا همین جا خود ماسک را به دومین ثروتمند جهان تبدیل نموده و اصلا بعید نیست اگر در امسال او را در صدر لیست ببینیم. شرکتی که ابتدای سال 76 میلیارد دلار ارزش گذاری شده بود پنج شنبه گذشته (اخرین روز سال 2020) به ارزش 669 میلیارد دلار رسید.

تسلا میزان فراوری خودروی خود را در فصل سوم سال 2020 به بالاترین مقدار در طول عمرش رساند و عملکرد مثبت اقتصادی در کنار توجهی که بازار به خودرو های الکتریکی نشان داده عملا تسلا را در رده بهترین شرکت های آمریکا قرار داد.

همچنین شرکتی بود که در ماه خاتمهی سال 2020 جزو شرکت های شاخص S&P 500 نهاده شد. ایلان ماسک با دیگر شرکتش اسپیس ایکس نیز پیروزیت های فضایی چشمگیری در سال 2020 داشت، اما شگفتی های تسلا در این سال چیز دیگری بود.

زمانی صنعت خودروی این شرکت را اساسا نادیده می گرفت حالا تمام صنعت می خواهد یک تسلا باشد و از این رو شاهدیم حتی رقبای مشابه کوچک تسلا (مثل لوسید) در این سال پیروزیت قابل توجهی داشته اند.

4- زوم؛ اتحاد کارمندان جهان

آنچه باعث توجه به زوم شد تعطیلی فضای فیزیکی شرکت ها و دورکاری بود. این سرویس ویدئوکنفرانس خیلی زود در میان دیگر سرویس های مشهور مثل اسکایپ یا گوگل میت جای خود را به عنوان صدرنشین مستحکم کرد. سادگی رابط کاربری و کیفیت مطلوب به سرعت باعث رشد زوم در سال 2020 شد.

به رغم آنکه بنیان گذار چینی این شرکت از گزند نقدها نسبت به مسائل امنیتی آن در امان نماند، اما زوم عملا به ابزار اول ارتباط تصویری جهان تبدیل شد و صد ها هزار میهمانی یا همایش و میلیون ها جلسه در آن برگزار گردید.

شرکت جوانی که سال 2011 در سن خوزه کالیفرنیا تاسیس شد تا خاتمه سال 2020 حدود 10 میلیون کاربر داشت، اما این تعداد در خاتمه سال به 300 میلیون رسید. این شرکت به لطف پاندمی به جایگاهی رسید که شرکت های بسیاری آرزوی آن را دارند.

5 - مایکروسافت؛ آهسته و پیوسته

مایکروسافت را می توان برآیندی از خود بیل گیتس دانست. رشد آهسته و پیوسته این شرکت بزرگ در میان توفان ها و بحران های مختلف نشان دهنده استحکام آن دارد.

همچون Zoom در مایکروسافت هم سرویس مایکروسافت تیمز یک عامل جهش این شرکت در این دوران بود همچنین سرویس های رایانش ابری این شرکت نیز یک عامل پیش برنده کسب وکار آن بود به طوری که به گفته ساتیا نادلا در این سال درآمد سرویس های کلاد شرکت برای نخستین بار از 50 میلیارد دلار گذشت که 36 درصد نسبت به سال قبل رشد نشان می دهد.

آنچه مایکروسافت را به عنوان یک غول تکنولوژی سرپا نگاه داشته توسعه و نوآوری در سبد متنوعی از محصولات است از پلت فرم ها و زیرساخت ها گرفته تا محصولاتی برای کاربران نهایی این شرکت را همیشه به عنوان برندی معتبر حفظ نموده است.

6 - انویدیا؛ پرواز با پردازنده ها

شرکت انویدیا که سازنده پردازنده است هم در سال 2020 ارزش خود را دوبرابر کرد و به 323 میلیارد دلار رساند. به این ترتیب انویدیا به هفدمین شرکت با ارزش تکنولوژی و شانزدهمین شرکت با ارزش آمریکا تبدیل شد. رشد فروش پردازنده های گرافیکی انویدیا در این سال به شکل گسترده ای ادامه یافت و همین یک دلیل عمده رشد ارزش آن است.

انویدیا سال 2020 همچنین شرکت سازنده چیپ ARM را از سافت بانک خرید و برای آن 40 میلیارد دلار پرداخت. این دومین معامله بزرگ صنعت تکنولوژی در سال 2020 بود، هرچند رگولاتوری چین فعلا جلوی پیشرفت این معامله را گرفته است.

7- گوگل

گوگل هرچند از ابتدای پاندمی خاطرنشان کرد بخش اعظم کارکنانش را دورکار می نماید، اما مشابه بسیاری از شرکت های تکنولوژی دیگر از پاندمی سود فراوانی برد. آنچه گوگل را در این سال پیروز تر کرد رشد فروش آگهی آنلاین در پلت فرم های مختلف آن از جمله یوتیوب بود.

8- نتفلیکس؛ قاتل پرده نقره ای

قرنطینه احتمالا چیزی است که نتفلیکس از آن به عنوان رمز پیروزیت نام می برد. تعطیلی سینما ها و سرگرمی های فیزیکی سیل تقاضا را به سمت سرویس های استریم ویدئو سرازیر کرد و طبیعتا پیشتاز این بازار بیشترین سود را از آن برد.

سرویس اشتراک ویدئوی آمریکایی در سال جدید 34 درصد با رشد درآمد روبرو شد و تعداد کاربران آن فقط در آمریکای شاقتصادی 9 درصد افزایش داشت. استراتژی شرکت برای فراوری محتوا در نقاط مختلف جهان حالا برگ برنده آن هم هست. بعید به نظر می رسد با حضور نتفلیکس دیگر کسی دلش برای سینما تنگ گردد.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: فرادید
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 41185

به "8 برنده تکنولوژی در 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 برنده تکنولوژی در 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید