9 داروی رایج که با زوال عقل و کاهش حافظه در ارتباطند

به گزارش بلاگ پو، هر زمان که بخواهید دارویی را مصرف کنید، باید حواستان به مزایا و ضررهای آن باشد. داروها می توانند عوارض جانبی گوناگونی داشته باشند. پژوهش های فراوانی وجود دارند که خبر از ارتباط برخی داروها با بیماری های گوناگون می دهند، برای نمونه، گفته می شود مصرف چند گونه از داروها می تواند منجر به از دست رفتن حافظه و زوال عقل شود.

9 داروی رایج که با زوال عقل و کاهش حافظه در ارتباطند

پژوهش های نوین نشان می دهند پیوند نگران کننده ای میان داروهای آنتی کولینرژیک و اثرات منفی روی مغز وجود دارد. این گروه از داروها، داروهای رایج و شناخته شده ای را در بر می گیرد که برای آلرژی ها، بیماری حرکت و بی خوابی مصرف می شوند؛ داروهایی مانند دیفن هیدرامین، دیمن هیدرینات و سایر داروهایی که برای درمان این مسائل تجویز می شوند.

اگرچه شاید گمان می کردید داروهای محبوبی که همیشه برای آلرژی و بی خوابی توصیه می شوند، خطری ندارند و شما را به دردسر نمی اندازند، ولی یک پژوهش خطرات ترسناکی را درباره این داروها نشان داده است. در این پژوهش که به دست پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا انجام گرفت، از تصویربرداری مغز برای تشخیص چگونگی تأثیر گذاشتن داروهای آنتی کولینرژیک روی کارکرد مغز استفاده شد. پژوهشگران با به کارگیری MRI و پِت اسکن پی بردند چگونه کسانی که داروهای آنتی کولینرژیک مصرف می کنند، سوخت وساز مغزی کمتر و آتروفی مغزی بیشتری دارند.

این نخستین باری نیست که پژوهشگران با پیوندی میان داروهای آنتی کولینرژیک و کاهش ویژگی های شناختی روبه رو شده اند. در سال 2015 هم پژوهش هایی درباره داروهای آنتی کولینرژیک برای کمک به خواب و رینیت آلرژیک انجام شد و به این نتیجه رسید که این داروها منجر به افزایش خطر ابتلا به زوال عقل می شوند. اگرچه، همچنان به پژوهش های بیشتری نیاز است.

با وجود همه این ها، داروهای گوناگونی وجود دارند که بیشتر مردم برای درمان بیماری های گوناگون به سراغ شان می فرایند. در ادامه نگاهی به این داروهای رایج می اندازیم. همچنین تلاش می کنیم راه حلهایی طبیعی را برای درمان بیماری ها و عدم استفاده از این داروها بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

9 دارویی که منجر به از دست رفتن حافظه می شوند

بدون شک همه از داروها برای بهبود سلامتی و افزایش طول عمر استفاده می کنند. ولی اینکه مصرف داروها منجر به مسائل گوناگونی مانند کاهش حافظه شود، به راستی ترسناک و خطرناک است. در ادامه 9 گونه از داروها با ویژگی آنتی کولینرژیک را آورده ایم که باید حسابی حواستان به آن ها جمع باشد.

1. داروهای کنترل بی اختکمک ادرار

نام داروهای رایج: داریفناسین، اکسی بوتینین، تولترودین و فلاووکسات

راه حلهای طبیعی

تمرینات دیافراگم لگنی مانند تمرین کیگل به تقویت ماهیچه های پیرامون مجاری ادرار کمک می کنند و روشی ساده و طبیعی برای مبارزه با بی اختکمک ادرار به تعداد می فرایند. هنگامی که به طور مکرر ماهیچه های دیافراگم لگنی را منقبض و آزاد کنید، می توانید قدرت، هماهنگی و استقامت این ماهیچه ها را افزایش دهید و از مشکل بی اختکمک ادرار رهایی پیدا کنید.

تمرین های مثانه هم یکی دیگر از روش های طبیعی برای مبارزه با این بیماری است. هدف از این تمرین ها، مهار کردن دوباره عادت ادرار کردن است. برای نمونه، هر زمان حس کردید باید فورا به دستشویی بروید، تلاش کنید ده دقیقه منتظر بمانید. هر وقت توانستید این ده دقیقه را تحمل کنید، ده دقیقه دیگر به آن بیفزایید. این روش را ادامه دهید تا بالاخره یک زمان معین و مناسب بین هر بار ادرار کردن ایجاد کنید. با پزشک خود در این باره مشورت کنید و فرایند ادرار کردن را معین کنید تا برنامه ای معین داشته باشید. یادتان باشد این دو راه حل به زمان زیادی برای نتیجه دادن نیاز دارند.

پژوهش ها همچنین بر این باورند مصرف خوردنی های سرشار از ویتامین C و بتا کریپتوزانتین می تواند به بهبود سیستم ادراری کمک کند. از این خوردنی ها می توان کیوی، گواوا، پاپایا، آناناس، انبه، کدو تنبل، کدو، هویج، فلفل دلمه ای، فلفل سبز، بروکلی، کلم برگ و جعفری را نام برد.

2. داروهای شل کننده ماهیچه ها

نام داروهای رایج: سیکلوبنزاپرین، دی سیکلومین و اورفنادرین

راه حلهای طبیعی

یک مطالعه در سال 2011 درباره اثرات ماساژدرمانی روی دردهای عضلانی و رفع آن ها پژوهش کرد. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ماساژدرمانی منجر به بهبود درد ماهیچه ها و استخوان ها شده و به همین دلیل یک روش درمان طبیعی بسیار مناسب به تعداد می رود.

افزون بر این، منیزیم هم همچون یک مسدود کننده طبیعی کلسیم شناخته می شود که انقباض های ماهیچه ای را تنظیم می کند و آرامش عضلانی را در پی دارد. اگر دچار کمبود منیزیم باشید، به احتمال زیاد با انقباض بیش از مقدار ماهیچه ها و گرفتگی های مکرر آن ها روبه رو خواهید شد.

3. مسکن های اعتیادآور

نام داروهای رایج: پتیدین

راه حلهای طبیعی

مسکن های طبیعی در اشکال گوناگون وجود دارند. بسته به نوع و دلیل دردی که دچارش هستید، می توانید از راه حلهای مختلفی کمک بگیرید. از میان مسکن های طبیعی می توان گزینه های زیر را فهرست کرد؛

  • سوزن کاری خشک (گونه ای از طب سوزنی)
  • سرمادرمانی (برای دردهای عضلانی)
  • روش درمان کایروپراکتیک (گونه ای درمان دستی)
  • اسانس های روغنی مانند نعنا و اسطوخودوس (برای سردرد و دردهای عضلانی)
  • ماساژ گراستون
  • نمک اپسوم

4. داروهای ضدتشنج

نام داروهای رایج: کاربامازپین و اکس کاربازپین

راه حلهای طبیعی

تلاش کنید از عوامل تحریک کننده تشنج مانند استرس های جسمی و روحی، خستگی، کمبود خواب، مصرف داروها یا الکل، تحریک بیش از مقدار به دست نور یا سروصدا و دگرگونی های هورمونی دور بمانید.

رژیم غذایی کتوژنیک هم می تواند گزینه ای خوبی باشد. این رژیم در سال 2018 محبوب شد، ولی نزدیک 100 سال است که به دست پزشکان برای کاهش تشنج توصیه می شود.

5. داروهای بیماری پارکینسون

نام داروهای رایج: بنزتروپین، پروسیکلیدین، تری هگزیفنیدیل و آمانتادین

راه حلهای طبیعی

اگرچه ممکن است مصرف برخی داروها برای درمان بیماری پارکینسون ضروری باشد، ولی تعدادی از مردم می توانند از گزینه های دیگری مانند تحریک عمقی مغز استفاده کنند.

افزون بر این، ورزش کردن هم راه حلی بسیار مؤثر در درمان پارکینسون است. تنها باید حواستان باشد بدن خود را با احتیاط حرکت دهید تا دچار گرفتگی و خشکی بدن نشوید. اروبیک آبی و ورزش های هماهنگی فکر و بدن مانند تای چی هم می توانند گزینه های مناسبی باشند.

طب سوزنی هم ممکن است برای این بیماری سودمند باشد. این روش درمانی، با ترشح عوامل حفاظت نورونی، منجر به کاهش نشانه های بیماری پارکینسون می شود و راه حل طبیعی و خوبی به تعداد می رود.

6. ضدافسردگی های سه حلقه ای

نام داروهای رایج: آمی تریپتیلین، آموکساپین، کلومیپرامین، دزپپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین، نورتریپتیلین و تریمیپرامین

راه حلهای طبیعی

با دگرگون کردن سبک زندگی اتان و انجام کارهایی مانند ورزش، داشتن روابط سالم و قوی، و همچنین کمک گرفتن از متخصصان می توانید به جنگ با افسردگی بروید.

رژیم های غذایی سرشار از اسید فولیک، چربی های سالم، پروبیوتیک ها (که دارای باکتری ها و مخمرهای زنده و مفید هستن و سایر ویتامین های گروه B هم راه حل خوبی محسوب می شوند. اگر نمی توانید این غذاها را مصرف کنید، دست کم از مکمل ها کمک بگیرید.

برخی پژوهش ها هم نشان داده اند گل راعی تأثیر بسیار مثبتی روی سلامتی می گذارد و برای درمان افسردگی پیشنهاد می شود.

7. داروهای ضدروان پریشی

نام داروهای رایج: کلوزاپین، الانزاپین، پرفنازین، کوئتیاپین، تیوریدازین، تری فلوپرازین، لوکساپین، لوومپرومازین، مولیندون و پیموزاید

راه حلهای طبیعی

بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی، می توانند با مصرف برخی مکمل ها یا با به کارگیری طب سوزنی درمان شوند. برای نمونه، اسیدهای چرب امگا 3، ال-لیزین و سارکوزین تأثیر مثبتی روی بهبود سلامت بیماران اسکیزوفرنی می گذارند. طب سوزنی هم در تعدادی از پژوهش ها نشان داده می تواند اضرات ضدروان پریشی در پی داشته باشد. با وجود این، به پژوهش های بیشتری نیاز است.

8. داروهای ضدآلرژی

نام داروهای رایج: کاربینوکسامین، کلرفنیرامین، کلماستین، دیفن هیدرامین، هیدروکسی زین، پرومتازین و سیپروهپتادین

راه حلهای طبیعی

مصرف عسل محلی و خام پیش از شروع فصل آلرژی می تواند به پیشگیری و جلوگیری از حساسیت های مزاحم کمک کند. در حقیقت، با توجه به یک مطالعه، کسانی که عسل می خورند با کاهش 60 درصدی نشانه های آلرژی روبرو می شوند.

همچنین روش درمانی قوری نتی (نتی پات) هم به پاکسازی سینوس ها و از بین بردن کیپ شدگی مجاری بینی کمک می کند و حساسیت را کاهش می دهد. این روش یکی از بهترین و کارآمدترین راه حلها برای درمان سینوزیت، سرماخوردگی و حساسیت های فصلی به تعداد می رود. جدا از این، اسانس های روغنی هم گزینه خوبی هستند.

آبگوشت و سوپ با گوشت مرغ، گاو و بره هم برای کاهش مسائل تنفسی مناسب هستند. آن ها نه تنها التهاب بدن را کم می کنند، بلکه منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند.

در آخر، یادتان باشد اگر به کهنه واش حساسیت دارید، که در فصل پاییز بسیار رایج است، حتما دور میوه ها و گیاهانی مانند خربزه، موز، خیار، تخم آفتاب گردان، مخروط سانان و بابونه را خط بکشید، زیرا می توانند منجر به فعال شدن واکنش بدن نسبت به حساسیت شوند.

9. داروهای بیماری حرکت

نام داروهای رایج: دیمن هیدرینات، دیفن هیدرامین، مکلیزین، پرومتازین و هیوسین

راه حلهای طبیعی

بیماری حرکت، به عارضه هایی گفته می شود که هنگام مسافرت روی می دهند (مانند دریازدگی) و با نشانه هایی از جمله سرگیجه، تهوع، استفراغ و خستگی همراه هستند. با توجه به پژوهش ها، زنجبیل خوراکی خوبی برای جلوگیری از این بیماری است، به ویژه هنگامی که به دلیل وسیله های شهربازی دچار تهوع و سرگیجه شده باشید. مصرف 250 میلی گرم سه بار در روز می تواند مناسب باشد. ولی اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، باید احتیاط کرده و با پزشک مشورت کنید.

پژوهش ها همچنین نشان داده اند مصرف 50 میلی گرم 5-هیدروکسی تریپتوفان و 200 میلی گرم منیزیم دو بار در روز به مدت سه ماه، می تواند بیماری حرکت را به طور چشمگیری کاهش دهد. البته یادتان باشد 5-هیدروکسی تریپتوفان برای همه توصیه نمی شود. بنابراین، حتما با پزشک خود مشورت کنید و شرایط جسمی اتان را در نظر بگیرید.

افزون بر این ها، رایحه درمانی با روغن نعنا و اسطوخودوس هم می تواند از رخ دادن بیماری حرکت جلوگیری کند.

داروهای اضطراب و بی خوابی

اگرچه هنوز نمی توان این را با اطمینان گفت، ولی پژوهش های نوین پیوندی قوی میان بنزودیازپین ها، داروهایی که معمولا برای درمان اضطراب و بی خوابی تجویز می شوند، و زوال عقل پیدا کرده اند، ولی همچنان به پژوهش های بیشتری نیاز است.

یک پژوهش دیگر هم بیش از هزار شخص مسن را به مدت 15 سال بررسی کرد. در ابتدا این بیماران مبتلا به زوال عقل نبودند. پس از گذشت 3 سال، کسانی که شروع به مصرف بنزودیازپین ها کردند، در مقایسه با کسانی که از این دارو استفاده نکردند، با کم وبیش 60 درصد احتمال بیشتر برای ابتلا به زوال عقل روبه رو شدند. با وجود این، باید عوامل گوناگون را که در ایجاد این بیماری نقش دارند هم در نظر گرفت. بنابراین، این شواهد برای یک نتیجه گیری مطمئن کافی نیستند.

ولی همچنان می توان گفت که چنین خطری وجود دارد، و با وجود راه حلهای طبیعی فراوان برای درمان اضطراب و بی خوابی، بهتر است تا جای ممکن سمت این داروها نرفت، زیرا ارزش خطر کردن را ندارند. اگر شب ها با مسائلی برای خوابیدن دست وپنجه نرم می کنید، راه حلهای زیر برایتان مناسب خواهند بود؛

  • از ریشه سنبل الطیب استفاده کنید.
  • دمای اتاق را بین 60 تا 70 درجه فارنهایت نگه دارید تا دمای بدن پایین بیاید و منجر به خواب آلودگی شود.
  • از خوردنی های خواب آور و سرشار از ملانتونین مانند موز، گیلاس، زنجبیل و تربچه پیش از خواب استفاده کنید.

سخن پایانی

داروها بیشتر اوقات بهترین گزینه برای درمان انواع بیماری ها هستند، ولی معمولا عوارض جانبی های گوناگونی را هم به همراه دارند. اگرچه نباید بدون مشورت با پزشک دست از مصرف آن ها بردارید، ولی راه حلهای طبیعی می توانند جایگزین مناسبی برای مصرف این داروها باشند.

با وجود این، با پزشک خود مشورت کنید و درباره خطرات این داروها و پیوندشان با زوال عقل و کاهش حافظه سخن بگویید. اگر پزشک تان هم بر همین باور بود، تلاش کنید مصرف داروها را کمتر کنید و به سراغ جایگزین های طبیعی و بی خطر بروید.

راه حلهایی که معرفی کردیم، بهترین گزینه برای درمان بیماری ها و مسائل جسمی/روحی بدون عوارض جانبی و به خطر انداختن سلامتی به تعداد می فرایند. پس حتما آن ها را در نظر داشته باشید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Dr. Axe

banima.ir: مجله گردشگری و مسافرتی بانیما

chinaro.ir: مجله گردشگری چین، سفر به پکن، شانگهای هانگزو

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 52937

به "9 داروی رایج که با زوال عقل و کاهش حافظه در ارتباطند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 داروی رایج که با زوال عقل و کاهش حافظه در ارتباطند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید