تسهیلات پایدار برای سرمایه گذاری مشترک ایران و عراق در استان ایلام فراهم گردد

به گزارش بلاگ پو، با حضور جهانگیر رستم زاد، سرپرست معاونت هماهنگی امور مالی استانداری ایلام، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و شعبان فروتن رئیس اتاق ایلام، ظرفیت های سرمایه گذاری در استان ایلام بحث و آنالیز شد.

تسهیلات پایدار برای سرمایه گذاری مشترک ایران و عراق در استان ایلام فراهم گردد

رستم زاد در این نشست با تأکید بر ظرفیت هایی که در حال حاضر استان ایلام برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم نموده است، به تشریح مهم ترین ظرفیت های مالی این استان در حوزه های انرژی، کشاورزی و گردشگری پرداخت. او همچنین به امکانات مالی مرز مهران اشاره نمود.

رستم زاد اظهار کرد: استان ایلام ازجمله استان های مرزی و محروم است که در طول 8 سال جنگ تحمیلی آسیب دید و پس ازآن هم از ساخت وساز محروم بوده است. اما خوشبختانه در حال حاضر امکانات این استان برای جذب سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است.

به گفته، سرپرست معاونت هماهنگی امور مالی استانداری ایلام، در حال حاضر 14 پروژه نفتی در استان ایلام فعال است و با توجه به موقعیتی که مرز مهران ایجاد نموده است، بیش از 7 میلیارد یورو سرمایه گذاری در این استان اجرا شده است.

رستم زاد همچنین با تأکید بر ظرفیت هایی که این استان در حوزه گردشگری و صنایع دستی دارد، سرمایه گذاری در بخش هتلینگ را موردتوجه قرارداد.

او در ادامه به شرح پروژه هایی پرداخت که در این استان به بهره برداری رسیده یا قرار است بهره برداری شوند. به همین دلیل، او به پارک منابع سلولزی و جانبی نیشکر دهلران اشاره و تأکید کرد: موقعیت جغرافیایی منطقه دشت عباس دهلران ازنظر دسترسی به کریدور ارتباطی خوزستان و فاصله نزدیک آن تا عراق باعث شده تا بخش عمده احتیاج واردات به کاغذ به وسیله استان ایلام تأمین گردد.

او همچنین به ارائه پیشنهادهایی در مورد زون بندی برای سرمایه گذاری هلدینگی در منطقه مهران پرداخت که طبق طبقه بندی او به زون های شیمیایی، خودرویی، غذایی، داروسازی، کاشی و سرامیک تبدیل می گردد.

احداث کارخانه پتروشیمیایی سولفات آمونیوم، احداث پارک ملامین، احداث بزرگترین واحد فراوری دوده صنعتی و بیواتانول از دیگر طرح هایی هستند که رستم زاد به تشریح آن ها پرداخت که در جذب سرمایه گذاری نقش مهمی ایفا می نمایند.

بعدازآن یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، بر ضرورت تسهیل قوانین و مقررات استان ایلام برای جذب سرمایه گذاری تأکید و اظهار کرد: بخش خصوصی به دنبال بازگشت سرمایه است و لازمه ضمانت اجرایی به سرمایه گذاران، در وهله اول برطرف ابهام در قوانین و مقرراتی است وجود دارد.

او با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی معاونت هماهنگی امور مالی استانداری ایلام، تأکید کرد: فرصت های سرمایه گذاری بسیاری در استان ایلام وجود دارد که به آن ها در گزارش مذکور پرداخته نشده است و لازم است موردتوجه قرار گیرد؛ هم جواری با کشور عراق فرصت ویژه ای است که نباید در سرمایه گذاری ها مورد غفلت قرار گیرد. از طرفی در این گزارش باید به این موضوع پرداخته گردد که مشکل واحدهای فعال در استان ایلام چیست و برای حل آن ها باید چه راهکاری به کار گرفت.

آل اسحاق معتقد است: تاز مانی که موانع برای سرمایه گذاران داخلی برطرف نگردد، نمی توانیم انتظار سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در همین زمینه خواهان آسیب شناسی سرمایه گذاری در استان ایلام شد و تأکید کرد صرف نظر از حوزه انرژی، باید سایر حوزه هایی که امکان جذب سرمایه گذاری در استان ایلام وجود دارد، شناسایی و معرفی شوند.

آل اسحاق سیاست زدگی اقتصاد را یکی دیگر از مهم ترین موانع توسعه سرمایه گذاری در استان ایلام دانست و پیشنهاد داد تا هیات مالی متشکل از صاحب نظران در استانداری این استان شکل گیرد.

او به مسئولان استانداری ایلام پیشنهاد داد تا بودجه های سرمایه گذاری ویژه استان های محروم را که بعضی سازمان های خاص دارند، شناسایی و از آن ها به نفع توسعه سرمایه گذاری استان خود استفاده نمایند.

آل اسحاق همچنین تأکید می نماید که علاوه بر قوانین و مقررات، باید مسئولان استانی برای سرمایه گذاران استان ایلام، تضمین های حقوقی لازم را فراهم نمایند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در ادامه به تبادلات تجاری ایران و عراق در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: در سال 98، به کشور عراق 12 میلیارد دلار صادرات و 100 میلیون دلار واردات داشتیم که لازم است توازنی بین صادرات و واردات شکل گیرد. به خصوص اینکه عراقی ها در حال حاضر تأکید ویژه ای بر خودکفایی دارند و ادامه فرایند فعلی با این آمار و ارقام ماندنی نخواهد بود.

او تأکید کرد: در این شرایط، سرمایه گذاری های مشترک در مناطق صنعتی میان مرز دو کشور باید موردتوجه قرار گیرد. در این شرایط استان ایلام از اهمیت دوچندانی برخورداری است و باید تسهیلات پایدار برای این سرمایه گذاری فراهم گردد.

تسهیل در حمل و نقل و تجهیز زیرساخت ها برای واردات کالا از عراق از دیگر نکاتی بود که آل اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق مورد توجه قرار داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 40486

به "تسهیلات پایدار برای سرمایه گذاری مشترک ایران و عراق در استان ایلام فراهم گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات پایدار برای سرمایه گذاری مشترک ایران و عراق در استان ایلام فراهم گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید