فشار کرونا بر صنعت مد و پوشاک آسیا، آیا لباس گران می شود؟

به گزارش بلاگ پو، ممکن است چین را به عنوان کارخانه جهان بشناسید، اما زمانی که پای پوشاک به میان آید، بنگلادش، اندونزی، کامبوج، ویتنام و میانمار نقش های بزرگتری را ایفا می کنند.

فشار کرونا بر صنعت مد و پوشاک آسیا، آیا لباس گران می شود؟

آسیا بزرگترین تولید کننده پوشاک جهان است و در روزهای کرونایی آسیب زیادی از قرنطینه و کاهش تقاضای خرید دیده است. تقاضا برای خرید لباس در جهان به دلیل قرنطینه و بسته شدن مراکز خرید کاهش یافته،برندهای بزرگ و معتبر لباس در بریتانیا و آمریکا در حال کنسل کردن محموله های بزرگ سفارش خود هستند و تخفیف های کلان از ضعیف ترین زنجیره های تامین یعنی تولیدی های لباس می گیرند. این موضوع فشار زیادی را به کارگران تولید پوشاک وارد کرده و باعث تعلیق یا بیکاری هزاران نفر از کارگران به عنوان ضعیفترین اقشار کارگری جهان شده است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی؛ ویجی مهتانی مدیر تولیدی پوشاک و مد در هند در باره اثرات ناشی از تعطیلی و رکود ویروس کرونا در صنعت لباس آسیا گفت: اگر کارگران ما از ویروس کرونا نمیرند، از گرسنگی می میرند.

در مواقع معمول شرکت ویجی مهتانی و شرکایش آمیت مهتانی و شاون اسلام در سه کشور هند، بنگلادش و اردن بیش از 18 هزار کارگر داشت. اما اینک این بنگاه صنعتی به دلیل رکود پیش آمده مجبور تعطیل کردن بخش اعظمی از کسب و کار خود شده و در حال حاضر تنها بخشی از کارخانه داکا پایتخت بنگلادش فعال مانده است.

مقامات این شرکت مد و لباس می گویند: قرنطینه مسائل زیادی ایجاد کرده اما تنها مسئله ای نیست که بر روی توانایی پرداخت به کارگران و کیفیت زندگی آنها تاثیر گذاشته است. مشکل بزرگ آنها تقاضاهای غیرمعقول مشتریان بزرگ در آمریکا و بریتانیا است.

آمیت مهتانی مدیرعامل این شرکت در شعبه تاسکر آپیرل اردن در این باره می گوید: برخی از برندها حس واقعی همکاری و سطح بالایی از اخلاق را در جریان همکاری های دو یا چندجانبه نشان می دهند. آنها از شرایط معیشت کارگران و وجود حداقل نقدینگی کافی برای پرداخت حقوق اطمینان حاصل می کنند.

وی افزود: اما ما تجریباتی ناخوشایند دیگری نیز وجود دارند. بسکمک از سفا رش های آماده شده یا در حال تکمیل کنسل شدند. از طرفی ما مجبور به تخفیف کلان روی محموله هایی فوق العاده یا در حال ترانزیت شدیم. برخی از مشتریان غربی ما نیز به شکلی غیرمنصفانه خواهان تمدید 30 تا 120 روزه قراردادها با شرایط پرداخت قبلی هستند.

یک ایمیل تائید شده نشان می دهد که یک مشتری بزرگ آمریکایی این شرکت خواهان تخفیف 30 درصدی برای تمامی پرداخت ها و سفارشات جدید است. حتی مواردی که قبلا ارسال و دریافت شده است.

آنها در دلایل خود بر پشت سر گذاشتن این دوره اضطراری استناد کرده اند.

عکس: GETTY IMAGES

ویجی مهتانی همکار دیگر آمیت مهتانی در این باره می گوید: برندها فقط سعی دارند از سهام داران محافظت کنند و توجهی به کارگران صنعت پوشاک نشان نمی دهند. این رفتار دو رو بیانگر بی اعتنایی کامل به اخلاق و مسئولیت پذیری حرفه ای و اجتماعی است.

وی در ادامه افزود: تمرکز برندها روی سهام نشان می دهد که برخی از آنها پشتوانه ای برای چنین روزهای مبادایی ندارند و دست به دامن ضعیف ترین حلقه در زنجیره تامین شده اند. مشتریان از ما می خواهند به آنها کمک کنیم تا بتوانند از بسته های محرک دولت آمریکا بهره ببرند و از پس چنین روزهایی برآیند.

این در حالیست که تولیدکنندگان پوشاک از دو مسئله مهم مرتبط با قرنطینه ویروس به شدت آسیب دیده اند.

این مسائل در ماه فوریه آغاز شد، درست زمانی که کارخانه ها نتوانستند مواد اولیه مورد نظر خود را از چین به عنوان بزرگترین صادرکننده پارچه تامین کنند. براساس آمار، چین در سال 2018 بیش از 118 میلیارد دلار (67 میلیارد پوند) از صادرات پارچه درآمد داشته است.

پس از باز شدن مجدد کارخانه های پارچه در چین در هفته های گذشته، تولیدکنندگان پوشاک امیدوار بودند دوباره فعالیت خود را از سر گیرند اما رکود تقاضا در عرصه خرده فروشی و فشارهای دولتی برای اعمال قرنطینه در دیگر نقاط جهان آرزوهای آنها را بر باد داد.

صنعت بحرانی

ممکن است که چین را به عنوان کارخانه جهان بشناسید، اما زمانی که پای لباس به میان آید، بنگلادش، اندونزی، کامبوج، ویتنام و میانمار نقش های بزرگتری را ایفا می کنند.

استنلی سزتو که به عنوان یک تولیدی پوشاک و مواد اولیه از شرکت لور استایل با برندهای مطرح هوگوباس، کوچ، تئوری و وینس کار کرده است در این باره می گوید: تولیدی های بزرگ پوشاک جهان و برندهای معتبر جهانی در 10 سال گذشته به دلیل افزایش هزینه های تولید از چین دور شده و از این کشور رفته اند اما همچنان آسیا بزرگترین تولید کننده لباس در سراسر جهان به شمار می آید.

این موضوع نشان می دهد که تولید پوشاک برای بسکمک از کشورهای در حال توسعه آسیا بسیار حیاتی است. داده های سازمان تجارت جهانی نشان می دهد که بنگلادش و ویتنام در میان چهار کشور بزرگ صادرات لباس قرار دارند. بنگلادش حدود 6.7 درصد و ویتنام 5.7 درصد از سهم تولید لباس دربازارهای جهانی را به خود اختصاص داده اند.

بنگلادش بیش از 4 میلیون کارگر پوشاک دارد و محصولات ساخته شده از پارچه و لباس بیش از 90 درصد صادرات این کشور در سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

به گفته شنگ لو دانشیار دانشکده مد و لباس دانشگاه دلاور آمریکا، در کامبوج و سری لانکا نیز بیش از 60 درصد صادرات به صنعت لباس و پارچه تکیه کرده است.

عکس: آد اندسون

بیش از نیمی از کل مشاغل تولیدی در بنگلادش و حدود 60 درصد مشاغل کامبوج در حوزه صنعت لباس قرار دارند و به تولید محصولات برای زنان می پردازند.

دانشیار دانشگاه دلاور بر این باور است که شرایط به وجود آمده از شیوع ویروس کرونا حدود 4 تا 9 درصد از مشاغل عرصه پوشاک و پارچه در کشورهای بنگلادش، ویتنام، کامبوج و هند را از بین خواهد برد.

به همین دلیل دولت بنگلادش در تلاش است تا به این صنعت کشورش کمک کند.

شاون اسلام مدیر عامل شرکت پوشاک اسپرو در بنگلادش گفت: دولت بسته محرک سخاوتمندانه ای را برای کمک به پرداخت دستمزد کارگران، وام با بازپرداخت بلند مدت و نرخ بهره بسیار مناسب به صنایع این عرصه ارائه می دهد. اگرچه این کمک ها در چنین شرایط وخیمی کافی نیست اما به بهبود نسبی اوضاع کمک خواهد کرد.

دولت کامبوج نیز به طور موقت اقتصادیات را برای کارخانه های پارچه تعطیل کرده و پیشنهاد کمک هزینه دستمزد به کارگران را داده است.

عکس: GETTY IMAGES

کاشناس دانشگاه دلتور در این باره افزود: شیوع این ویروس در بلند مدت می تواند منجر به کاهش نیروی کار، افزایش قیمت مواد اولیه، افطایش قیمت لباس و فقدان ظرفیت تولید شود.

پس از افزایش نقدها و فشارها برخی از برندهای لباس مانند اچ اند ام و ایندیتکس (یکی از زیر برندهای شرکت زارا قبول کرده اند هزینه کلی سفارش های خود را به تولیدی های پوشاک پرداخت کنند.

دومنیک مولر از کمپین کارگران پست برچسب که به حمایت از کارگران بخش پوشاک ایجاد شده در این باره گفت: سال هاست که برندها با تولید در کشورهایی با کارگران ارزان و بدون سیستم تامین اجتماعی امپراطوری های بزرگی در مدل های اقتصادی ایجاد کرده اند. اما اینک وقت آن فرا رسیده تا دهه ها بهره برداری با پرداخت اصولی و به موقع به کارگران خاتمه یابد.

-

-

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

thailandro.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: عصر ایران
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 23719

به "فشار کرونا بر صنعت مد و پوشاک آسیا، آیا لباس گران می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار کرونا بر صنعت مد و پوشاک آسیا، آیا لباس گران می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید