همکاری با کشور های منطقه اصلی ترین اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش بلاگ پو، معاون اول رئیس جمهور گفت: ایران آماده است تا دانش، دستاورد ها و تجربیات خود را در اختیار کشور های همسایه قرار دهد.

همکاری با کشور های منطقه اصلی ترین اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش ، اسحاق جهانگیری عصر پنجشنبه در ملاقات وزرا و مقامات عالی رتبه کشور های عضو شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با کشور های منطقه قائل نیست و معتقدیم که مهمترین هدف و رسالت این گونه اجلاس ها و توافقات منطقه ای فراهم کردن زمینه برای اجرای طرح هایی به نفع ملت های منطقه است.

وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب یکی از اصلی ترین مسایل منطقه است، توضیح داد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل جهان بوده و تمام تمدن هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با موضوع آب ایجاد شده است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطق های شکل گرفته پیرامون مسئله آب است.

جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق ترین راه چاره ها برای حل منازعات منطقه ای و بین المللی تعامل و تبادل نظر است، اعلام کرد: مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می تواند بر اساس پیش بینی هایی که نسبت به این منازعات دارد راه چاره های مناسبی پیدا کند.

وی توضیح داد: کشور های ما عمدتاً در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و ما با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر این مشکل دخالت هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسئله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: جنگ هایی که در دهه اخیر در این منطقه اتفاق افتاده و گروه های تروریستی که درگیری هایی را در کشور های مختلف ایجاد نموده اند، به زیرساخت ها و تأسیسات کشور های منطقه آسیب های زیادی وارد نموده اند و این تغییرات چه آن هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای پروژه های غیرعلمی بوده و چه آن هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگرد ها ایجاد شده، محیط زیست کشور های منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده اند.

جهانگیری افزود: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسئله که آب یکی از اصلی ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده است که در اثر همین اقدامات به توانمندی های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است.

وی ساخت سازه های مهم برای آب، احداث سد های بزرگ، ایجاد شبکه های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب را از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهر ها و روستا های ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از 6 سال از عمر آن می گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر معین کننده ای بر زندگی میلیون ها انسان در شمال غرب ایران دارد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با کوشش های متخصصان و مدیران ذیربط شرایط دریاچه نسبت به سال های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسوولان برای احیا کامل آن ایجاد شده است.

جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت توضیح داد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین گردد.

وی مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و گفت: انتخاب بهترین روش ها و فناوری ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد گردد از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است.

جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی است و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب که نعمت خدادادی است را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کار های مهمی صورت گرفته به گونه ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و 76 درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند.

جهانگیری گفت: انتظار ما از سازمان های بین المللی و سازمان های فعال در حوزه آب این است که حمایت ها و پشتیبانی های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح ها و پروژه های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا گردد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو هم در این مراسم با اشاره به این که 16 کشور در سطوح مختلف در دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری در ایران حضور یافته اند، گفت: علاوه بر این کشور ها تعدادی از نهاد های بین المللی، آژانس های سازمان ملل و سازمان های یاری دهنده و فعال در زمینه آب نیز در این اجلاس حضور دارند.

وی بهبود کیفیت آب در منطقه، استفاده از تکنولوژی های جدید برای آب و فاضلاب و موضوع افزایش آگاهی های عمومی در ارتباط با سیل و خشکسالی را از جمله محور های این اجلاس برشمرد و گفت: تغییرات اقلیمی و بهبود توانایی های دست اندرکاران موضوع آب شهری از موضوعاتی بود که مورد آنالیز نهاده شد.

در ادامه این ملاقات ها وزیر آب و انرژی تاجیکستان و نماینده مدیرکل یونسکو هم هر کدام در سخنانی ضمن قدردانی از میزبانی ایران برای دهمین اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری، به بیان نظرات و دیدگاه های خود در مورد اهمیت مدیریت منابع آب و اهمیت توسعه همکاری های عضو شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری پرداختند.

دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری به ریاست وزیر نیروی کشورمان با حضور عثمانعلی عثمان زاده وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان، حسین عرنوس وزیر منابع آبی جمهوری عربی سوریه و معاونان و مقام های مسئول بخش آب 13 کشور منطقه اکنون در سالن اجلاس سران برگزار گردید.

لازم به ذکر است؛ جمهوری اسلامی ایران مبتکر اصلی برگزاری این اجلاس بوده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 17052

به "همکاری با کشور های منطقه اصلی ترین اولویت سیاست خارجی ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری با کشور های منطقه اصلی ترین اولویت سیاست خارجی ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید